| CotutiuMartian a întrebat:

Care este cea mai bună religie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu mă iau după o religie anume, ci după Cuvântul Domnului, adică Biblia.
Religiile mi se par pompoase și consider că într-un fel denaturează adevărul biblic.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Realizezi că Biblia e invenția unei religii nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu. Biblia e Cuvântul lui Dumnezeu.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Și atunci de ce sunt religii care nu recunosc Biblia?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Realizezi că dacă spui că "te iei după Biblie" înseamnă că ești creștină, nu?

| KovacsB a răspuns (pentru anonim_4396):

Cuvatul Domnului pe naiba, poate cuvantul unor evrei smecheri de acum 3000 de ani.

| CotutiuMartian explică (pentru KovacsB):

Cum îți explici ca au știut viitorul?

| CotutiuMartian explică (pentru anonim_4396):

Dat care este?

| KovacsB a răspuns (pentru CotutiuMartian):

Nu au stiut absolut nimic. Cele mai multe povesti au fost redactate post eventum.
Iar altele sunt doar potriviri trase de par.

| CotutiuMartian explică (pentru KovacsB):

Deci nu exista Dumnezeu?

| KovacsB a răspuns (pentru CotutiuMartian):

Nu am zis asta, am zis doar ca Biblia este o carte de povesti.Cine este interesat sa continue sa caute sa nu se multumesca cu povestile fabricate de evrei.

30 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Religia crestină, e religia Creatorului existenței.

| mODIN a răspuns:

Islamul Sunnit: descentralizata, se opune venerarii lucrurilor materiale, pune accent pe virtutile de care dai dovada prin stilul de viata si fapte

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fac pariu ca fiecare va veni si va spune ca religia in care a fost facut sa creada de mic din motive de locatie geografica si familie unde s-a nascut e cea mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul care își va bate cu pumnul în piept și cuvântul și în scris spunând ca religia sa este cea "dreaptă" cea "adevărată" cea "înțeleaptă" trecând peste cuvântul lui Dumnezeu acel "om" nu este omul lui Dumnezeu. Și este "omul" care aduce dezbin între oamenii.Nu există religie mai mare mai curată mai înțeleaptă mai Adevărată cu Adevărat decât credința omului fără de negarea din inima sa și sufletul său acelui om față de Dumnezeu.Omul care ar frica de Dumnezeu cu Adevărat omul care îl are pe Dumnezeu în pafta sa omul pe care îl are pe Dumnezeu în inima sa în sufletul său și în tot ce face acel om este omul lui Dumnezeu.

Ioan 14:6 VDC
Isus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

| EestiSodalane a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci nu consideri Creștinismul fiind adevarat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Dumnezeul este unicul singurul Adevăr cu Adevărat. Niciun preot Nicio religie și Absolut nimeni nu-l poate lua pe Dumnezeu din inima mea din sufletul meu rămân cu Dumnezeu în fapta mea în intenția mea în inima mea în sufletul meu decizia mea pentru mine Dumnezeu este înainte la Absolut Tot și înaintea la tot în inima mea în sufletul meu în fapta mea eu fără Dumnezeu sunt absolut nimic.Îi mulțumesc lui Dumnezeu că nu am ajuns sa trăiesc fără frica lui și nu am ajuns sa trăiesc fără el.

| EestiSodalane a răspuns (pentru anonim_4396):

