| EmaS a întrebat:

Care este parerea voastra despre familia traditionala formata din barbat si femeie, asa cum a lasat Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

E în declin satistic datorită îndepărtării oamenilor de credința în Dumnezeu. Chiar dacă există evenimente în trecutul cuiva care îl predispun la un anumit comportament sexual(când era în uter părinții au dorit un copil de alt sex și el a simțit de atuci că e de sex greșit, a avut o relație proastă cu părintele de același sex, sau una inexistentă, părinții sau înșelat unul pe altul, etc) fiecare alege ce vrea pentru viața lui, să se căsătorească sau nu, să fie fidel partenerului de căsătorie sau nu, să aleagă un partener sexual cu organe genitale similare cu ale lui sau nu, etc.Sunt convinsă că familia în care un bărbat și o femeie se căsătoresc și aleg să-și fie fideli unul altuia pentru toată viața și caută să trăiască respectând principiile Creatorului e cel mai fericit și echilibrat mediu posibil în care poate crește un copil.Cred că arunci când alegi să faci sex fără a fi căsătorit, alegi să-ți înșeli partenerul de căsătorie, sau să faci sex cu o persoană de același sex cea mai mare nefericire ți=o produce condamnarea propriei conștiințe care te avertizează când faci ce e autodistructiv pentru tine.

| Teffan a răspuns (pentru ania):

"sau să faci sex cu o persoană de același sex cea mai mare nefericire ți=o produce condamnarea propriei conștiințe care te avertizează când faci ce e autodistructiv pentru tine."

Ma tin sa nu izbugnesc in jigniri, desi nu intereseaza pe nimeni.

Spune-mi si mie, de unde ai tras concluzia ca te afecteaza constiinta daca esti homosexual si faci sex?
Stiai ca homsoexualii sunt la fel de fericiti ca si o familie de heterosexuali?

Stiai ca copiii adoptati de ei, sunt fericiti pentru ca 2 oameni buni la suflet au vrut sa ii faca un bine, cand o familie de heterosexuali i-au lasat de izbeliste?

Ma opresc, ca dupa te jignesc si nu vreau sa jignesc lumea.

| ania a răspuns (pentru Teffan):

Apreciez preocuparea pentru a nu jugni.
Eu am lucrat ca asitent social cu sute de copii lăsați de izbeliște și din câte am observat eu cam 99% din cazuri nu proveneau din familii de heterosexuali ci erau născuți de fete necăsătorite sau concepuți cu altcineva nu cu soțul.
Dacă ai găsit pe undeva mărturii de copii crescuți de cupluri de homosexuali sau lesbiene și sunt bucuroși că au crescut în acel mediu aș fi bucuroasă să citesc, mărturiile pe care le-am citit eu spuneau din contră că s-au simțit nefericiți chiar dacă cele două mame le-au dat toată dragostea de care au fost in stare, că le-a lipsit ceva, că vor să aibă familii heterosexuale.
Eu am studiat despre homosexulitate și la cursurile de psihanaliza de la facultate, predate de psihanaliști practicieni.În esența ideea era că nu s-a dovedit o bază biologică, genetică a homosexualității, cauzele sunt psihologice.Toți avem în diverse grade o latură considerată feminină și una masculină, o atracție generală față de trupul altuia și oricine într-un anumit context ar putea deveni homosexual sau lesbiană( de unde procentul mult mai ridicat în lagăre, închisori, armată etc)
Am participat și la un curs de consilire creștină de 2 ani și apoi am rămas o vreme în echipa de consiliere și am văzut o grămadă de oameni care veneau acolo să scape de suferința provocată de vinovăția insuportabilă în care trăiau de ani de zile datorită dependenței de autosatisfacere, pornografie, adulter etc. Am văzut lacrimile cui a înțeles că chiar dacă nimeni altcineva nu s-a bucurat că ea s-a născut fată, Dumnezeu s-a bucurat de asta și și-a iertat mama pentru respingerea ei ca fată și că și-a dorit băiat, am văzut atâția oameni eliberați și vindecați.Am consiliat și eu fete care au trăit o vreme o viață sexuală ca lesbiene și se întrebau dacă nu cumva pentru că așa s-au născut. Ulterior am și fost la nunta uneia, am rămas prieteni de familie.Am ascultat disursuri ale consilierilor creștini mai reniumiți, am citit cărți, preferata mea e Lynn Payne care a ajutat mulți homosexuali, lesbine să se înțeleagă și să fie eliberate.

| Teffan a răspuns (pentru ania):

Foarte bine ca ai vorbit asa cu mine, ca daca nu vorbeai calm, ma enervam si eu.(si nu imi mai place sa ma enervez)

"Dacă ai găsit pe undeva mărturii de copii crescuți de cupluri de homosexuali sau lesbiene și sunt bucuroși că au crescut în acel mediu aș fi bucuroasă să citesc".

