| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Care era posibilitatea sa ne nastem? Care era posibilitatea, ca soarele sa fie la departarea perfecta a pamantului nostru?
Legile fizicii au aparut doar datorita lui Dumnezeu, universul e infinit.
Dumnezeu nu are creator, El este in afara timpului si a spatiului. Mintea noastra este foarte indepartata fata de Dumnezeu. El este inceputul si sfarsitul.
Un om de sttinta explica asta si il lasa fara cuvinte pe ateu.
https://m.youtube.com/watch?v=ZJPTaaDgrZU
Dumnezeu e mare, este infinit.

33 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sa o luam p-aia cu nasterea: probabilitatea sa te nasti tocmai tu (din spermatozoidul care s-a nimerit sa fecundeze ovulul) era extrem de mica si totusi te-ai nascut.

Altfel spus: probabilitatea ca un om oarecare sa fie Papa de la Roma este extrem de mica, deci Papa nu exista!

| T0T a răspuns:

Universul nu este infinit. De fapt nu există nicăieri în universul nostru o mărime infinită. Mai treci prin școală. Infinitul e o noțiune strict abstractă care ne mai ajută să modelăm matematic niște chestiuni ca să ne fie mai ușor. Putem vorbi aici de caracteristici ideale, care în lumea reală nu au relevanță ci au o relevanță mai mult teoretică și ți se arată cum ar fi cel mai bine să fie. Degeaba aș intra în detalii.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru T0T):

Asa se invata la scoala. Am trecut pe la scoala, stai linistit, micutule. Dumnezeu l-a facut atat de mare incat sa nu descoperim tot universul, posibil ca e infinit.
Deocamdata nimeni nu a aflat asta, eu cel putin asa am invatat la scoala.
Universul e infit in spatiu, dar finit in timp, desteptul scolar.
Ma anunti cand vei afla ceva, ok?

| T0T a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Păi dacă zici că e infinit în spațiu înseamnă că zici că e infinit în volum. Nu știu de ce doar mie mi se pare evident că nu poți spune asta. În fine. Atunci când tu raportezi un volum finit, de orice valoare, nu contează cât de mare, la ceva infinit(a/infinit) rezultatul e 0. Deci singura posibilitate a infinitului e și nulitatea a tot ceea ce vezi. Cel mai simplu răspuns (pe lângă multe altele) e că e imposibil să raportezi o unitate finită la ceva infinit, din punct de vedere real. Să nu mai zic, cum am mai zis, că nu s-a descoperit nicio mărime infinită dacă nu mă crezi pe cuvânt că nu avea cum să existe o mărime infinită.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru T0T):

Ok, cum zici tu. Eu raman la Iisus, nu mai incerc sa va conving. Dar sa stii ceva, ai habar cate mii de oameni mor in fiecare zi? 150.000.
Vom vedea daca ai dreptate, asta doar dupa moarte. Viata este scurta mane, mult prea scurta... sad
Putem deceda oricand... sad Te gandesti ce e viata asta? Placerile lumesti sunt trecatoare. De ce sa nu facem bine? Sanatate si multa bafta :3

| T0T a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Eu doar am zis că universul nu e infinit, nu am zis ce se întâmplă după moarte.

| Holiday a răspuns:

"Care era posibilitatea sa ne nastem? Care era posibilitatea, ca soarele sa fie la departarea perfecta a pamantului nostru?"

Posibilitatea e evident de 100%, pentru ca dupa cum vezi deja s-a intamplat.
Probabil tu ai vrut sa intrebi "care e probabilitatea sa?"
Ceea ce e cu totul altceva.

Probabilitatea e greu de determinat, dar evident mai mare ca 0. Dupa cum poti constata si singur.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Holiday):

Holiday
Eu raman la Iisus, nu mai incerc sa va conving. Dar sa stii ceva, ai habar cate mii de oameni mor in fiecare zi? 150.000.
Vom vedea daca ai dreptate, asta doar dupa moarte. Viata este scurta mane, mult prea scurta... sad
Putem deceda oricand... sad Te gandesti ce e viata asta? Placerile lumesti sunt trecatoare. De ce sa nu facem bine? Sanatate si mult succes :d

| Holiday a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Vom vedea daca ai dreptate, asta doar dupa moarte."

