| Paulla a întrebat:

Care-i motivul pentru care credeţi în Dumnezeu sau alţi zei?
Dovezi care să arate existenţa lui nu există, iar înainte să-mi spuneţi că 'nici dovezi care să nege existenţa lui nu există' vă anunţ că sarcina demonstraţiei revine celui ce afirmă!
Deci care să fie motivul? Să vedem câţi creştini ştiu de ce cred, sau doar 'cred' de ochii lumii sau poate e doar vorba de prostie.
P. S: Mă bucur că s-a făcut categoria 'Religie', e mai amuzantă ca 'Dragoste & Sex' iar asta spune multe.

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

@Zuzu, am văzut multe la viața mea, dar o persoană mai ( mă abțin) ca tine n-am văzut.
Auzi, biblia e dovadă, pe dracu. Explică-mi tu cu șmecherul de Noe a strâns toane animale pe o arcă, ce dracu era Titanic arca aia?! Sau explică-mi de ce în biblie dumnezue ba e bun ba e rău, parcă tuturor le vrea binele, atunci de ce scrai în biblie că cei care fac păcatul preacurviei trebuisc omorâți?!
Dacă tu te consideri un om mizerabil, atunci consideră-te în cntiunuare dar nu-i fă și pe alții, am îănțeles că dumnezue nu-și ocupă rtimpul cu ființe ca tine că deh ești o mizerabilă dar asta nu înseamnă că toți oamenii sănătoși la cap de pe planeta asta usnt mizerabili.
Și faza cu văzut îngeri, am un sfat pentru tine, te-ai gândit să treco ep la psihiatru, că unii văd demoni, alți văd zâne ( Mai ales după ce beau Absint, apropo ai băut Absint înainte să vezi îngerul?) alții văd vrăjitoate vampiri și tot așa. Dacă n-ai fumat iarbă sua n-ai băut Absint înainte să vezi îngeri, draga mea, ai o problemă.
Ce faci când mori zic, pai ești îngropat la 2 metrii sub pământ sau incinerat și după gata, te-ai dus, nu te reâncarnezi, nu te duci într-un loc cu bebeluși dezbrăcați cu aripi, nu pățești nimic, sfârșitul e un sfârși și atât.
Și apropo, parcă God te învăța să fi bun și zicea că el dă viața și doar el poate să o ia, cine te crezi tu să omori necredincioșii? Pentru ce ai zis o să arzi în iad, amin!

35 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Paulla nu te obosi, o să te ia cu tot felul de abureli, gen „uită-te în jurul tău, totul e așa de perfect, n-are cum să fi apărut din întâmplare" sau ca să găsească un argument o să nege evoluția, dar ăsta nu-i un argumen. Deci n-ai ce argumnete logice să le ceri pentru că nu există, cum am zis în nenumărate rânduri religia e opusul logicii.
Și da, categria asta e genială, dată de dumnezeu, e divină.

| FucktheSystem a răspuns:

@buburuza12 da, da „FuchTheSystem" e o frustrată, care nu știe ce-i frumos, pe scurt o satanistă împuțită fără viață, oriucum puteai să fi directă că nu se supăra.
Dar FuckTheSystem, nu-i deloc frustrată, doar că are prostul obicei de a spune clar și la obiect tot ce crede fără să-și facă griji că jignește pe cineva cu afirmațiile ei. Cât timp sunt sigură de ceva o să o spun tare și clar chiar dacă distrug visele copiilor de pe site-ul ăsta și dau în lacrimi când își dau seama că nu-i un bărbos în cer care e mereu bun cu ei și că trebuei să muncească dacă vor să obțină ceva nu să stea toată ziua să pupe moaște.
Cât despre părinții mei țin să te anunț că-s ambii creștini înrăiți care m-au învățat despre biserică, Dumnezo, duhu Sfânt, biblie și tot așa, dar draga mea nu mi-au băgat nimic pe gât, nu mă obligă să mă rog, sau să merg la biserică, în viață fac ce vreau eu, nu ce mi se bagă pe gât.
Cât despre trăitul frumos, crede-mă trăiesc foarte frumos și sunt atrasă de lucrurile frumoas cum ar fi arta, arhitectura, muzica, lectura și altele, că nu stau să mă închin icoanelor toată ziua asta nu înseamnă că nu trăiesc frumos sau că nu-s atrasă de frumos, însemană doar că-s mai open-minded...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu nu cred, daca chiar ar exista si ar vedea cati oameni se indoiesc de existenta Lui nu ar face ceva sa ne arate ca exista?