Ai un intreg canal de Youtube pentru asta, daca stii engleza poti sa te uiti la el, daca esti curioasa cu adevarat.

https://www.youtube.com/watch?v=wGdsvTftkjA

Eu te intreb pe tine acum:
Cum nu pot, doamne dumnezeule, a fi fericiti copii adoptati de un cuplu homosexual, in conditiile in care, daca nu era acel cuplu stateau la casa de copii pana la 18 ani,si dupa cine stie pe unde se duceau, ce ajungeau.
Aceste cupluri le ofera absolut tot:dragoste, caldura, acoperis de-asupra capului etc.
Poate ca multi nu se simt asa fericiti doar din cauza acestei "normalitati" de care vorbiti.
Din cauza ca sunt discriminati la scoala de niste nenorociti de loc solidari si buni la suflet.

Daca discriminarea nu ar mai exista, daca oameni ca voi nu ar mai exista, toti am fi mai fericiti.Pentru ca suntem toti pe acest Pamant,il impartim,nu il detinem.

"Toți avem în diverse grade o latură considerată feminină și una masculină, o atracție generală față de trupul altuia și oricine într-un anumit context ar putea deveni homosexual sau lesbiană"

De acord cu latura feminina si masculina.
Toti oamenii au o latura feminina si una masculina,dar asta ar insemna ca toti heterosexualii ar trebui sa treaca la un moment dat printr-o perioada homosexuala,odata ce isi descopera latura feminina/masculina.
Dar unde vezi tu atata homosexualitate?
Sunt doar intr-un spatiu inchis,micut,aceasta minoritate.

Freud spune ca toti ne nastem bisexuali.
Daca ai studiat psihanaliza,ai auzit si de teoria asta.

Toti ne nastem bisexuali,exista ceva dereglat in noi,pana se regleaza pe o anumita orientare sexuala.
Aceasta este de natura biologica,psihologica si de mediu.

Multi isi descopera bisexualitatea pe parcurs,cand isi descopera latura feminina/masculina,bisexualitate cu care te-ai nascut dar ai pierdut-o pe traseu.

Poti "regla" anumite tendinte homosexuale a oamenilor,tendinte minore, dar nu oameni homsexuali atat de puternic inradacinati in aceasta orientare de cand se stiu.
Aceasta incercare de "reglare", e abuz, si e imoral.

"Lynn Payne care a ajutat mulți homosexuali, lesbine să se înțeleagă și să fie eliberate."
Inca odata, de ce ai incerca sa faci asta?
De ce lynn payne asta, incearca sa faca ceva impotriva naturii omului respectiv?
De ce oaemnii homosexuali VOR sa fie "eliberati"?
Sunt crestini?

Inseamna ca i-ati spalat pe creier pe toti.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Am participat și la un curs de consilire creștină de 2 ani și apoi am rămas o vreme în echipa de consiliere și am văzut o grămadă de oameni care veneau acolo să scape de suferința provocată de vinovăția insuportabilă în care trăiau de ani de zile datorită dependenței de autosatisfacere, pornografie, adulter etc."

Culmea ipocriziei. Dupa ce li se induce o vina imaginara pe baza religioasa, tot ei se considera salvatorii...Ca pana la urma "vina" de a face sex e doar un concept si o presiune pusa de anumite religii, in cazul de fata cea crestina, pe adeptii povestii respective.

"Am consiliat și eu fete care au trăit o vreme o viață sexuală ca lesbiene și se întrebau dacă nu cumva pentru că așa s-au născut. Ulterior am și fost la nunta uneia,"

Probabil esti constienta ca sunt unii care s-au casatorit cu persoane de sex opus si apoi fie si-au inselat partenerul cu persoane de acelasi sex, fie au divortat si au trecut la ceea ce su simtit intotdeauna si anume la homosexualitate. E evident ca pentru aceia casatoria heterosexuala a fost un pas facut doar la presiunea societatii si a religiei de multe ori.
In plus, poate tipa respectiva e pur si simplu bisexuala. Ar fi de preferat sa fie asa decat sa fi facut aceasta concesie de a se preface ca e ok sa se casatoreasca cu un barbat doar din cauza unei "vine" inexistente inoculate de niste povesti cu tenta religioasa.

"o atracție generală față de trupul altuia și oricine într-un anumit context ar putea deveni homosexual sau lesbiană( de unde procentul mult mai ridicat în lagăre, închisori, armată etc)"

Ai uitat sa pomenesti de scoli de fete/baieti cu internat, astea fiind creatia absurda tot de natura religioasa ca fetele cu fetele si baietii cu baietii, nu care cumva sa interactioneze si naiba sa faca sex, manastirile, si alte locuri unde homosexualitatea e la fel de infloritoare, locuri create chiar de religie.

