| AlexeHellsing a întrebat:

Care-i scopul vieții pentru atei? Noi creștinii avem scopul de a moșteni Împărăția Cerurilor, ateii ce au?

60 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Vrei sa-ti spun scopurile mele, din postura de anti-crestin si anti-religie?

Vreau sa subjug orice poate fi subjugat.Cand vad un zambet tamp pe fata unei persoane,vreau sa-i fac atat de mult rau,incat sa mai aiba un zambet,doar cand va primi unda verde la reconstructie faciala.Vreau sa distrug tot ce voi,oamenii normali,considerati frumos si pur si sa instaurez in locul acelor ruine desert si pustiire.Vreau sa strabat campii,munti,rauri si desert cu hoardele mele si sa va aduc lumea la o suma de moloz,lacrimi si disperare. Vreau sa-l subordonez pe Cristos,live,la Meggido, din toate pozitiile posibile. Vreau sa ma instaurez pe un tron din craniile insectelor ca voi, vreau sa stapanesc si sa distrug. Vreau foc, sange, sabie si glonte. Vreau haos si anarhie.

Are you scared now?

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Dumnezău):

Gand la gand cu bucurie.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu spun ca cele mai bune raspunsuri in religie, le putem primi de la fosti atei, care au devenit credinciosihappy

| harciog a răspuns:

Sint crestin, am auzit de facilitatea asta, dar m-am resemnat ca cica imparatia este ocupata de cei cu pile.Ce naibii aveti mai? Au dreptate ateii si stintificii ca mai credeti in povesti religioase. Povestile sint povesti, chiar daca se vor simbolice, dar voi le luati exact cum sint scrise.Doamne apara-te si pazeste-te de proprii rumegatori caci pasc totul de la baza tulpinii si scurma de rup totul din radacina.Nu le-ai explicat Doamne ca radacina trebuie sa ramina ca e datatoare de viata?

| Polaris a răspuns:

Scopul de a exista și de a savura existența, oricât de mizerabilă este ea în genere.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cunoasterea.

| RAY a răspuns:

Care-i scopul vieții pentru atei?
scopul majoritati oamenilor din tara asta este supravetuirea apoi familia etc scopul tuturor este supravetuirea si sexul nu vad ce scop diferit are un crestin fata de mine?
ai fost acolo in imparatie, sti ca exista?
ateu nu traieste in iluzi, amagiri deserte el accepta realitatea in mod matur ca nu exista viata de dupa si scopul vietii este sa ai tot ce isi doresti nu cred ca majoritatea crestinilor au ca scop imparatia cerurilor de ce minti? majoritati nici nu le pasa de religie cred si ei ca asa e popular in rest la greu baga o rugaciune

| Mădă0611 a răspuns:

Scopul vietii e perpetuarea speciei, atat pentru atei, cat si pentru crestini, doar ca voi nu stiti, şhhhh don't tell anyone laughing Instinctul de supravietuire nu ne lasa sa ne sinucidem, asa ca ne ocupam timpul cu mintea (cunoastere), asta al fi al 2-lea scop, cel ales.

| WhatheWow a răspuns:

Noi ateii murim si gata domle'; ce e asa de greu de inteles?

| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

Ți se potrivește imaginea. Gândești ca un copil.

| WhatheWow a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Argumenteaza-ti afirmatia sau pot fi si eu ironic cu tine!

| WhatheWow a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Popo, asteptam o argumentare dar stii sa ignori; dar mai bine te intreb eu ceva : cine gindeste ca un copil, cel cu picioarele pe pamint sau cel cu capul in nori?

| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

Cel ce crede că viața înseamnă doar moarte. (Ce ai răspuns tu prima dată)

| WhatheWow a răspuns (pentru AlexeHellsing):

PopaTanda intreaba:
"Care-i scopul vieții pentru atei? Noi creștinii avem scopul de a moșteni Împărăția Cerurilor, ateii ce au?"
Filosoficus a răspuns:
"Noi ateii murim si gata domle'; ce e asa de greu de inteles?"
Deci, te mai intreb o data : care dintre noi are gindire infantila?

| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

Și voi mai spune odată, cel ce cumpără o vază pentru a o sparge.

