| Narcis_Puiu_2000 a întrebat:

Care este scopul vieti

Răspuns Câştigător
| Alex299 a răspuns:

"Noi susținem ca aceste adevăruri de la sine înțeles că toți oamenii sunt creați egali, că ei sunt înzestrați de Creatorul lor cu anumite drepturi inalienabile, că printre acestea sunt ​​viata, libertatea, precum și căutarea fericirii." Thomas Jefferson în "Declarația de Independență a SUA"

Îți cunoști rolul și scopul pentru care trăiești pe pământ? Sper că prin ce scriu aici te voi ajuta să cunoști mai mult despre acest subiect, despre tine.

- Cel mai adesea oameni se întreabă: De ce sunt aici pe pământ? Care este scopul meu? De ce eu? De ce așa? De ce nu îmi găsesc locul, fericirea, împlinirea? De ce mă simt ca și cum toată viața mea este fără sens? Sau alții se întreabă: Cum trăiesc eu este tot ce trebuie să fie pentru viața mea?

Folosind și câteva metafore spirituale, iată câteva răspunsuri posibile.

- Te-ai născut ca să înveți, să te descoperi, să decizi, să experimentezi, să trăiești, să crești fizic, mental, emoțional, spiritual, material, să dăruiești și să lași ceva bun în urma ta.

- Trăiești ca să experimentezi iubirea, fericirea, acceptarea.
- Trăiești ca să experimentezi puterea creativității în viața ta. Sunt lucruri pe care numai tu le poți face pentru binele oamenilor și al societății. Nimeni nu este ca tine, deci tu ai o responsabilitate pentru viață.
- Trăiești ca să fi om cu un spirit nou, într-o lume care se învechește și să fi un om cu o viziune frumoasă de viață când alții o urâțesc.
- Trăiești ca să îți cunoști vocația, să îți dezvolți talentele, să le exprimi pentru fericirea ta și a celor din jurul tău și din generația ta.
- Ai fost programat să reușești ceea ce îți propui și să devii biruitor, un campion în domeniul tău, în ceea ce ești tu însuți.
- Spiritual vorbind, ai fost creat să fi ca un pom sădit lângă ape, a cărui viață nu este ofilită, nu este bolnavă, nu este neroditoare.
- Ai fost creat ca să te bucuri și de această scurtă călătorie pe acest Pământ alături de familie, prieteni, colaboratori, parteneri, amici, chiar dușmani, vecini, animale, plante, soare, natura, etc.

- Tot ce poate ieși bun din tine trebuie să fie pe pământ datorită ție, în timpul vieții tale.

- Trăiești ca să fi binecuvântat, să dăruiești (necondiționat) mai departe ceea ce viața și Dumnezeu te-a învățat și ți-a dăruit. (Iubire, afecțiune, înțelepciune, timp, împărtășirea experienței tale de viață celor care au nevoie de un exemplu, de ajutor, de încurajare, etc.)

- Ai potențial. In plan spiritual, profesional, relațional poți să fi creativ, inventiv, productiv și să ai succes. Tot ce începi trebuie să duci la bun sfârșit și nimeni să nu aibă de suferit. Tu poți deveni, (prin credință) persoana de care societatea are nevoie și pe care Dumnezeu o va folosi pentru a contribui la progresul ei și de a ajuta oamenii de pe strada, satul, orașul sau țara în care tu locuiești.
- Cu cât cunoști mai mult iubirea și scopul divin pentru tine, cu atât mai mult devii frumos și bogat la suflet și cu cât te cunoști mai bine pe tine însuți, cu atât mai mult poți acționa în direcția corectă pentru viața ta. Împărăția divină începe în inima ta iar tu ești administratorul. Scopul vieții tale este deci în mâinile tale.

- Acest aspect este important deoarece, în opinia mea, el nu poate fi separat de scopul vieții noastre pe această planetă.

- Omul a înființat instituții religioase, educaționale. Ele sunt pentru a ne oferi un loc bun de educație, sprijin, prieteni, etc. Mulțumim pentru ele și trebuie respectate însă scopul lui Dumnezeu cu noi ca ființă umană, în mod personal, este cu mult peste ceea ce o instituție ne poate învăța și ajuta.

- Prin fericire și suferință, prin bine și rău, în succes și eșec, viața pune la dispoziția omului toate resursele necesare să se dezvolte spiritual, mental, sentimental, profesional. Folosindu-le omul se va modela ca să devină omul frumos pe care Dumnezeu a întenționat să fie chiar înainte de întemeierea timpului. Oriunde ești acum, ești pus acolo cu un motiv și prin ce situații treci, treci cu un motiv. Cu cât înțelegi asta mai repede cu atât mai repede scapi de multe necazuri inutile.

- Poate în acest moment te simți pierdut și gol, flămând spiritual sau fizic, descurajat, dezamăgit de religie, de tine însuți, de cei care ar fi trebuit să te iubească și să te ajute. Sau poate te vezi fără nici o șansă în viață, fără nici o speranță pentru viitor, ești abandonat, părăsit, sărac, ai fost respins, te simți singur, cu probleme la orice nivel.
Vreau să crezi ce îți spun. Viața ta poate căpăta un nou sens. Viața ta poate fi schimbată în bine, în mai mult bine.