"Dacă ai găsit pe undeva mărturii de copii crescuți de cupluri de homosexuali sau lesbiene și sunt bucuroși că au crescut în acel mediu aș fi bucuroasă să citesc, mărturiile pe care le-am citit eu spuneau din contră că s-au simțit nefericiți chiar dacă cele două mame le-au dat toată dragostea de care au fost in stare, că le-a lipsit ceva, că vor să aibă familii heterosexuale."

Evident ca exista, dar in stilul clasic religios, ceea ce nu ne convine fie nu exista, fie e "facatura".

36 răspunsuri:
| EmaS explică:

Familia este prima Institutie creata de Dumnezeu. El i-a binecuvantat pe Adam si pe Eva si le-a zis: cresteti, inmultiti-va si umpleti pamantul.

| xerxes1 a răspuns (pentru EmaS):

Asa cum s-au inmultit Cain si Abel?
Din doi au facut unul si ala a plecat de nebun.

| Ivy86 a răspuns (pentru EmaS):

Și oare nu este incest? Adică păcat? Ma refer conform bisericii...

| EmaS explică:

Ce anume sa fie incest?

| RAY a răspuns:

Despre familia traditionala romaneasca n-am cuvinte nu comentez ca nu are rost, fiecare sa faca ce vrea dar nu sa se promoveze sau asta sa fie un atu ca esti gay, leby, multi barbati batrani stau cu fete de 17, 18 ani alea stau pentru banii lor, multi barbati isi bat femeile si le maltatreaza asta e familie traditionala? unde femeia e vazuta ca ceva de facut copii, mancare atat asa e vazuta in societatea romaneasca, sa fim seriosi eu nu cred in relatii monogame omul e o fiinta poligama, femeile sunt obligate de societate, familie sa indure abuzurile barbatilor

| T0T a răspuns:

Am observat că mulți încearcă să transmită faptul că e de domeniul trecutului și chiar unele mizerii la adresa acesteia. Oare cum s-a ajuns aici? Cu sau în absența unui Dumnezeu familia tradițională rămâne cea mai autentică tipologie de familie, ăsta e demersul natural al omenirii.

| Constiintacurata a răspuns (pentru T0T):

Foarte buna observatia ta... s-a ajuns aici prin propaganda, prin mass-media, prin muzica, prin trend-uri aruncate in toate directiile, toate astea le spun oamenilor si tinerilor mai ales ca Dumnezeu e o mitologie de domeniu' trecutului, acum e suprematia omului... problema e ca aici totu' e limitat, totu' in viata asta are o limita, iar omul nu poate fi mai presus de Dumnezeu.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Serios, păi încă de la începutul omeniri existau famili poligame, deci nu e și ăsta un trend tradițional sau cum?

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

Femeia a specificat "familia traditionala formata din barbat si femeie". Tu când vorbești de "trend tradițional" te referi la ceva general. În concepția multora ăsta e modelul de familie tradițională descris de asemenea în numeroase cărți religioase. E un concept folosit de toți, nu numai de heterosexuali.

| SG1995 a răspuns (pentru T0T):

Păi și eu sunt hetero, dar merg pe două principi:

1. Societatea nu-i bătută în cuie - de fapt n-a fost bătută niciodată - se schimbă constant.
2. Nu e treaba mea cu cine și-o trage vecinu de la etaj.

| T0T a răspuns (pentru SG1995):

1)Societatea nu e bătută, nu a fot bătută și nici nu va fi bătută în cuie însă mereu a prezentat, prezintă și va prezenta generalități.
2) Nici a mea.

| SG1995 a răspuns:

Hm, dacă Dumnezeu voia doar căsători monogame, numai existau poligami, bigami, homosexuali, și cam tot ce sfidează monogamie. Deși cred Dumnezeu își face mai multe griji pentru de viața sexuală a oameniilor, decât de crime, războaie, boli, dezastre naturale și alte chesti neplăcute. Cum am zis cineva: Fix ce-a mai mare problemă a Românie e cu cine face sex nenea de la etajul 5.

| oprescudorin11 a răspuns:

Celula de baza a familiei este Barbat plus Femeie.
Daca unii au inventat alte variante de insotire, in mod sigur nu e familie.Nici traditionala nici netraditionala! Simplu: un caine cu o pisica nu poate fi familie. E altceva! Sau o femeie umana cu un cimpanzeu sau 2 cimpanzei.
Or fi frumoase si variantele astea, trebuie in fond sa respectam dreptul speciilor la variantele alese! Dar NU E FAMILIE! Nici traditionala nici netraditionala!

| gemeni6226 a răspuns:

Consider nu doar ca asa e normal dar asa e decent si frumos.

| xerxes1 a răspuns:

Prefer musulmanii.Mai multe sotii simultan.
Si pana la urma au acelasi dumnezeu al lui Avraam al lui Moise bla, bla.
Iisus n-a fost casatorit, ce exemplu ne da?

