| RAY a întrebat:

Care e scopul acestei vieti daca scopul e viata de apoi?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Sa stai in genunchi dimineata, pranz si seara, sa fii un sclav care ii face pe plac domnului, din iubire, fiti atenti.Aceeasi iubire pe care a avut-o domnul pentru noi cand ne-a blestemat pe toti pentru ca Adam si Eva si-au descoperit natura carnala, aceeasi iubire prin care Dumnezeu omoara toti intaii nascuti faraonului in cea de-a 10-a plaga,aceeasi iubire pe care Dumnezeu o acorda femeilor,discriminandu-le si punandu-le ca sclave in fata barbatilor lor,aceeasi iubire prin care Dumnezeu ne trimite in "focul vesnic si in scrasnirea dintilor",aceeasi iubire prin care domnul nostru Isus Hristos binecuvanteaza omenirea cu cancer,holocausturi,suferinta si sinucideri.

Prin urmare,scopul nostru pe acest Pamant este sa ducem o viata de rob/sclav,pentru o entitate care, pe langa ca e inexistenta, ne-a blestemat de atatea ori, a omorat de-atatea ori iar in numele acestei entitati, s-au infaptuit masacre.

Dar ne iubeste!
laughing

35 răspunsuri:
| Neverrrrrr a răspuns:

Un credincios ti-ar spune ca rostul acestei vieti este pregatirea sufletului pentru viata ce urmează.

| SG1995 a răspuns:

Se consideră viața de aici este un antrenament pentru viața de apoi. Dar întrebarea e, de ce se pune accent pe viața de apoi? Răspunsul e simplu, în preistorie oamenii murea pe capete evident nu existau maladile de azi, sistemul imunitar era mai puternic deoarece omul primitiv față de omul modern era mai antrenat pentru condițiile aspre, dar speranța de viața în aceea perioadă tot era mică. Religia e la fel de veche ca umanitatea, deoarece religia era prima știință ca să mă exprim așa, era prima explicație pentru tot ce se întâmplă, deci antropologic vorbind oamenii au explicat faptul că speranța de viața mai mică făcea ca viața aceasta să fie neimportantă în sine, dar importantă în raport cu viața de apoi. E foarte de înțeles că toate culturi lumii primitive, mai apoi antice au avut o viziune despre o lume utopică, și toate mai mult sau mai puțin au conceptul de decadență primodială, deci prin prisma aceste viziuni s-a faptul că scopul vieții este reîntoarcerea la starea ideală.

| RAY explică (pentru Neverrrrrr):

Da,dar ce sens rational are sa existi daca scopul e dincolo de viata asta?

| RAY explică (pentru SG1995):

Tu de ce crezi in dumnezeu?

| Florin9Florin9 a răspuns:

Mântuirea sufletului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici o viata de apoi. Cine traeste sa se pegateasca pentru viata de apoi e o persoana pierduta. Societatea nu va castiga nimic de pe urma lui. Nu trebuie sa fii credincios sa ajuti si sa faci bine oamenilor si sa fii parte pozitiva intr-o societate.
Gandeste-te ca daca pierzi timpul si te gandesti doar la viata de apoi nu o sa mai ai sansa sa ajuti pe nimeni in lumea reala deci ai trait degeaba oricum.

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Ce sens are mantuirea sufletului in viata asta?

| Deaad a răspuns:

Cum ai citit asa repede?
laughing

| RAY explică (pentru Deaad):

E destul ca ai spus dar ne iubeste ca am inteles totul, ma bucur ca gandesti rational

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

Mersi ca ai acceptat cererea de prietenie.
Ma chinui din 2011 cu cererea asta, sa stii. laughing

| RAY explică (pentru Deaad):