| Angel0 a răspuns:

Si pe tine ce te freaca grija altuia?
Daca aveai minimul de inteligenta, ai fi inteles ca dovezile afecteaza liberul arbitru.

| Angel0 a răspuns:

Puisor faptul ca o cauti pe aici pe la religie, spune multe despre "ateismul "tau.
Cu PS-ul m-ai dat gata.
Esti si tu un ateu de duzina care incearca sa para interesant,doar e ateu ce naiba.
A realizat ceva in viata, a devenit ateu.
Se vede cat de incuiat esti doar din cateva cuvinte:

"@larix liberul albitru e doar o porcărie născocită de creştini pentru a putea da un răspuns la câteva din întrebările ateilor."

Cum este Marioara credincioasa asa esti tu ateu.
Pentru cultura ta generala carenta la mai multe capitole, liberul arbitru a fost enuntat si explicat cu mult inainte de aparitia crestinismului, la induisti de exemplu(legea karmei).

| Angel0 a răspuns:

Paulla dixit:
@larix liberul albitru e doar o porcărie născocită de creştini pentru a putea da un răspuns la câteva din întrebările ateilor.
"
"vorbeam despre liberul arbitru special creştin, plagiat de creştini."

Mai degraba habar nu ai despre ce vorbesti.
De ce nu te informezi mai inainte de a da raspunsuri penibile?
Ai idee macar ce este ala liber arbitru?

| chelstone a răspuns:

Acum 2000 de ani o marmota s-a ridicat la cer de pe Mont Blanc din Alpii francezi, aceasta a ajutat niste expeditori alinandu-le suferinta dupa ce au picat de la 2420 de metri intr-o rapa, unul dintre ei luase si lepra de la un castor care traia in niste balti din apropiere, dar buna marmota l-a vindecat, dupa ce s-a ridicat la cer marmota, expeditorii au fost prinsi de o furtuna, iar un fulger i-a transformat in cenusa, ce-i drept marmota sade de-a dreapta tatalui, insa daca te rogi la ea o sa te ajute, pentru ca ea este omniprezenta si atotputernica, iar daca nu crezi in ea iti va pregati un loc vesnic in care vei chinui in inghetatii munti din ceruri la temperaturi de -60 de grade, iar daca vei crede si te vei ruga marmotei vei sta vesnic in splendizii munti din raiul sfintelor marmote, unde vaca milka da lapte, iar ucenicii marmotei sefe vor inveli ciocolata in staniol.
Sa demonstreze cineva ca ceea ce am spus eu nu este adevarat.
De fiecare data trebuie sa se demonstreze adevarul unor situatii si nu falsitatea situatiilor, este la fel ca in instanta nu poti da pe cineva in judecata acuzandu-l ca ti-a furat vaca si a vandut-o si sa-l pui sa faca demonstratia ca nu-i asa. Cel ce afirma ca ceva este adevarat trebuie sa demonstreze adevarul vorbelor sale.

| chelstone a răspuns:

Buburuza12, stiinta nu a demonstrat existenta unui dumnezeu particular. Iar despre moartea clinica... aceasta nu implica moartea in adevaratul sens al cuvantului, cat esti in moarte clinica sufletul nu paraseste corpul, daca ar face-o s-ar instaura moartea biologica, in timpul mortii clinice organele vitale pentru supravietuire functioneaza la parametrii redusi.
Cat despre credinta, tin sa-ti spun ca aceasta are un caracter subiectiv, ea nu demonstreaza nimic. Fie credinta ta sau a oamenilor de stiinta, aceasta ramane o credinta, nu un adevar. Credinta nu implica in mod implicit un adevar.