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru xerxes1):

Iisus nu a venit in lume ca sa se casatoreasca, ci ca sa ne mantuiasca.

| Constiintacurata a răspuns (pentru xerxes1):

Nu ti-a dat nici un exemplu Iisus? Inseamna ca esti "orb" prietene...

| xerxes1 a răspuns (pentru Constiintacurata):

M-am referit la casatorie.
Era cumva homosexual, sau ura casatoria?
Nu ii functiona jucaria?
Oricum ce a facut si ce a zis Iisus nu scrie in Biblie.
Acolo scrie doar ce trebuie sa stie oitele ascultatoare.

| xerxes1 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

A venit ca oricare dintre noi.Sa tropaie si el pe planeta asta.
A incercat sa fie rege si nu i-a mers.
A avut ghinion saracul.Ca voi il confundati cu cine nu trebuie, alt ghinion, nici pe lumea cealalta nu se odihneste linistit.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru xerxes1):

Nu a incercat sa fie rege. Asa credeau altii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yehova n-a lasat nicio familie nicaieri.

| 393Dan a răspuns:

Ce pot spune, ma aranjeaza happy

| CinevaAnonimă a răspuns:

Tu ai fost de ma contrazici intr-una?

| m1dn1gh7 a răspuns:

Ca și părere sinceră... homosexualii sunt priviți ca niște insecte demne de strivit... și sunt priviți cu scârbă. iar din cercetările științei, (cică) s-a demonstrat că orientarea sexuală e o alegere. Vorbesc strict din ce CUNOSC, NU este o alegere. Cred că e o sumă de factori care țin de copilărie, unde nu prea poți prelucra mai nimic, ci este prelucrat de mediul în care trăim. E o luptă grea, o adevărată luptă între bine și rău, și cu regret spun că nici măcar biserica nu se ocupă cum ar trebui de lucrul ăsta, ci disprețuiește total ceea ce are soluție și are rezolvare în puterea lui Dumnezeu. Cu respingere, cu ură, nimic nu va merge către mai bine, ci dimpotrivă. Sper să se facă o mișcare puternică în România, în sensul ăsta, să existe consilieri în măsură să vorbească și să susțină moral un om cu inima oricum zdrobită.

| AlexeHellsing a răspuns:

Mi se pare că este un excelent mod de a arunca cu pietre în alți oamenii în timp ce se presupune că-ți păstrezi întegritatea de creștin. Țineți-o tot așa!

| Teffan a răspuns:

Un pretext pentru discriminare pe baza de orientare sexuala.

Dumnezeu nu a lasat nimic.
E doar in capul vostru discriminatoriu.

| catalin09023 a răspuns (pentru Teffan):

Mai citeste Biblia si ai sa aflii.

| Teffan a răspuns (pentru catalin09023):

Te-ai trezit si tu după o luna jumate.

Biblia ta, am citit-o, si am aruncat-o la gunoi.
Nu-mi trebuie carti mizerabile prin casa.Biblia este, a fost si va fi o mizerie, si locul ei e la gunoi.

| Elide a răspuns:

Așa cum a lăsat Dumnezeu!

| Ivy86 a răspuns:

Sexualitatea unui om este biologica. Nu alege nimeni sa fie homosexual, asa se naște, și ea exista dintotdeauna.
Desigur majoritatea se mint singuri, devin frustrați, își iau un partener de sens opus cu speranța că totul sa fie "normal".
Lui Dumnezeu nu ii pasa ce orientare sexuala ai, în schimb bisericii se pare ca da.
De ce biserica intervine și propune legi? Asta nu înțeleg... Ajungem iar în Evul Mediu?
Daca biserica nu înțelege homosexualitatea e simplu...nu cununa RELIGIOS cuplu de același sex!
Dar de unde atâta tupeu sa schimbe o lege?
Oare ce vor schimba data viitoare?

| Cris888 a răspuns:

E foarte okay, un barbat si o femeie formeaza reprezinta un cuplu - dar nu stiu daca a fost lasat neaparat de Dzeu.
Oricum din mersul istoriei, se arata ca capacitivele conceptionale ale oamenilor de a formata un dumnezeu, au aparut dupa foarte multe generatii.
Personal nu cred ca are rost sa imi bat capul cu inceputurile facerilor populatiei pe planeta noastra au incercat altii foarte destepti, pest 2000 ani.
Daca am fostI facuti de dumnezeu inseamna ca exista, si civilizatii extraterestre si ei dezvolta dumnezei.

| Pirvan_George_2004 a răspuns:

Este singura optiune gay-ii sunt un **** cu ochi