Consideri că Hristos este a doua persoane a sfintei Treimi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Consider și cred cu toată inima mea și tot sufletul meu pentru Dumnezeu este mult mai important omul cu Adevărat dedicat lui și omul care știe de puterea și bunătatea lui Dumnezeu noi oamenii nu trebuie sa uităm Niciodată ca suntem oamenii și ca Dumnezeul nu vrea dezbinare dușmănie haos ură invidie lăcomie între oamenii eu cred cu tot sufletul și inima mea ca Dumnezeul nu-și dorește ca oamenii să-și aducă "religia" înaintea cuvântului sau și să-l aibe pe Dumnezeu în inima lor și sufletul lor. Cu Adevărat și în fapta sa fără de negarea. Nu preoți nu religia. Și credința omului în inima sa în sufletul său față de Dumnezeu este enorm enorm de importantă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Da ai ochii poți vedea cu ochi liber războaiele dintre oamenii și dușmănia ura invidia lăcomia prostia între oamenii este din cauza ca oamenii nu vor sa asculte cuvântul lui Dumnezeu și trec peste cuvântul lui Dumnezeu îl ia pe Dumnezeu de radere îl subestimează toți merg pe miza "o viață am" și o "viața vor avea. Vezi războaiele cu ochi liber între țări și popoare? Asta înseamnă să pui religia înaintea cuvântului lui Dumnezeu. Fiecarea își pune religia înaintea cuvântului lui Dumnezeu înaintea toți spun ca religia lor este cea" Adevărată "toți spun ca religia lor este" cea "înțeleaptă" toți spun ca religia lor este cea "dreaptă" toți spun ca religia lor "este cea"loială" dar nici unul nu-și pun întrebarea Dumnezeul își dorește ca omul să-și pună religia înaintea credinței sale în el? Vrea Dumnezeu ca omul să treacă peste cuvântul sau? Nu cred nu-și dorește așa ceva Dumnezeu. Dacă omul nu-l are pe Dumnezeu în inima lui în sufletul lui în fapta sa în decizia sa acel om nu are nimic pe lumea asta. decât acea"Viața"care mizează mai toți...

| EestiSodalane a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Este Hristos Dumnezeu adevarat sau doar un simplu om? Da sau nu. Lasa palvrageala ca si asa nu ti-o citesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Eu ți-am răspun la întrebare cu Adevărat dacă ai credința în inima ta și sufletul tău cu Adevărat vei Vede Adevărul.

Tatăl fiul și duhul sfânt. Dumnezeul nostru nu este o tomoară ce ne apasă pe suflet Dumnezeu nostru este sufletul nostru Amin.

Dumnezeu este singurul și unicul Adevăr cu Adevărată fiul lui Dumnezeu prea iubit său fiu Isus și duhul sfânt.

Ioan 14:6 NTR
Isus i-a răspuns: ‒ Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Crestinismul ortodox, fara indoiala, dar trait si practicat smerit, nu ideologizat, nu transformat intr-o platforma de unde se arata cu degetul acuzator spre ceilalti. Nu cred intr-un crestinism declamat sau latrat de pe fotoliul unui Rolls-Royce sau din moțul unui fotoliu din aur. Religia cea mai buna si adevarata este crestinismul ortodox milostiv si smerit!

| CotutiuMartian explică (pentru pacatosulBogdan):

Problema ca că are ca suport Biblia numa ca este departe de Biblie ortodoxia mai ales cu chestiile f principale

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru CotutiuMartian):

La ce chestii te referi? Canonul biblic este ortodox, fiind alcatuit de parintii ortodocsi ai sinoadelor ecumenice. Si Biblia insasi indeamna la ortodoxie, adica la dreapta credinta si spune sa ne ferim de eretici si de eresuri.

| EestiSodalane a răspuns:

Creștinismul. Pentru că e singura adevarată

| Effy35 a răspuns (pentru EestiSodalane):

De ce nu ar fi adevărate și celelalte religii?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Effy35):

Pentru că se contrazic între ele. Creștinismul zice că doar el e adevarat. Islamul zice ca doar el, iudaismul ca doar el si asa mai departe. Logic vorbind nu poti accepta mai multe afirmatii care se contrazic între ele. Ori accepti una singura ori niciuna.

| T0Teu a răspuns:

Cea mai buna religie este cea care e conform Bibliei

| Sofrox a răspuns:

Evident nu exista asa ceva, este foarte subiectiv. Toate au la baza aceeasi idee, este important sa gasim religia POTRIVITA PENTRU NOI. Fiind protestanta reformata, crescand astfel, nu as vrea sa traiesc dupa regurile din Coran. Partenerul meu este romano catolic, si deoarece nu stau in Ro si nu am aici biserica reformata, ma duc mereu la catolici si tot ma simt confortabil. La ortodocsi de exemplu, chiar daca sunt tot crestini, nu simt ca as avea nimic in comun, nu sunt de acord cu ritualurile, e foarte diferit.