| AlexeHellsing a întrebat:

Care-i scopul vieții pentru atei? Noi creștinii avem scopul de a moșteni Împărăția Cerurilor, ateii ce au?

60 răspunsuri:
| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

Ți-am spus că dacă ai greșit recunoaște, sau măcar taci, fără să mă faci pe mine prost. Măcar de ai tăcea acum aș fi recunoscător.
Nu cred că am răstălmăcit întrebarea cât ai răstălmăcit tu răspunsurile.
Apropo, dacă aș fi preot, n-aș discuta cu ateii pe net.

| i86e2 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Mulți atei au ca scop să fie fericiți. Unii au ca scop cunoașterea, adevărul, dreptatea etc. Alții au ca scop să fie bogați, faimoși sau poate utili. Alții vor să-i ajute pe cei din jur. Scopurile ateilor sunt foarte diverse, deci nu le pot aduna pe toate.

Răspuns utilizator avertizat
| Miauti a răspuns (pentru the2k):

Pai aici am dorit sa ajung cu vorba. Continui... pe de alta parte fata de ateu, crestinul isi va pierde credinta.

Te intreb : Daca acum 1 an iti spuneam ca iti vei pierde credinta... sau mai bine spus iti spuneam ca nu exista Dumnezeu, MA CREDEAI?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

In afara de faptul ca tot ce i-ai raspuns lui "lolosaurus" sunt simple afirmatii fara absolut nicio proba, folosessti si expresii fara a le cunoaste sensul.Ce ai intele prin "inconstienta fortata"? Vorbesti despre diavol ca si cum l-ai cunoaste, folosind explicatii ca acum 1000 de ani.Vezi ca lumea a evoluat, doar voi ati ramas ca atunci. Apropo, vezi ca drumul care urca este mai greu, nu mai usor.

| Raynn a răspuns:

Simplu, voi crestinii aveti scopul de a muri (mosteni "imparatia cerurilor", tot aia) si noi de a trai.
Viata pentru un crestin este ca alergarea pe o banda rulanta ca sa ajungi la un fotoliu.
Ateul isi da seama ca poate sa coboare de pe banda si sa se odihneasca oricand vrea.

| Raynn a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Daca ateismul este un model de inconstienta fortata, atunci religia este un model de indoctrinare indelungata.
Diavolul nu i-a dat indiferenta omului, i-a dat cunoastere, gandirea critica cand a convins omul sa manance din pomul "cunoasteri". L-a lasat pe om sa gandesca ce e bine pentru sine insusi, sa nu mai fie sclavul unor ganduri predeterminate.

| Raynn a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ironia, eu consider ca voi crestinii traiti ca sa muriti, ca aveti imaginea falsa a unui loc mai bun in viata de apoi cand poate foarte bine sa nu fie absolui nimic.

| Raynn a răspuns (pentru Miauti):

Generalizezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Claudiuu a răspuns:

Vrei sa spun cum e.Scopul unui om nu ar trebui sa fie acela de a ajunge in ceruri, sacrificand multe pentru asta.Fiecare om trebuie sa aiba un scop maret in vaita asta sa schimbe ceva.Si daca poate chiar intreaga lume pentru ca nu vreau ca lumea asta sa se sfarseasca niciodata.Cel putin asta-i scopul meu.Si daca eu nu voi reusi voi lasa ceva ca sa ajute pe alti sa indeplineasca acest scop.
PS:Tocmai ai ascultat dorinta unui ateu.

| bogdani0nutz a răspuns:

Apropo ''lolosaurus'' daca ii spui unui ateu ca va merge in iad e ca si cum i-ai spune unui copil ca nu va veni mos craciun anul acesta laughing
ps : sa se rada de toti ''destepti'' care cred in toate personajele fictive cum ar fi dumnezeu, alba ca zapada, superman si asa mai departe laughing (distreazate doar o viata ai! )

| TheTigerX a răspuns (pentru bogdani0nutz):

Cat timp esti tanar si in putere.

| Polaris a răspuns:

Scopul de a exista și de a savura existența, oricât de mizerabilă este ea în genere.

| Dumnezău a răspuns:

Vrei sa-ti spun scopurile mele, din postura de anti-crestin si anti-religie?

Vreau sa subjug orice poate fi subjugat.Cand vad un zambet tamp pe fata unei persoane,vreau sa-i fac atat de mult rau,incat sa mai aiba un zambet,doar cand va primi unda verde la reconstructie faciala.Vreau sa distrug tot ce voi,oamenii normali,considerati frumos si pur si sa instaurez in locul acelor ruine desert si pustiire.Vreau sa strabat campii,munti,rauri si desert cu hoardele mele si sa va aduc lumea la o suma de moloz,lacrimi si disperare. Vreau sa-l subordonez pe Cristos,live,la Meggido, din toate pozitiile posibile. Vreau sa ma instaurez pe un tron din craniile insectelor ca voi, vreau sa stapanesc si sa distrug. Vreau foc, sange, sabie si glonte. Vreau haos si anarhie.