Dupa moarte nu mai vezi nimic. Sunt doar povesti. Religia intai prezinta moartea ca un pas catre altceva ca apoi sa vina cu "solutii" pentru asta. Din punct de vedere economic, "reinvierea intr-un loc cool", sau "transformarea in altceva si existenta intr-un loc cool", e doar un produs pe care religiile il vand. Unul nerealist si fictiv, dar care totusi inca mai prinde la creduli.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Holiday):

Ai murit cumva? Toti avem suflet, nu suntem niste pietre happy
Vedem dupa moarte, ok? Viata este foarte scurta.

| Mclaren12 a răspuns:

Soarele nu este la nicio distanta perfecta fata de Pamant. In timpul anului distanta dintre Soare si Pamant variaza cu cel mai mult 5 milioane de km in timpul verii. Nu ti se pare ciudat ca iarna Pamantul se afla cel mai aproape de Soare si vara se afla cel mai departe?
Si da, Universul este infinit, motiv care sa ateste ca nu l-a creat Yehova si Yehova n-a creat nimic din el. Universul este Universul, Yehova este un zeu evreiesc inventat probabil odata cu religia iudaica.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Pai nu ti se pare ceva ciudat? Asa l-a pus Dumnezeu, e perfect mane.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Tu spui, ca crezi intr-un Dumnezeu viu, dar nu in cel al evreilor, nu?
Cine ti-au mai bagat chestiile astea in cap?
Deci, tu nu ai aparut din praf de stele, de ce ii negi existenta? Stii prea bine, ca soarele ala nu a aparut acolo doar pentru ca asa ii sta bine lui.

Planeta noastră… Are dimensiuni perfecte. La suprafaţa Pământului există un strat subţire de gaze, în cea mai mare parte azot şi oxigen, strat care se înalţă doar cam 80 km deasupra suprafeţei planetei. Dacă Terra ar fi fost mai mică, ar fi fost imposibil să aibă atmosferă, cum este cazul planetei Mercur. Dacă ar fi fost mai mare, atmosfera sa ar conţine hidrogen liber, cum este pe Jupiter3. Din câte se ştie, Terra este singura planetă a cărei atmosferă este alcătuită dintr-un amestec de gaze perfect pentru a susţine viaţa vegetală, animală şi umană.
Pai nu ti se pare ceva ciudat? Asa l-a pus Dumnezeu, e perfect mane.

Şi Luna, satelitul nostru, are mărimea perfectă… şi se află la o distanţă perfectă faţă de Terra, cu atracţia sa gravitaţională. Luna creează fluxul şi alte mişcări importante ale oceanelor – astfel încât apele oceanice să nu stagneze – şi în acelaşi timp împiedică vastele oceane să inunde uscatul.

Deşi viaţa pare în mare măsură nesigură, sunt atât de multe elemente pe care putem conta zi de zi: gravitaţia rămâne la fel, cafeaua fierbinte lăsată pe masă se răceşte, planeta se învârteşte tot în 24 de ore, iar viteza luminii nu se schimbă, nici pe Terra, nici în galaxiile îndepărtate.

Creierul UmanDar cum se face că putem identifica legi ale naturii care nu se schimbă niciodată? Cum se face că avem un univers aşa de sistematic, aşa de trainic?

