| coreyblack a întrebat:

Care este parerea voastra in legatura cu Dumnezeu, adica de unde a aparut, cine l-a creat. big grin

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Cand spui NU sau DA te opresti din cautarea adevarului, eu spun NU STIU de unde a aparut, daca exista, prefer sa spun asta decat sa ma mint ca multi de aici ba ca exista ba ca nu exista de unde atata certitudine nu stiu

35 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Dumnezeu cand asculta parerile credinciosilor, devine Ateu!
Nici Dumnezeu nu crede ca exista!

| Alexutzudragutu2002 a răspuns:

Dumnezeu a fost din totdeauna! Noi nu putem intelege!"Neintelese sunt caile Domnului"!

| M25M a răspuns:

Dumnezeu si ceilalti zei care sunt si au fost, au aceeasi origine : creierul uman.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Credinta e peste logica!

| Zenit313 a răspuns:

Imi cer scuze ca sunt un Ateu ignorant si sunt prost pentru ca nu cred in serpi si tusifuri vorbitoate, copacul magic, mers pe apa, vacanta de pe lumea celalata, pamantul are 6000 de ani si este plat rolling on the floor
Acum imi dau seama ca gresesc!
Omul nu are un stramos comun cu maimuta si a evolutat timp de milioane de ani prin selectie naturala!
Sunt un ignorant pentru ca ma iau dupa dovezi si cercetarile unor oameni de stiinta care au petrecut zeci de ani de zile in cautarea raspunsurilor!
OMUL ESTE FACUT DIN LUT CARE A FOST SUFLAT CU SUFLAT CU MAGIE!

| Iulian922 a răspuns:

Nu la creat nimeni pe Dumnezeu, el a existat. Eu cred ca el a fost creat de natura.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Zenit313):

Cand te gandesti ca ei cred in aceleasi lucruri in care credeau niste evrei vai de mama lor de acum 3000 de ani rolling on the floor...Si ne fac irationali pe noi.

| Zenit313 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Au pana la urma dreptate!
Omul nu a evoluat, a fost creat din LUT care a fost suflat cu MAGIE rolling on the floor
Sunt mult prea ipocriti ca sa realizeze!

| adrianamara a răspuns:

Din moment ce ne numeste fii sai nu avem de unde sa stim! Daca el nu exista si tu crezi nu ai pierdut nimic insa daca el exista si tu nu crezi ai pierdut totul

| Zenit313 a răspuns (pentru adrianamara):

Mejasul tau trebuie sa fie difuzat la T.V!

"Pentru siguranta dumneavoastra, credeti in Dumnezeu chiar daca nu suntem siguri ca exista, pentru orice eventualitate!"

Sunt peste 2700 de fiinte magice si supranaturale!
De ce trebuie sa crezi neaparat in Dumnezeul crestin?!
Toti prietenii imaginari sunt la fel, pentru ca nu sunt sustinuti de realitate.

| adrianamara a răspuns (pentru Zenit313):

Tu poti sa crezi ce vrei, nu e obligatoriu, uni oameni sunt capabili sa nege si tabla inmultiri nu mai zic de afirmatia mea! Asta e parerea mea si o sustin!

| Zenit313 a răspuns (pentru adrianamara):

Stiu ca iti sustii parerea si esti libera sa crezi ce vrei si cat vrei tu, nu asta era subiectul.
Sunt curios cu ce argumente sau dovezi iti sustii parerea din moment ce realitatea este diferita?!

| adrianamara a răspuns (pentru Zenit313):

Acum depinde ce inseamna pentru fiecare dintre noi,, realiatea"Pe mine Dumnezeu m-a ajutat in multe situati si nu ma refer la un test la mate sau alta tampenie, ma refer la lucruri importante si asa mi-a dovedit ca exista! In fine eu imi spun doar parerea nu incerc sa conving pe cineva ceva!

| Zenit313 a răspuns (pentru adrianamara):

De ce te-ar ajuta Dumnezeu pe tine,dar pe altii nu?!
Razboie,crime,foamete,ura,moarte,saracie, boli,,.etc. si nu face absolut nimic in legatura cu acest lucru!
Un om care spune ca Dumnezeu il ajuta, este un pic sau mai mult arogant.
In fine, se pare ca este vorba de credinta ca sa ai moralul ridicat, sa nu iti fie frica de anumite lucruri pentru ca stii ca acolo undeva sus cineva are grija de tine.

Te admir si respect ca ai fost amabila happy
Iti multumesc mult pentru dialog!
Multa sanatate!

| adrianamara a răspuns (pentru Zenit313):

Eu am incredere! Multumesc si eu!

| M25M a răspuns:

Nu te-ai plictisit de atatea raspunsuri jignitoare?
De unde vine acest tupeu?

| Wongraven a răspuns:

Nu ai cum să aflii!

| kira30 a răspuns:

Citeste Biblia si vei afla! E mult mai usor decat sa primesti raspunsuri penibile aici.