Serios? miai mai trimis?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Răspsunsul e simplu, e o alegere, ca și a ta să nu crezi. Eu nu pot dovedi că există Dumnezeu, dar nici tu nu poți dovedi reversul, în fapt ceea ce poartă numele de știință este suma capacitățiilor umane de-a opține cunoaștere.
Chiar și așa nu există cunoaștere supremă, omul încă n-a ajuns să definească realitatea în toată complexitatea ei, și eu consider o dovadă de mândrie prostiască să admitem că noi vom ajunge să cunoaștem absolut totul, suntem ființe biologice, avem și noi limite. Eu admit că dincolo de aceste limite există ceva, și am numit acel ceva, Dumnezeu.
Viața nu e mereu rațională, de fapt rațiunea și logica sunt concepte create de noi oamenii, ca să putem mâna mai bine instrumentele cunoașteri, de-asta eu nu cred într-un raționalism pur, nu există așa ceva. Omul are și părți iraționale, dar tocmai aceste părți iraționale ne fac oamenii. Uite o categorie aparte de caracteristică umană irațională este intuiția, care e o formă de instinct, dar spunem de câte ori nu ți-a fost folositoare această caracteristică, ciuda unor raționamente opuse ei?
Eu tocmai de-asta cred în Dumnezeu, nu pred că cunosc realitate suprem, dar cred că ea există.

| Deaad a răspuns (pentru RAY):

De vreo 6-7 ani incoace, asa. laughing

Si de pe alt cont pe care-l aveam.
Apoi m-am uitat la numarul tau de prieteni si am tras concluzia ca nu prea accepti cereri de preietenie.

| RAY explică (pentru SG1995):

Fiecare are dreptul sa gandeasca cum doreste, dar eu cred ca esti deist

| RAY explică (pentru Deaad):

Nu vad logica sa accept pe cineva cu care nu am conversat vreodata, si da resping cereri multe daca sunt de la anonimi

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Un deist creștin să zicem atunci. laughing

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Este scopul vieții, dacă îl îndeplinești mergi în rai, dacă nu, mergi în iad(după moarte).

| RAY explică (pentru SG1995):

E imposibil asa ceva, de ce esti asa incapatanat sa te numesti ortodox?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Pentru că încă mă regăsesc parțial în religia respectivă.

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Un fel de test sa inteleg, dumnezeu a creat universul pentru a testa niste biete finte daca fac ce vrea el ajunge in rai daca nu vor arde vesnic in iad, a creat 400 de miliarde de stele doar ca noi sa le privim, milioane de finte doar pentru a testa oamenii atat, apropo scopul animalelor care este?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Oamenii au primit libertatea de a alege dacă vor să fie în rai cu Dumnezeu sau nu, nu știu care este scopul animalele.

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Nu,nu oamenii nu au primit liberul arbitru,de ce nu m-a intrebat dumnezeu vrei sa joci un joc daca faci ce spun eu o sa traiesti vesnic in rai daca nu faci cum vreau o sa arzi vesnic in iad,nu ai liberatea de a alege, ai obligatia de a il alege pe dumnezeu, din moment ce ai fost obligat sa joci acest joc fara voia ta, plus de ce nu exista neutralitate, nu vreau sa joc jocul asta, pur simplu ma retrag de ce nu am alegerea asta fara ca sa merg in iad pe veci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ciudat sentiment de neliniste a pus stapanire pe mine.Viata mea nu mai poate fi la fel.Moartea trebuia sa fie sfarsitul a tot.Acum,inteleg ca ea, moartea, este de fapt doar inceputul.Paradoxul este ca atunci cand incepusem sa-mi accept moartea, nu mai mor.
Voi incerca sa-mi accept nemurirea.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Ori vrei să trăiești alături de Dumnezeu ori vrei să trăiești departe de Dumnezeu (nu poți fi și cu Dumnezeu și fără Dumnezeu în același timp) ce cale neutră vrei?

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Fara zeii si basme inventate de om si sa acceptam realitatea asa cum este ea

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Și totuși... Cum explici fenomenele paranormale /fantomele?

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Ce fenomene, tu ai discutat cu un om schizofrenic vreodata?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Hai lasă-mă... Știința doar atât îți poate spune :Ești nebun...

| RAY explică (pentru Florin9Florin9):

Nu te inseli stiinta ajuta omul sa duca o viata cat se poate de normala nu sa-i spuna ca e pacatos si are demonii in el

| Nilsson a răspuns:

Scopul acestei vieti este sa iti formezi adevaratul caracter, unii au tendinta spre bine, altii spre rau.
Acea personaliate pe care ne-o formam ne califica sau nu pentru o viata eterna.
Tu care zici ca e scopul vietii? Moartea? Nu prea are sens