| chelstone a răspuns:

Un frustrat ne-a dat stupid la toti, ce sa-i faci frustrarea este mare.

| chelstone a răspuns:

''Ca s-a aratat si in fata poporului lui Moise, dar omul incapatanat fiind a negat din nou Existenta lui Dumnezeu. ''
Ce treaba am eu cu poporul lui moise?! Ce treaba are lumea de astazi cu poporul lui moise?! De ce nu s-a aratat in amazons sau in sudul africii?

| chelstone a răspuns:

PaladeOvidiu, de ce nu s-a aratat macar o data dumnezeu in argentina, de ce tot timpul prezenta lui a fost sesizata intr-un singur colt al lumii: tarile din orientul mijlociu (israel in special)?

| Paulla explică:

@thealchemist ce-ai spus tu e doar o simplă aberaţie.
@FuckTheSystem sunt total de acord cu tine. Dar sunt amuzanţi când vin cu argumentele lor stupide şi te anunţă că o să arzi la subsol o eternitate dacă-i contrazici. În plus le demonstrez că nu sunt în stare să-şi motiveze alegerea făcută.
@ZuZu amuzant răspuns. Îţi recomand totuşi să vizitezi un psihiatru, probabil suferi de schizofrenie. Ori asta, ori erai drogată. După răspunsul tău e evident că te enervează faptul că nu poţi dovedi existenţa zeului tău. În concluzie, ştii la fel de bine ca mine că n-ai venit cu nişte argumente, te-ai învârtit în jurul subiectului şi ai făcut câteva atacuri la adresa ateilor.
@GhostRider sintagma de care ai amintit tu nici măcar nu se găseşte in biblie. Binele este relativ şi bănuiesc că eu şi cu tine vedem foarte diferit binele. În dragoste nu 'cred'. Numai bine!

| Paulla explică:

@larix liberul albitru e doar o porcărie născocită de creştini pentru a putea da un răspuns la câteva din întrebările ateilor. Se vede că eşti frustat pentru că nu-mi poţi da nici tu un argument bun de ceva, la fel ca ZuZu răspunzi cu un atac. Ştii şi tu că nu poţi demonstra nimic, doar te învârţi pe lângă subiect. Răspunsul tău e la fel de nefolositor şi cu siguranţă mai stupid ca cele pe care le-am citit până acum. Felicitări!
@buburuza12 s-a dovedit că ce 'văd' persoanele când intră în moarte clinică difera în funcţie de religia şi moralitatea lor. Sunt sigură că faza cu pantoful era regizată pentru câţiva bani. Dumnezeu nu există doar pentru că tu şi alţii credeţi in el, asta ar însemna să existe toţi zeii care au fost inventaţi(inclusiv Moş Crăciun, Iepurele ăla stupid de paşte şi Zâna Măseluţă, unii copii cred in ei) până acum. Şi eu pot să cred în Sfântul Geam, dar asta nu-l face real. Btw, când vrei să mai faci anumite observaţii asupra unor useri măcar scrie-le numele corect(FuchTheSystem really dude? Dacă nu ştii engleză măcar dă şi tu un ctrl+c ctrl+v). Dacă nu a avut părinţi care să o indoctrineze, norocul ei. Revenind la răspunsul tău, e şi el la fel de 'bine' argumentat ca restul. O zi bună!

| Paulla explică:

