| Nilsson a întrebat:

Care este cel mai mic pret pentru care cineva isi poate vinde fericirea eterna alaturi de Dumnezeu:

- 30 de arginti sau alta suma derizorie?
- cateva zile, cat dureaza euforia cumpararii unei masini de lux cu bani din vanzare de droguri sau trafic de persoane?
- cateva secunde, cat dureaza un o...sm consumat intr-o relatie adulterina?
- o clipa, cat dureaza satisfactia jignirii unei persoane?
- o promisiune, ca daca renunta la credinta va avea tot ce isi poate dori in acesta viata?
- o iluzie, aceea ca daca nu e credincios si se crede rational e mai inteligent decat altii din jurul lui?

Concluzia: cu diavolul nu o sa faca nimeni vreodata o afacere buna

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A crede in teorii inventate bazate pe efecte optice si a desconsidera cunostinta, smerenia si credinta si in cele din urma dragostea. happy

Si ultimele optiuni sunt foarte la indemana:

"- o clipa, cat dureaza satisfactia jignirii unei persoane?

- o promisiune, ca daca renunta la credinta va avea tot ce isi poate dori in acesta viata?

- o iluzie, aceea ca daca nu e credincios si se crede rational e mai inteligent decat altii din jurul lui?

Concluzia: cu diavolul nu o sa faca nimeni vreodata o afacere buna." happy

| Nilsson explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru raspuns, Vassile, ai fost cel mai aproape de subiect.
Intrebarea avea mai mult un scop meditativ, nu asteptam neaparat niste raspunsuri, si tema oricum nu era daca exista sau nu diavol, ci ca oamenii primesc o recompensa total nesemnificativa comparativ cu raul pe care il produc.
Dar iata ca s-au gasit aceeasi crai care isi fac veacul la acesta categorie sa ma dea la intors zicand ca nu exista diavol, cand unii dintre ei se fac avocatii acestuia spunand ca a omorat numai 10 oameni pe cand Dumnezeu a omorat milioane (sau si mai ciudat sa zica ca nu e dracu, dar sa injure toata ziua de el)

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Nu asteptam neaparat niste raspunsuri
intrebarea fiind o mica propaganda religioasa atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

"Iti multumesc pentru raspuns, Vassile, ai fost cel mai aproape de subiect.
Intrebarea avea mai mult un scop meditativ, nu asteptam neaparat niste raspunsuri, si tema oricum nu era daca exista sau nu diavol, ci ca oamenii primesc o recompensa total nesemnificativa comparativ cu raul pe care il produc.
Dar iata ca s-au gasit aceeasi crai care isi fac veacul la acesta categorie sa ma dea la intors zicand ca nu exista diavol, cand unii dintre ei se fac avocatii acestuia spunand ca a omorat numai 10 oameni pe cand Dumnezeu a omorat milioane (sau si mai ciudat sa zica ca nu e dracu, dar sa injure toata ziua de el)" - acesta este un raspuns care merita notat in cartea mea de meditare. Cel mai tare imi place ideea cu "oamenii primesc o recompensa total nesemnificativa in comparatie cu raul pe care il produc sau il cauzeaza". Asta inseamna o ocupatie si o afacere foarte paguboasa pentru cei care produc sau cauzeaza raul. Un om care insala si castiga bani multi pe suferinta altora nu poate fi fericit pentru ca dragostea din el sau constiinta din el nu-l lasa sa fie fericit. Exemplu cu compania Chevron care a distrus ecosisteme naturale si vieti omenesti pentru bani datorita lacomiei si egoismului. 'Dumnezeu ii va distruge pe cei care distrug pamantul'. "Şi neamurile s-au mâniat, dar a venit mânia Ta şi vremea celor morţi, ca să fie judecaţi, şi să răsplăteşti pe robii Tăi, pe prooroci şi pe sfinţi şi pe cei ce se tem de numele Tău, pe cei mici şi pe cei mari, şi să pierzi pe cei ce prăpădesc pământul." - Apocalipsa 11:18. Exemplu cu aceasta companie americana Chevron ce foreaza pentru petrol si gaze naturale este o implinire a profetiei. happy

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Esti incapabil sa dovedesti in mod obiectiv ca ai avea dreptate, de aceea incerci metoda zaharelului sau argumentul bastonului postum. Si asa stau lucrurile: teologia crestina consta din credinte subiective, care nu pot fi dovedite in mod obiectiv. A incerca sa demonstrezi obiectiv credinte pur subiective este cel mai inutil sport.

| fuzzer a răspuns (pentru doctorandus):

Cat timp exista oameni pe fata pamantului subiectivismul.va dainui

| whatevernvm a răspuns:

Aleg varianta cu masina

| RAY a răspuns:

Tu crezi ca 5, 5 miliarde de persoane au facut o afacere cu diavolul de nu sunt crestini? eu daca as face o afacere cu diavolul m-as prezenta la primul spital de nebuni si m-as interna acolo pana cand m-as vindeca, tot ce prezinti acolo le fac majoritatea crestinilor man,deci ce facem? eu cand am fost la biserica la penticostali a spus pastorul sa adunam banii =avere apoi sa vedem de credinta,auzind asta am citit iar ce a spus iisus ciudat el nu a promovat asta,de ce pastorul ala are vila? masina? nu sunt rau si preoti au avere si masina =suna a fustrare stiu
ca orice om avem interese,dorinte,eu nu am facut nici o afacere cu diavolul =barfitor in latina,pur simplu asta e adevarul nu exista dovezii,cel mult putem spune ma nu stiu daca exista dar de ce sa imi pierd viata daca nu exista nici o dovada? plus ca sunt atatea religii crestine care o fi singura adevarata? poate nu e nici una,poate e un creator care respecta omul bun indiferent de ce credinta are, poti sti ca nu e asa? eu nu cred ca iisus sa vrut vreodata a fi fiul unui dumnezeu sau ca doar prin el se intra in rai =dovada primi crestini erau gnostici, cerceteaza mai adanc traduceri mai vechi nu cele modificate de catre religie, am vorbit cu un evreu mi-a spus daca citesc biblia in Spania vs tara sfanta difera, biblia nu e ceva exact, asta o stie orice teolog, mult timp fiind transmisa doar oral aparand in timp multe variante multe din ele au fost respinge

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Chiar am citit asta http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm
care e religia perfecta care te duce in rai?

| Nilsson explică (pentru RAY):

Nu am facut nicio referire la vreo doctrina.
Pacatele pe care le-am mentionat pot fi comise in orice loc al lumii, indiferent ce religie ar fi predominanta acolo.

Orice om va fi pus in postura sa aleaga intre bine si rau, indiferent in ce religie s-a nascut.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Asta cu a alege intre rau si bine este o discutie filozofica,ce inseamna rau si bine in primul rand? are ratiunea umana ratiunea de a sti ce e bine si ce e rau? nu cred ca nu exista oamenii buni in triburi africane care nu au luat contact cu civilizatia umana,cred ca acel diavol il putem numi metaforic vorbind natura animalica umana vs ratiunea umana, noi oamenii avem doua sisteme de gandire unul bazat pe sistmul limbic altul pe cel rational, tot ce ai scris acolo interfereaza cu unul din aceste doua sisteme, vorbesti de sex=dorinta puternica sexuala,banii = care implineste alte dorinte egoiste umane, raul si binele sunt relative dar stim ca a ucide,a fura,a minti,a insela =in societati monogame sunt lucruri negative,si stim ca exista si lucruri pozitive =iubirea,empatia,dragostea,curajul,sacrificul etc
nu putem fara acel sistem limibic dar prin ratiune il putem controla,daca isi arde de sex si ai nevasta poti controla dorinta, daca isi arde alte chesti o faci pe propia raspundere, este nevoie de legii mai bune, tu crezi ca parlamentari ar fura daca ar fi executati? nu, frica este un factor important in a domestici omul ca si iadul o fabricatie care are ca scop aceasta domesticire a naturi animalice a omului

| Holiday a răspuns:

Clar ca nu. Cu nici un spiridus inexistent nu poti face afaceri bune, cu atat mai putin cu promotorii ideii ca ar exista astfel de spiridusi si care folosesc credulitatea oamenilor pentru a le vinde iluzii.

| WaterDrop a răspuns:

Pfffbt, no fun! Deja ai dat tot tu raspunsurile bune sad.Voi alege totusi promisiunea de a avea tot ce imi doresc in aceasta viata.

| xerxes1 a răspuns:

Diavolul nu exista.
Exista insa minti diabolice care au inventat religia si o sustin.
Nu exista pacate ci doar experiente care ne permit sa intelegem mai bine aspecte ale caracterului nostru, si ne permit sa le imbunatatim.
Lot si-a lasat ambele fiice gravide si este dat ca exemplu in Biblie, si te vaiti de un simplu adulter?
Aluia ii era lene sa-si caute femei prin imprejurimi, dar daca tot avea doua bunaciuni de fete langa el si vin din belsug, de ce sa se complice.
Bosorogul umbla mai mult baut, cred ca s-a chinuit ceva timp sa le lase gravide.

| Mclaren12 a răspuns:

Concluzie: numai un indoctrinat crestin crede ca Yehova ar fi bun in vreun fel sau ca are legatura cu realitatea.