„Cei mai renumiţi savanţi au fost şocaţi de această ciudăţenie. Nu există o necesitate logică pentru care universul să respecte legi, darămite o lege care să respecte regulile matematice. Oamenii de ştiinţă sunt uimiţi, deoarece recunosc că nu e obligatoriu ca universul să funcţioneze astfel. Ne putem închipui imediat un univers în care condiţiile se schimbă imprevizibil de la o clipă la alta, chiar şi un univers în care apar şi dispar elemente."11

Richard Feynman, laureat al Premiului Nobel pentru electrodinamica cuantică, spunea: „Nu ştim de ce natura are caracter matematic… Chiar faptul că există legi ale naturii este un soi de minune."
Asa e invatamantul din Romania, nu prea intelegeti nimic.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Uita-te la asta. Este despre Vechiul Testament.
https://www.youtube.com/watch?v=l4LXcBi0vpg

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Asa l-a pus Dumnezeu, e perfect mane."
E perfect pe naiba. Nu exista perfectiune. In Univers exista mai mult haos decat ordine, exista gauri negre, asteroizi, supernove, hipernove etc. si toate pot distruge planete intregi.

"Cine ti-au mai bagat chestiile astea in cap?"
Dar tie cine ti-a bagat in cap basmele in care crezi orbeste? laughing
Basmele tale sunt lipsite de fundament, nu sunt bazate pe nimic. Au miliarde de adepti pentru ca au fost spalati pe creier de la nastere nu ca au ales ei sa fie crestini.

"Deci, tu nu ai aparut din praf de stele, de ce ii negi existenta?"
Eu nu-s evreu, ce logica are sa cred orbeste in basmele evreilor? Daca tu esti evreu atunci mai are sens sa crezi in basmele evreilor.

"Stii prea bine, ca soarele ala nu a aparut acolo doar pentru ca asa ii sta bine lui."
Nu se stie cum si in ce context a aparut Soarele (cred ca nu se stie), si ce te mira la Soare? Dat fiind faptul ca Universul este infinit, inseamna ca mai pot exista un infinit de planete locuibile si sori care sa le dea caldura strict necesara. Unii spun ca si pe Marte a existat candva viata si am vazut ca s-au facut poze la piramide perfecte pe Marte de catre rovere si Marte se afla la o cu totul alta distanta de Soare. Basnele voastre crestine va indoctrineaza atat ds rau ca va desprindeti tot mai mult de realitate.
Deci asa cum planeta asta poate fi prielnica pentru viata, in niciun caz nu este perfecta, suna prostesc sa admita cineva asta, eschimosii traiesc la temperaturi incredibil de mici, sunt oameni care traiesc in desert la temperaturi foarte mari, in multe zone din Africa pamantul nu este cultivabil si oamenii nu prea au ce manca etc, astea sunt extreme, nicidecum semne de perfectiune, dar asa cum planeta asta poate sustine viata umana, asa o mai pot face si alte miliarde de planete, nu este absolut nimic special la planeta unde locuim noi.
Tu ai dat doar copy-paste la minciuni promovate de media evreiasca care sustin basmele crestine in care credeti voi orbeste doar ca sa va intareasca voua credinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Universul NU e infinit. big grin

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Ok, cum zici tu. Eu raman la Iisus, nu mai incerc sa va conving. Dar sa stii ceva, ai habar cate mii de oameni mor in fiecare zi? 150.000.
Vom vedea daca ai dreptate, asta doar dupa moarte. Viata este scurta mane, mult prea scurta... sad
Putem deceda oricand... sad Te gandesti ce e viata asta? Placerile lumesti sunt trecatoare. De ce sa nu facem bine? Sanatate si mult succes :d

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu esti cu Big-bangul?

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Mor 150.000 de oameni pe zi si Yehova nu misca un deget. Si cum adica sa facem bine? Sunt multi oameni care nu sunt crestini si tot ajuta omenirea mult mai mult decat o faceti voi. Crezi ca daca te supui religiei crestine inseamna ca esti om bun?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Mclaren12):

