| aleksia1 a întrebat:

Care este faza aia cu Big Banul creat de dumnezeu sau asa ceva? am vazut in multe din intrebarile cele mai populare ca se vorbea despre asa ceva... dar ce inseamna/la ce se refera/care e povestea, teoria sau ce o fi? funda celui care ma ajuta sa inteleg

Răspuns Câştigător
| muffy1 a răspuns:

Mda, evolutia nu are nici o legatura cu big bangul, cu toate ca nu mai pot de ras cand citesc raspunsurile date
stiinta nu stie ce a creeat big bangul, nu a putut fi creeat din nimic. orice ar spune crestinii, religia lor ii invata asta nu stiinta. dar faza e ca nu stim ce a creeat lucrul asta, daca a fost dzeu, posibil, nu stim, posibil sa fie un fenomen natural care se tot inampla, nici asta nu stim, nu se pot face afirmatii cu privire la ce a declasant big bangul.
acu vine partea cealalta, ce a fost big bangul, e, da, aici avem raspunsuri, de aia se cheama teorie. spre deosebire de idei marete cum ca evolutia si big bangul sunt doar teorii deci nu se pot testa, asta se aplica doar in matematica si cercuri filozofice, cand o teorie e ceva de genu, teoria mea ce ca oamenii soparla conduc lumea sau ceva de genu; teoria stiintifica, toate teoriile stiintifice implica altceva
orice e o teorie, gravitatia, radioactivitatea, teoria muzicii, orice e o teorie, nu pentru ca nu le putem verifica, ci pentru ca e imposibil sa stim totul, cat timp e ceva undeva in univers care poate completa cunostintele despre gravitatie, radiatii sau orice, atunci acel lucru va ramane o teorie
teoria stiintifica inseamna o suma de 3 lucruri: fapte stiintifice, irefutabile si ras verificate, legi, ma refer la legi naturale gen legea termodinamicii sau asa, care se refera la felul in care functioneaza un lucru in niste conditii specificate, si ipoteza, care reprezinta explicatiile testate a felului cum functioneaza faptele si legile
deci o teorie reprezinta suma acestor 3 elemente, asa cum teoria evolutiei reprezinta suma faptelor de necontestat, legilor i n-are se desfasoara, si felul in care se desfasoara aceste fapte, si teoria big bangului are aceste trei elemente
faptele sunt: radia de fond, caldura universului, zgomotul, faptul ca universul e in expansiune, verificarea formei universului,
legile sunt cele ale fizicii, fie ea quantica, newtoniana, a felului cum se comporta lucrurile in interiorul universului,
si pentru ipoteze, sincer poti sa te interesezi tu de toate explicatiile referitoare la functionarea legilor fizicii si a faptelor
deci teoria big bangului nu e o teorie pentru ca nu o putem verifica si a venit unu cu o idee despre ce ar fi fost, e o teorie stiintifica pentru ca se bazeaza pe fapte verificate, legi verificate si explicatii clare ale acestor fapte si legi
nu putem stii exact ce a declasat big bangul, dar ce stim sigur e ca acum peste 14 miliarde de ani, din un singur punct infinit de mic, toata energia din univers a suferit o expansiune, nu a fost explozie, se aseamna cu umflarea rapida a unui balon, care s-a marit pana cand a ajuns in starea de azi, si inca se mareste, tot in perioada aia energia a capatat masa, au aparut primii atomi de hidrogen, s-au format stelele, prin reactiile de fuziune din interiorul stelelor au aparut elementele grele, in concluzie toti suntem praf de stele, si un lucru important, universul nu are centru, nu pot zice ca inteleg exact matematica, dar faza e ca big bangul s-a intamplat peste tot in acelasi timp, nu e un centru de unde a pornit si noi suntem la margine sau ceva, big bangul e peste tot, in fiecare punct din univers
acum de vrei sa crezi ca dzeu a creat acest fenomen, e treaba ta, aici chiar orice idee e viabila, nu putem stii ce a fost inainte

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Teoria Big-Bangului spune ca acest univers a aparut printr-o explozie, din nimic.Si a aparut totul atat de perfect si de minunat.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru EmaS):

Da.Dumnezeu a creat totul din nimic!big grin

| GusWaters a răspuns (pentru EmaS):

Nu,totul a aparut aiurea, dar de 20 de miliarde de ani s-au dezvoltat bine lucrurile.Te invit sa vezi documentare despre Pamantul de acum 800 de milioane de ani, sa vezi cat de sterp si vai de el era.

| EmaS a răspuns (pentru GusWaters):

Dar cum de acum nu mai apare nimic din nimic?

| anonim4565 a răspuns:

Pai nici eu nu stiu dar ateii spun ca de fapt totul a inceput de la o ciocnire a doi protonio sau asa ceva say explozia a unui atom de materie nu stiu ce
nici eu nu inteleg
oricum e fals

| ghiolbitza a răspuns:

Astea sunt doua teorii, teoria creationista si cea evolutionista, care incearca sa se anuleze reciproc. Teoria creationista spune ca Dumnezeu a creat tot universul, pamantul, oamenii, etc.din nimic, de aici si numele ei de creationista. Teoria evolutionista vine in contrargument cu Big-Bang-ul, explozia care a dat startul procesului aparitiei si evolutiei vietii pe pamant si in alte locuri din univers (cum s-a adaugat teoriei initiale). Aplicata gresit pe cartea lui Darwin, Originea si Evolutia Speciilor, teoria evoutionista s-a bucurat de un mare succes in cercurile de oameni culti din secolul XIX si a inspirat scrierile unor filozofi si oameni de stiinta ai vremii respective. Eu personal te sfatuiesc sa eviti discutiile de genul acesta, pentru ca ele nu ajung niciodata la o concluzie si iti vei pierde timpul daca te bagi in asa ceva. Sper ca te-am lamurit. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o noua teorie mai moderna cum ca un zeu a creat big bangul si atat teoria nu este noua este vechie deisti cred asta ei cred in evolutie dar nu cred in zeul evreilor si spun ca o entitate acolo sus a creat totul, mai tarziu a aparut ateismul care a desfintat vechea teorie cu dovezi ca a existat big bangul cu adevarat dar fara vreun zeu s-a creat totul, daca isi place mitologia uitate la astea http://documentare.digitalarena.ro/infruntarea-zeilor-01-zeus-2009/