@larix faptul că postez la categoria religie şi mă amuz pe seama celor ca tine înseamnă că nu sunt atee, 'puişor'? Voi cre(ş)tini când nu aveţi argumente logice(mereu) o da-ţi înainte cu liberul arbitru. Eşti liber să crezi sau nu, spuneţi voi. Crezi în ceva doar pentru că mulţi cred, aşa că de ce să nu începem să credem în Allah doar şi în el cred mulţi şi la el liberul arbitru ar fi afectat de existenţa dovezilor. Dar în Moş Crăciun de ce nu? Să spui că dovezile ar anula libeerul arbitru nu-i un argument. Dacă te-ai fi născut în India acum ai fi crezut în Shiva. Religia nu reprezintă o alegere, e impusă. Btw, vorbeam despre liberul arbitru special creştin, plagiat de creştini.

| Paulla explică:

@flower_3416 Eu nu simt nimic, nici-un zeu. Fara argmunete, e nimic.
@mathew alt argument lipsit de logica.
@oOdEObOo si care-i dovada? Si eu pot sa sap o groapa si sa spun ca acolo a fost trupul lui Eminescu.
@Larix ca de obcei, nu dai un raspuns bun. Karma si liberu' albitru nu fac parte din aceias religie, nu-i asa? Sa inteleg ca n-ai inteles ce am vrut sa zic. Nici tu nu o poti demonstra.
Cineva spunea ca lumanirle care se aprind la Ierusalim singure... Nu, nu, nu e nici-o minune. Google it.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@chelstone incepi sa te bolborosesti cu repetarile acelea de copil mic.
''Ca s-a aratat si in fata poporului lui Moise, dar omul incapatanat fiind a negat din nou Existenta lui Dumnezeu. ''
Ce treaba am eu cu poporul lui moise?! Ce treaba are lumea de astazi cu poporul lui moise?! De ce nu s-a aratat in amazons sau in sudul africii?''
Dar daca se arata in sudul Africii erai mai destept astazi sau ce?
Pai,domnule destept,facea o comparatie cu oamenii care nu vor sa-L recunoasca. Facea comparatie cu cei din vremurile acelea si cu cei din vremurile acestea. Pentru ca si in ziua de azi mai sunt ignoranti. Nu ca ar fi ei super destepti, ci de la prea multa dezinformare si cretinism acut. happy Fa-ma acum sa iti explic ca la copilasii mici. Cand erai mic ce faceai, nu iti intrebai parintii ce e aia sau cealalta? Sau esti tot mic? mental se pare ca da.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Pentru ca acela era poporul ales de El, de Dumnezeu. Si ce ai vrea sa faca in Africa, sa vorbeasca prin Sahara cu mirajele? Nu prea locuia mai nimeni in Argentina pe atunci. Deschide o carte de Istorie

| BubblesDoubleS a răspuns:

"Ceea ce este acceptat fara dovezi, poate fi respins fara dovezi"

| Foxie2 a răspuns:

Buna Paulla,
Eu cred in Dumnezeu si in Iad si Rai. El a facut destule sa ne demonstreze ca exista. Nu exista nici o dovada. asta aud peste tot. dar biblia ce e oameni buni? a fost scrisa de Moise si de sfintii din trecut de acum mi de ani! si voi o negati? ei au scris-o si nu dupa capul lor! lor li s-a aratat Dumnezeu si a grait cu ei. cum puteti nega toate astea? Dumnezeu nu poate sa vorbeasca cu fiecare om in parte ca ala ii incapatanat si nu-l crede.El e un sfant, nu te poti uita la fata Lui pentru ca ai muri! Crezi ca Dumnezeu prea Puternicul, la care se cutremura si iadul auzind numele sau, va veni sa vorbeasca cu tine? un mizerabil de om? cine esti tu mah sa iti demonstreze tie ca el exista? a lasat biblia ca generatia noastra sa-l cunoasca! si tu alaturi ca alti oameni ii dati cu piciorul!

