| RAY a întrebat:

Care e scopul acestei vieti daca scopul e viata de apoi?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Sa stai in genunchi dimineata, pranz si seara, sa fii un sclav care ii face pe plac domnului, din iubire, fiti atenti.Aceeasi iubire pe care a avut-o domnul pentru noi cand ne-a blestemat pe toti pentru ca Adam si Eva si-au descoperit natura carnala, aceeasi iubire prin care Dumnezeu omoara toti intaii nascuti faraonului in cea de-a 10-a plaga,aceeasi iubire pe care Dumnezeu o acorda femeilor,discriminandu-le si punandu-le ca sclave in fata barbatilor lor,aceeasi iubire prin care Dumnezeu ne trimite in "focul vesnic si in scrasnirea dintilor",aceeasi iubire prin care domnul nostru Isus Hristos binecuvanteaza omenirea cu cancer,holocausturi,suferinta si sinucideri.

Prin urmare,scopul nostru pe acest Pamant este sa ducem o viata de rob/sclav,pentru o entitate care, pe langa ca e inexistenta, ne-a blestemat de atatea ori, a omorat de-atatea ori iar in numele acestei entitati, s-au infaptuit masacre.

Dar ne iubeste!
laughing

35 răspunsuri:
| RAY explică (pentru Nilsson):

Eu spun ca cunoasterea, iubirea,experientele traite, insati viata este scopul vieti, tot ce traiesti inseamna mici scopuri care face viata ca un puzzele, bucuria de a te bucura de viata, suferinta de a simti suferinta etc toate fac parte din viata, moartea are sens, moartea ne arata cat de frumoasa e viata si ca trebuie sa ne bucuram de ea nu sa speram la viata de apoi

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

E adevarat ca viata iti mai ofera si bucurii, dar pentru unii e numai suferinta. Cand ne gandim la sensul vietii, ar trebui sa fie ceva absolut, nu relativ. Moartea ne arata ca nu castigam nimic material in aceasta viata

| ShaOfHatred a răspuns:

Nobody exists on purpose. Nobody belongs anywhere. We're all going to die.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Ba da am castigat bucuria de a trai aceasta viata,multi nu s-au nascut si nu au cunoscut viata sau au murit la nastere sau sunt bonavi,suferinta e si ia o parte a vieti noastre, fara suferinta viata ar fi plictisoare, daca am avea tot ce ne dorim neam sinucide drept dovada tariile cu risc de sinucidere mare sunt culmea tariile unde se traieste bine in alea sarace rar, pentru ca omul are nevoie de suferinta, durere pentru a putea sa aiba speranta pentru a lupta, cei ce nu lupta si nu infrunta suferinta le numim morti vii

| RAY explică (pentru Nilsson):

Voi crestini credeti si in viata de apoi pentru ca a justica faptul ca exista dreptate pe lumea asta, iadul este justificarea perfecta, cei rai vor arde in iad daca pe pamant nu platesc vor plati in viata de apoi, e si asta o speranta da repet viata fara suferinta ar fi sinucidere curata, cum sa traiesc vesnic fara suferinta, durere, chinuri, bucurie sa fim seriosi, visul cu raiul daca ar fi real toti ar fugi din el