| LostINshiT a întrebat:

Care este parerea voastra despre moarte. Ma refer la ea in persoana sau entitate demonica. Grim Reaper exista sau este doar un mit, si noi toti murim cand ne vine randul?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Moartea ca persoana nu exista. Este doar mitica (Grim reaper, Anubis, Hel al nordicilor, intr o anumita masura Ereshkigal si Hades). Moartea este un eveniment. O trecere.

6 răspunsuri:
| ghiolbitza a răspuns:

Moartea, ca entitate, este un inger. Luminos, cu aripi albe, cum ii sade bine unui inger a lui Dumnezeu. Sunt scrieri apocrife care povestesc cum a murit Iosif, si cum era Hristos langa el su multime de ingeri si a venit Moartea, ingerul a carui menire este sa aduca sufletul fiecaruia la judecata, si zice acolo, ca venind Moartea, s-a temut vazandu-L pe Hristos la capataiul lui Iosif...Ideea de Moarte ca entitate demonica, aia cu coasa si cu gluga pe cap, scheletul cu coasa sau Grim Reaper a fost indoctrinata incepand cu secolul XVIII, cand au avut loc marile migratii transoceanice catre America, unde isi au originea multe din denominatiunile crestine de astazi. Cum altfel sa stapanesti multimile de oameni needucati decat cu imaginea unui schelet cu coasa si gluga care vine si iti ia sufletul?!? Odata cu aceasta indoctrinare s-a inceput si binecunoscuta traditie a lui Mos Craciun, toate astea avand drept scop inlocuirea credintei religioase cu icon-uri de control a maselor.

| beaa a răspuns:

Moartea este contrariul vietii. Nu stim cand murim poate ne aflam la locul nepotrivit la momentul nepotrivit. Iar conform cu Psalmul 146:4 in ziua cand murim ne pier si gandurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca e vesnica si ne ea pe toti, da toti murim logic

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Moartea este doar o trecere, o transformare, o evolutie catre ceva mai bun, perfect, infinit, si pentru unii nu.

| Powerrrrrr a răspuns:

Nu cred in moarte totala. Adica si dupa ce corpul moare, omul continua sa traiasca intr-un fel sau altul. Intrebarile de genul cum si unde sunt fara rost. Conteaza sa traiesti in prezent!

| andrianho a răspuns:

Moartea este datorita pacateor noastre cari sunt fara de numar si nu ne rugam ca Bunul Dumnezeu sa ne erte.Nimeni nu stie cind va veni moartea si cind ne va veni rindul asa ca cel mai bine rugativa ca sa fiti pregatit de Ea si sa nu aveti frica de nimic