Si inca ceva, daca esti foarte credincios poti vedea ingeri si poti vorbi cu ei, ii poti visa. Eu i-am visat de multe ori dar o data cand eram mai micuta am vazut un ingeras! si nu era vis! Daca nu ma crezi n-ai decat, dar nu te face ca ploua in fata atator dovezi! De exemplu daca Dumnezeu nu exista ce faci tu cand mori? te evapori? Imi cer scuze daca te-am jignit, dar cei ce-l huiduie pe Dumnezeu si nu cred in ei ar trebui omorati cu pietre! si nu spun eu asta, asa scrie in biblie si asa a spus Dumnezeu!
Dar eu cred ca ai venit aici sa te amuzi ca toti ceilalti de niste chesti serioase.
O zi buna!

| SandraMikyZu a răspuns:

Dovada esti chiar tu

| SandraMikyZu a răspuns:

Cum sa spun... toti suntem dovadalaughing daca nu ar fi nimic ce ar fi? cine a creeat lumea noastra

| ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD a răspuns:

*Confused * :S

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Inainte de a raspunde, ma declar ateu free thinker. Nu-mi pasa prea mult de existenta unui d-zeu si a unui satan, sau orice alt zeu din orice alta cultura. Dar pot sa-ti spun ca puerilitatea umana este oarecum intrigata de putere, si unde sa gasesti asta decat intr-o entitate supranaturala?! Pe de alta parte, ar fi si o particularitate a efectului placebo...iti impui sa crezi in asa ceva ( tu sau anturajul ) si pana la urma anumite lucruri ti se par exact cum le-ai dorit, deci puncte in plus pentru d-zeu.

Personal, ma pot descurca fara un d-zeu, pentru ca imi pot stimula aia patru neuroni si folosind lucruri mai normale, gen " nu trebuie sa ma opresc acum, mai am putin si termin soft-ul "; " hai, inca zece flotari ca imi reusesc bratele " etc etc...

| Nordic a răspuns:

Cea mai mare dovada pentru mine este aprinderea luminii de la sf mormanit si faptul ca acea flacara nu frige cateva minute bune. Alta dovada sunt trupurile sfintilor care sunt gasiti in diferite gropi si care nu ai fost balsamati sau altceva si miros foarte frumos.

| Nordic a răspuns:

@xXblAcKaNgeLXx A da, si ar fi inutil sa se arate din nou in fata noastra ca sa credem ca exista. Ca s-a aratat si in fata poporului lui Moise, dar omul incapatanat fiind a negat din nou Existenta lui Dumnezeu.

| Bibuşca a răspuns:

Eh! Buna Paula!
Si ce sa spun incepe sa-mi placa si mie categoria noua "Religia" da e amuzanta sa spunem asa laughing!

Si nu stiu cum sa spun ca EXISTA! Adica stiu ca exista Dumnezeu dar sincer nu stiu cum sa explichee hee!
Ce pot spune e ca El a creeat lumea el ne iubeste daca nu era el noi nu am mai fi existat! Nu prea stiu ce sa spun laughing

| thealchemist a răspuns:

Toata lumea crede intr-un Dumnezeu, chiar daca nu o stie. omul este un animal religios deci nu poate sa nu creada, problema e ca daca refuzi sa crezi in Dumnezeu la nivelul constient il urmezi pe cel rau automat fara sa o stii macar.

| flower_3416 a răspuns:

Eu nu voi aduce argumente, pentru ce exista sau pentru ce nu exista...Sunt momente in viata,cand poti simti prezenta lui Dumnezeu,poti chiar primi ajutorul lui,insa cat timp tu nu sesizezi asta nu vei avea niciodata dovada existentei lui Dumnezeu,sunt lucruri ce stiinta omeniri nu o poate explica,cum am spus la inceput nu voi aduce argumente de ce sau de ce nu,insa eu Cred cu adevarat in EL,nu cred de ochii lumii, nu cred din prostie, ci cred cu adevarat si nu mie rusine.Sincer Daca Nu exista si crezi nu ai ce pierde, dar daca exista si tu nai crezut in El, ai pierdut toata viata.

Răspuns utilizator avertizat