Nu, Dumnezeu traieste si e in fiecare om. Nu conteaza, daca crezi, sau nu crezi in el, binele lui traieste in tine.
Nu aici o sa ne traim viata, mor aproximativ 150.000 de oameni pe zi, nu mor din cauza lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu ucide, El ia viata, are acest drept pentru ca tot El a dat-o.
Plata pacatului este moartea.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Lasa basmele evreiesti. Cu pana acum 2000 de ani nu existau asemenea bazaconii si paganii practicau adevarata spiritualitate, pana a fost inventat crestinismul si a distrus aproape tot. Yehova n-are nicio legatura cu "Dumnezeu" pentru ca n-a creat nimic ca sa merite titlul asta. Si nu minti, in biblie Yehova a ucis si a participat la uciderea a milioane de oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legile fizici sunt create de insusi universul, Dumnezeu nu este in afara lui el este de fapt universul. In multe religii se spunea ca insusi soarele este Dumnezeul nostru, si in Biblie scrie la inceput a fost lumina, adica Soarele deoarece fara el nu ar exista viata pe pamant. La fel si galaxia noastra a creat planetele din sistemul solar.

Nu poate exista ceva fara un creator, nici macar Dumnezeu el ne-a dat puterea noastra de a crea o data ce am mancat din pomul cunoasterii al binelul si al raului, asta a fost si posibilitatea sa te nasti si sa experimentezi viata cu puterea lui Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Confuzi mitologia ebraica cu cea egipteana, care cea din urma are mai multa logica, deoarece in lipsa Soarelui nu exista sursa de lumina sau caldura, totusi Biblia face afirmatii aberante pe care culmea macar ca stim cum functioneaza universul exista ignoranti care iau de bun creationismul biblic.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

Voi chiar nu ganditi, nu? Sunteti pietre si maimute, am dreptatate?
Planeta noastră… Are dimensiuni perfecte. La suprafaţa Pământului există un strat subţire de gaze, în cea mai mare parte azot şi oxigen, strat care se înalţă doar cam 80 km deasupra suprafeţei planetei. Dacă Terra ar fi fost mai mică, ar fi fost imposibil să aibă atmosferă, cum este cazul planetei Mercur. Dacă ar fi fost mai mare, atmosfera sa ar conţine hidrogen liber, cum este pe Jupiter. Din câte se ştie, Terra este singura planetă a cărei atmosferă este alcătuită dintr-un amestec de gaze perfect pentru a susţine viaţa vegetală, animală şi umană.

https://www.everystudent.ro/exista/

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică:

E la distanta perfecta de soara, Dumnezeu e perfect.
Voi in ce credeti? Sunt curios sa vad ce tampenii mai scoateti din capul ala vostru.

Terra se afla la distanţa perfectă de Soare. Gândeşte-te puţin la diferenţele de temperatură pe care le întâlnim aici; să zicem, în mare, de la -20 °C la +40 °C. Dacă Terra s-ar afla puţin mai departe de Soare, am îngheţa cu toţii. Dacă s-ar afla mai aproape de Soare, cât de puţin, am arde. Chiar şi o modificare neînsemnată a poziţiei Terrei faţă de Soare ar face imposibilă viaţa pe planeta noastră. Ei bine, Terra rămâne însă la această distanţă perfectă de Soare în timp ce se învârteşte în jurul Soarelui cu o viteză de aproape 100.000 de km/h. Totodată se roteşte şi în jurul propriei axe, făcând ca întreaga suprafaţă a planetei noastre să fie încălzită şi răcită cât este nevoie în fiecare zi.

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Boss exista zone ale planetei complet ilocuibile precum Poli, sau zone desertice unde temperatura maxima e de 70°C, sa numai vorbim de vulcani, uracane, cutremure, sau triunghiul vermuntelor unde are un loc un fenomen meteorogic rare, se pare ca exista un fel de radiatie magnetica care doboara vasele si aeronavele.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru SG1995):

Biblia ne mai spune că Pământul "atârnă" în spaţiu, neagăţat de nimic: "El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic". (Iov 26:7).
Asta a fost inaintea stiintei.
Esti evolutionism? Crezi in big-bang?
https://www.youtube.com/watch?v=GhVGy_j2_p4
Poti intelege putina engleza?