Scutură-te. Ridică-te. Umblă. Aleargă. Zboară.

Gata cu plânsul.
Gata cu disperarea.
Gata cu gândurile de sinucidere.
Gata cu frica.
Gata cu trecutul tău.
Gata cu ignoranța.
Gata cu prostia.
Gata cu lenea.
Gata cu suferința.
Gata cu incertitudinea.

Crede că viața ta poate și va fi transformată chiar de decizia ta că o vei schimba.
Crede că TU poți decide în favoarea ta și că TU poți activa toate resursele bogate ce viața și Domnul ți le-a pus la dispoziție.

Tu ai primit în tine și darul credinței nu doar să te numești credincios și să îți liniștești conștiința, ci să îl folosești pentru a putea împlini ce ai de împlinit aici. Nu va mai fi o altă ocazie atât de mare pentru tine ca acum. Te încurajez să "cauți, să ceri și să bați."

- Eu cred în valorile ce sunt puse în tine. Cred în ceea ce poți face. Cred că vei reuși. Am creat acest blog special pentru tine. Îmi pasă de tine și știu că vei face din viața ta ceea ce ea merită. Poți să ai o viață frumoasă și poți face altora viața la fel. Poți fi fericit prin cunoașterea scopului tău.

Când simți oboseală mare, respingere și ai nevoie de sfatul meu scrie-mi câteva cuvinte pe email. Promit că citesc și îți răspund cu mult interes. Este parte importantă din scopul meu.

Concluzie:
După tot ce am scris, concluzia mea este că scopul vieții este SĂ NE ÎMPLINIM DESTINUL ÎN GENERAȚIA ȘI ÎN LOCURILE PRIN CARE TRECEM ÎN VIAȚĂ. SĂ FIM FERICIȚI ȘI SĂ CONTRIBUIM LA BINELE ȘI FERICIREA ALTORA. (google)

| sabin89 a răspuns (pentru Alex299):

Alex299 wrote: "Tu poți deveni, (prin credință) persoana de care societatea are nevoie și pe care Dumnezeu o va folosi pentru a contribui la progresul ei" - Cine scrie mult nu se poate sa nu si greseasca. In general sunt bune sfaturile care le-ai dat, dar ceea ce ai scris mai sus nu se potriveste, adica nu e in acord cu credinta crestina, la care vad ca faci referire. D-zeu nu urmareste progresul societatii, dimpotriva, spune crestinilor "nu iubiti lumea si lucrurile din lume" sau "prietenia cu lumea e vrajmasie cu D-zeu". El chiar vrea sa distruga aceasta societate sau lume. Cred ca ai auzit de Armaghedon, de Apocalipsa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca te strofoci prea mult la un copy-paste.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Am avut totusi rabdarea sa citesc. De unde o fi fost citatul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

"Autor@Editor Lică Nemeș. Copyright. Se poate copia cu obligativitatea menționării sursei cu link la adresa acestui blog."
Cica de aici, da Alex a scris doar google in paranteza.Macar a fost sincer. http://viatainmainiletale.blogspot.ro/p/fiinta-umana.html
Ma uitam la cat erai de dispus sa-ti imparti propria parere cu unul care nici macar n-a dat doi bani sa citeasca ce a copiat.Adica vorbeai cu un perete si eu te-am intors...

21 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Articularea substantivului la genitiv.

| Inferno a răspuns:

Nemurirea.

| Narcis_Puiu_2000 explică (pentru Inferno):

Pai da asta ar fi daca ar exista

| Inferno a răspuns (pentru Narcis_Puiu_2000):

Viata nu stie asta.

| Asiryx a răspuns:

Unul ar putea fi sa cunosti scrierea coreca a limbii romane.

| sublime89 a răspuns:

Scopul vietii e sa te intrebi care e scopul vietii. laughing

| Duucu a răspuns:

Să evoluăm și să reproducem rasa.

| Seducatorul a răspuns:

Sa traim pana murim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu poate afirma cu exactitate, totusi cred ca dezvoltarea personala, autoambunatatirea permanenta a cunostintelor despre viata, performanta si atingerea fericirii si implinirea personala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa invatam putina gramatica, sa spargem seminte imbracati la costum.
Nu e un scop unic ci mai mult individual.La nivel de grup lucrurile se schimba si aici am putea invata de la furnici, ignorand regina, ofcourse.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Vreau branza.

| Swan39 a răspuns:

Scopul vieţii e să îi dăm un scop.

| marian951 a răspuns:

Viata nu are scop.
Confrom stiintei am evoluat din organisme unicelulare.
In viata poti sa faci ce vrei, nu exista viata dupa moarte asa ca nu trebuie sa-ti faci griji de asta.
Bucurate la maxim de starile de fericire si de implinire sufleteasca.

| Christian826 a răspuns:

Toata lumea are rolul sau in viata pentru a sta in echilibru sa ramana echilibru intre rau si bun cum trece timpul o sa-ti dai seama si tu ce scop ai in viata

| Grasuy a răspuns:

Sa dai o laba

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Dupa parerea mea, viata nu are un scop.Viata a existat mereu si acum se exprima prin noi.Viata este ceva care oricand are ocazia sa apara. apare!