Are you scared now?

| bogdani0nutz a răspuns (pentru TheTigerX):

Asa'i asa'i

| RAY a răspuns:

Care-i scopul vieții pentru atei?
scopul majoritati oamenilor din tara asta este supravetuirea apoi familia etc scopul tuturor este supravetuirea si sexul nu vad ce scop diferit are un crestin fata de mine?
ai fost acolo in imparatie, sti ca exista?
ateu nu traieste in iluzi, amagiri deserte el accepta realitatea in mod matur ca nu exista viata de dupa si scopul vietii este sa ai tot ce isi doresti nu cred ca majoritatea crestinilor au ca scop imparatia cerurilor de ce minti? majoritati nici nu le pasa de religie cred si ei ca asa e popular in rest la greu baga o rugaciune

| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Creștinul a crezut toată viața și a trebuit să rabde hule și jigniri din partea ateilor

saracul de el poti demonstra ca ateii jignesc crestinii toata viata lor non stop?

| SaveTheNature a răspuns:

Eu spun ca cele mai bune raspunsuri in religie, le putem primi de la fosti atei, care au devenit credinciosihappy

| RazvanStefan a răspuns:

Si de unde stii tu ca vei mosteni aceasta imparatie? De unde stii ca exista?

| LiveStar a răspuns:

1) toata lumea moare
2) NIMENI nu poate DOVEDI ca exista viata dupa moarte.
enough said x

| FlAiser a răspuns (pentru Miauti):

EU cred ca ateii isi doresc in iad de aia sunt atei nu vor sa il vada pe D-zeu sau sa creada

| Generalul a răspuns:

Nu degeaba studiile arata ca exista o stransa legatura intre gradul de educatie (sau lipsa ei) si cel de religiozitate al unei persoane. Ce au ateii, intrebi? Libertatea de a-si TRAI viata, fara sa se teama la orice pas ca il supara pe nenea barbos din ceruri. Toti o sa murim, insa unii o vor face dupa ce s-au temut toata viata de propria umbra si au fost redusi la stadiul de marionete ale popilor. Adica, logic vorbind, o fiinta atat de evoluata, cu puterea de a crea planete si viata de pe ele si cate si mai cate, ne impartaseste atatea lucruri minunate in biblie: cum ar fi ca daca un stapan isi bate sclavul (da, era ok sclavia pentru god asta) si asta moare pe loc, sa fie pedepsit, dar daca moare a doua zi, sa nu fie... E de ajuns sa citesti biblia singur de la inceput (fara sa iti selecteze careva pasajele cosmetizate la predica) si sa vad ce explicatie superioara gasesti pentru miile de tampenii de acolo, cum e si asta de mai sus?

| Armagedon a răspuns:

Ateii nu au nici un scop,
a bada :acela de asi trai viata si de a ajunge in IAD pentru ca s'au indepartat de DUMNEZEU
SA RENUNTI LA CREDINTA ESTE CEL MAI MARE PACAT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Armagedon):

Dar daca nu au renuntat, intrucat s-au nascut si au crescut in necredinta in D-zeu, mai este un pacat pentru ei?

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Nu există... Omul primește măcar o dată în viață șansa de a deveni creștin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ce nu exista? Cum adica nu exista o situatie absolut reala, si inca in multe cazuri.Nu exista intrucat nu vrei tu, sau pentru ca tu nu poti intelege? V-ati obisnuit sa faceti afirmatii fara nici un fel de acoperire in realitate.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Dumnezău):

Gand la gand cu bucurie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi ateii avem scopul de a ne trai viata. Singura diferenta intre atei si religiosi e ca noi nu traim ca sa il cinstim pe dumnezeu ci pentru a ne cinsti pe noi. sa nefacem viata cat mai frumoasa happy

| Tepes_Andrei_1995 a răspuns:

Ce credeti voi este o iluzie.
Este foarte usor sa manipulezi oamenii prin frica (va este frica sa ganditi si altceva pentru ca D-zeu va va pedepsi si veti fi trimisi in iad unde veti arde pe vecie pentru ca nu v-ati supus voiei Lui),
cat veti mai crede in prostiile acestea? Stiati ca Iadul a fost creeat de oameni tocmai ca sa nu va lepadati de D-zeu, dar ce tata si-ar trimite copii sa arda in chinur. Dar sa nu mai vb de aceasta prostie ca nu asta este esenta.
Adevarul este ca orice religie care este in contradictie cu propriile sale legi, este o religie gresita.Dc? Exeplu biserica catolica sustinea idea unui lucru pozitiv (iubirea).Dar ce a creeat biserica catolica? Va spun eu, un monstru numit Inchizitie(nu ma pun sa va spun ce era inchizitia, cautati pe google), cruciada etc.Ce vreau sa spun este ca biserica isi ascundea intendiile criminale si de manipulare a oameniilor printr-o masca ( asa cum a facut si comunismul prin ideile sale de libertate, egalitate etc.), ei se ascundeau in spatele lui D-zeu pentru. a pacali oamenii si pentru. asi sadisface egoismul lor. Multi oameni au fost omorati in numele lui D-zeu de niste maniaci care nu aveau nici un drept sa hotarasca ce se va intampla cu viata unor oameni nevinovati, care doreau sa fie liberi. Este o mare rusine pentru. biserica catolica sa se mai numeasca o biserica dupa toate ce au facut. Si biserica catolica nu este singura biserica sarlatana, aproape toate religiile lasa o bucatica de ura omului fata de alte idei sau religii si ura aceasta nu va putea fi oprita decat daca incetam sa mai fim manipulati si daca incetam sa mai judecam alti oameni doar pentru. ca au idei diferite.