| CupY a întrebat:

Care este diferența dintre credință și religie?

Răspuns Câştigător
| CosmiNeeel a răspuns:

Religia este modalitatea prin care omul încearcă o conexiune cu divinitatea. Tot cea ce crede omul că are o valoare în ochii lui Dumnezeu sau al zeilor este pus în practică, sub forma jertfelor şi ritualurilor care aparent cu cât sunt mai sofisticate si scumpe, au preţ pentru Cer. Divinitatea se aşteaptă să ii daruieşti tot ceea ce ai mai de valoare pentru a reacţiona şi a-ţi îndeplini dorinţele.
Practic, actul credintei ar trebui sa fie si o manifestare a inteligentei, nu o orbire a sufletului sau o lipsa a ratiunii. Biblia exprima foarte clar ce inseamna credinta adevarata, aceasta e credinta trecuta prin foc, testata in necazuri, iar o astfel de credinta nu poate fi "oarba".
Insa perceptia inteligenta nu este credinta, pentru ca un om poate cunoaste divinitatea lui Hristos si sa nu-L primeasca ca Salvator. A crede "despre Hristos" este diferit de a crede "in Hristos".

Funda ^^

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Religii sunt multe dar credinta este una singura in Domnul Isus Hristos.

Apache
| Apache a răspuns:

Religia iti impune limite...credinta e libera

| sandra2012 a răspuns:

Pai unii oameni au o religie pentru ca asa au mostenit de la parintii lor, s-au nascut in religia respectiva si nu ii acorda prea mare importanta, au si ei o religie acolo. Dar sunt si oameni care nu se rezuma la atat: citesc Biblia, merg la Biserica, asculta cuvantul lui Dumnezeu si fac voia Lui. Asta inseamna sa ai credinta si cu vorba dar si cu fapta. Ca o religie are oricine cu numele.

| a1doru a răspuns:

Credinta apartine naivilor, religia apartine popilor.rolling on the floor

| CupY explică:

Mulțumesc mult, răspunsurile voastre a dat naștere următorului articol :

http://www.forum4you.ro/diferenta-dintre-religie-si-credinta/

| eandopuncttk a răspuns:

Diferenta? doar putina nebuneala (la cap) fireste!

| teoooGT a răspuns:

Salut.

Diferenta intre credinta si religie e cam mica.

1)Poti avea 100 de religii dar toti cred in Cineva (Dumnezeu).Ti-am zis cum spun toti.
2)Parerea mea este ca NU cred in alte religii!
3)Credinta este in cine crezi iar religia este cea care te face sa crezi in ceva/cineva.