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Nu,putem stii decat ca Dumnezeu exista din totdeauna.Nu a aparut si nu a fost creat.A existat, din totdeauna.Nu puteti intelege asta,nu, si niuci eu,dar puteti merge la Biserica caci nu va cade nimic! Asculta-ti si spune preotul! Cititi Sfanta Biblie nu degeaba s-a scris Sfanta Scriptura! Nu puteti intelege decat prin credinta! Si, adriana ai spus niste vorbe exceptionale! Ai mare mare dreptate! A si Zenit, Dumnezeu te ajuta cu mare placere, in orice, dar nu poti stii cand, totusi te ajuta si ii suntem recunoscatori Lui Dumnezeu pentru ca ne-a creat.Pe mien unul m-a ajutat mereu cand aveam nevoie.Cum am spus te ajuta, cand te rogi la el si nu numai! Te ajuta mereu, trebuie doar, sa ai credinta!

| oli112 a răspuns:

Pe Dumnezeu nu la creat nimeni. EL este Creator nu creatura.

| GodHatesUsAll a răspuns:

Religia in toata splendoarea ei! Simtiti mirosul ala proaspat de stupiditate si ignoranta? Il ador!

In special cand e servita langa un coment plin de insulte si raspunsuri scurte, marginalizatoare, ignorante ca acesta!

| ghandi2013 a răspuns (pentru Zenit313):

Sa o luam pe rand.
1.Nu este vina ta ca esti ateu ignorant.De vina sunt parintii tai de la care ai mostenit prostia si imbecilitatea.
2. Unde scrie in Biblie "desteptule" ca pamantul are 6000 de ani?
3.Copacul cunoasterii, sarpele, mersul pe apa sunt simboluri destinate unor minti mai ascutite.Nu este intamplator ca ateii nu inteleg nimic.
4.Componentele chimice din care este facut omul se regasesc in proportie de 100% in pamant.Deci iar esti prost.

| ghandi2013 a răspuns (pentru GodHatesUsAll):

Mirosul de care zici poate vine din camera de alaturi a parintilor tai sau de la tine ca uiti sa mai te speli daca stai non stop cu ochii in computer.

| Zenit313 a răspuns (pentru ghandi2013):

1.Nu este vina mea ca sunt Ateu, este vina realitatii inconjuratoare.
2.Esti incult si nu iti dai seama ca teoria creationista poate fii adevarata doar daca pamantul are 6000 de ani!
3.Sunt simboluri si trebuie sa ramana la stadiul de simboluri laughing
4. Invata sa iti numerotezi corect ideile.
5.Omul este un "mic univers".dar nu are legatua cu subiectul, esti total paralel.
6.Esti un exemplul clar pentru folosirea prezervativelor!
Daca apari la televizor, toata lumea o sa foloseasca metodele anticonceptionale.

| Dandanache a răspuns (pentru Zenit313):

"2.Esti incult si nu iti dai seama ca teoria creationista poate fii adevarata doar daca pamantul are 6000 de ani!"

Gresesti. Creationismul fundamentalist sustine asta. Sunt insa multi crestini care accepta sensul simbolic, de era, al zilelor Facerii.

| Zenit313 a răspuns (pentru Dandanache):

Eu ma amuz pe seama unor specimene de genu'.
Tu esti diferit si sunt curios cum interpretezi simbolistica biblica in legatura cu inceputurile omenirii?

| Dandanache a răspuns (pentru Zenit313):

Uite cateva intrebari la care am dat raspunsuri (la unele mai multe) referitoare la simbolistica Genezei.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://www.tpu.ro/religie/de-ce-sunt-mai-multe-limbi-pe-pamant/#9332029

| ghandi2013 a răspuns (pentru Zenit313):

1."Realitatea" perceputa de tine poate.
2.Ai facut tu calcule si ai ajuns la concluzia ca are 6000 de ani?
Atunci ai lacune si la aritmetica.
3.Simbolurile sunt un fel de antifurt. Prostii nu le vor intelege niciodata si de aceea raman atei iar simbolurile raman simboluri.
4.Trebuie sa recunosc ca ai avut dreptate. Ceva inteligenta ai pana la urma.Am numerotat corect a 4-a intrebare.
5.rolling on the floor Ai auzit tu ceva dar nu suficient.
6.Asta da gluma de maimuta evoluata. rolling on the floor
Credeam ca poti mai mult.

| Zenit313 a răspuns (pentru ghandi2013):

Imi este rusine ca ti-am acordat atentie...

| GodHatesUsAll a răspuns (pentru ghandi2013):

Am crezut ca esti om religios?! Nu va invata sa iubiti si sa iertati?
Pentru asta ajungi in iad! Asta daca nu te duci la biserica si dai o suma de bani ca Dumnezeu sa te ierte!