| aBunnyMind a întrebat:

Care e treaba cu Papirusu acela (ce-i drept, o bucata din el)? Daca Iisus este fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu avand sotie de a facut acest lucru. Iisus nu ar fi trebuit? Chiar a dat asa de mult peste cap Biblia? Cum a fost si tradus " Sotia mea.", putea sa se fi continuat cu ". nu exista " sau "este...", de unde stim " noi " ca, chiar a avut asta a si vrut sa spuna/scrie?

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Din conţinutul articolului reiese ca majoritatea savantilor sunt de acord cu faptul ca acel document ar fi fals...

În afară de asta, numele, foarte des întâlnit la evrei (un fel de Ion sau Vasile) format din trei consoane ebraice, se putea pronunţa nu numai Iisus, ci în multe alte feluri (Ioshua, Iesei, etc.), adăugarea vocalelor fiind în funcţie de anumite creiterii gramaticale. Acest lucru se pare că a "scăpat" în mod intenţionat "specialiştilor" în anticreştinism!

| Miauti a răspuns (pentru milan9):

Imagineaza ti ca daa ar fi spus ca e adevarat atunci biserica in sine va cadea. Iar daca va cadea asta ar insemna ca omul de rand se va trezi din prostie si va putea rasturna si guvernele in sine. Deoarece atunci omul crestin nu va mai putea fi controlat.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Scrierile tarzii (sau destul de departe ca timp) de la Intaltarea Domnului, sunt apocrife, chiar si gnostice. Primul Sinod Ecumenic a hotarat care scrieri sunt canonice si care nu.
In concluzie, Iisus a venit sa ne mantuiasca, nu sa isi intemeieze o familie.