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu cumva in aceeasi carte se vorbeste de "temeliile pamantului" si de "cele patru zari ale lumi"? Da sunt evolutionist si admit Big-Bang, desi sunt panteist nu ateu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru SG1995):

Uiti aici ceva despre evolutionism si despre Ricahrd Dawkins.
https://www.youtube.com/watch?v=gb2lZh-tv4Q&t=13s
Aici este despre existenta lui Iisus
https://www.youtube.com/watch?v=XpccqIJ-Y14

Explica-mi teoria evolutionismului. Sper sa te uiti macar 5 minute la primul videoclip, sunt sigur ca te vei trezi :)

Planeta noastră… Are dimensiuni perfecte. La suprafaţa Pământului există un strat subţire de gaze, în cea mai mare parte azot şi oxigen, strat care se înalţă doar cam 80 km deasupra suprafeţei planetei. Dacă Terra ar fi fost mai mică, ar fi fost imposibil să aibă atmosferă, cum este cazul planetei Mercur. Dacă ar fi fost mai mare, atmosfera sa ar conţine hidrogen liber, cum este pe Jupiter3. Din câte se ştie, Terra este singura planetă a cărei atmosferă este alcătuită dintr-un amestec de gaze perfect pentru a susţine viaţa vegetală, animală şi umană.
Terra se afla la distanţa perfectă de Soare. Gândeşte-te puţin la diferenţele de temperatură pe care le întâlnim aici; să zicem, în mare, de la -20 °C la +40 °C. Dacă Terra s-ar afla puţin mai departe de Soare, am îngheţa cu toţii. Dacă s-ar afla mai aproape de Soare, cât de puţin, am arde. Chiar şi o modificare neînsemnată a poziţiei Terrei faţă de Soare ar face imposibilă viaţa pe planeta noastră. Ei bine, Terra rămâne însă la această distanţă perfectă de Soare în timp ce se învârteşte în jurul Soarelui cu o viteză de aproape 100.000 de km/h. Totodată se roteşte şi în jurul propriei axe, făcând ca întreaga suprafaţă a planetei noastre să fie încălzită şi răcită cât este nevoie în fiecare zi.

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Primul video este intitulat "Evolutie sau Dumnezeu", si te astepti sa il iau in serios? Eu cred si in existenta unei Divinitati si accept si evolutia ca un fact. Apropo, ateismul nu sustine demonstrabilitatea unei inexistente, deoarece e imposibil sa demonstrezi asa ceva, ci pur si simplu e lipsa credintei in Supranatural, iar eu nu sunt ateu, ci panteist care bate spre ocultism, desi sunt adapt in mod oficial al crestinismului, si respect rituriile, ma duc la biserica, conceptiile sunt departe de-a fi ingrate. Al doilea video e o animatie, cred ca e o gluma proasta, dar nici nu am sustinut ca Iisus nu a existat, restul tati sunt aberati, noi ne-am adapt la conditiile existente nu invers, degeaba se explica asta aici zilnic ca tot prost ramai.

| Golyat18 a răspuns:

Ca sa intelegi si tu, nu toate sistemele solare si toate planetele au viata, deci asa a fost norocul pe planeta nostra. Si apoi in varianta ta pe dzeu cine l-a creat? ar putea spune un ateu...
Eu cred in spirite energii... dar vreau sa stii prin faptul ca stiinta are unele dovezi cum ca ar exista dzeu (desi nu prea se intampla eu banuiesc ca jurnalisti umfla chestii din astea) de unde sti care e dzeul adevarat?
Deci amice daca esti crestin il crezi pe dzeu orbeste ok?
Daca crezi in spirite (un dzeu) si nu sti care ii ala (cum e cazul meu) atunci trebuie sa-ti cauti dzeul.
Si daca esti ateu esti ateu imi spunea un coleg:"si dupa ce mori sti ce-i? Tapa doua roabe de pamant pe tine si basta.

| LuminadinLumina a răspuns:

Prostia ta de indoctrinat religios este infinita.