| WhatheWow a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Da, data viitoare am sa te las in compania jucariilor!

| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

Măcar cu jucăriile nu îmi voi face inimă rea. Nu cred că e prea normal să trăiești ca să mori. Te-ai născut ca să mori. Repetăți în gând ca să vezi ce deplasat sună. Și mă întrebi de atâtea ori cine gândește aiurea.
Bine, îți pot spune că tu nu ești cu capul în nori, dar asta numai dacă tu ai fi gotic și eu nu. Dacă ești gotic spune.

| WhatheWow a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu dragule, nu ai inteles nimic : nu traiesti ca sa mori ci dupa ce traiesti mori! Si lasa aberatiile ca spui ca ai terminat o Facultate ...sau Teologia? Daca Teologia, atunci te inteleg!

| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

Întrebarea cerea scopul vieții (pentru ce trăiești).
Dacă ți-ai dat seama că ai greșit taci, sau măcar recunoaște, nu mă fă prost.

| WhatheWow a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu, tu gresesti; intrebarea se referea la scopul vietii dincolo de moarte iar eu ti-am raspuns ca dincolo de moarte nu e nimic!

| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

La exemplul din întrebare am spus că creștinul are scopul de a dobândi Împărăția Cerurilor, nu am spus că după viață creștinul merge în Împărăția Cerurilor. Scopul vieții = de ce trăim, scopul morții = de ce murim. E o copilărie de a mă corecta la întrebarea pe care eu am pus-o.

| WhatheWow a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Se vede ca eventual ai terminat Teologia pentru ca rastalmacesti raspunsurile la fel cum rastalmaciti intelesul Bibliei si, cum inteleptul cedeaza primul, te las pe tine sa-ti postezi ultimul raspuns. Salutari alese!

| AlexeHellsing explică (pentru WhatheWow):

Ți-am spus că dacă ai greșit recunoaște, sau măcar taci, fără să mă faci pe mine prost. Măcar de ai tăcea acum aș fi recunoscător.
Nu cred că am răstălmăcit întrebarea cât ai răstălmăcit tu răspunsurile.
Apropo, dacă aș fi preot, n-aș discuta cu ateii pe net.

| Raynn a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ironia, eu consider ca voi crestinii traiti ca sa muriti, ca aveti imaginea falsa a unui loc mai bun in viata de apoi cand poate foarte bine sa nu fie absolui nimic.

| Miauti a răspuns:

Care crestinii aia care vorbesc pe la spate? sau preotii aia cu masini de lux? sau crestinii care sant crestini numai daca ajung la biserica?!

Tu chiar crezi ca toti crestinii vor ajunge sus? Iar ceilalti din celalte religii, unde vor ajunge, in IAD?

Eu fac pariu ca ateii vor ajunge in RAI. Pentru ca ateii vor avea mai multa in credere in dumnezeu atunci cand lumea se va sfarsi.
Un mic exemplu este scris in biblie la rastignirea lui Isus.

| AlexeHellsing explică (pentru Miauti):

N-am insinuat că toți creștinii vor merge sus. Dar cum poate un ateu să meargă unde nu crede. Și de ce ai insinua că ateii la șfârșit vor urca mai repede sus decât creștinii?
Doar pentru că se vor speria? Un exemplu : Două echipe de football joacă pentru cupă. O echipă termină jocul cu 10 puncte, iar cealalta cu un punct, dobândit la finalul meciului. Cine va lua cupa? După ce mi-ai spus tu, cupa va fi luată de cei cu un punct. Dacă n-ai înțeles spune ca să-ți explic.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing explică (pentru lolosaurus):

Un mare păcat este indiferența. Ateismul este un model de inconștiență forțată. Omul care nu știe nu greșește, ateul însă știe dar nu vrea să știe.
Diavolul funcționează pe un principiu complex. El spune ateului că nu există nici Rai nici iad, nici Dumnezeu nici diavol. Dar diavolul spune acestea numai când omul știe de Dumnezeu, i se aduce argumente despre știință și toate celelalte. Deși ateul nu crede în iad, tot cade în el, deoarece antihristul i-a dat indiferența pe care el o poartă cu mândrie față de ceilalți creștini. Mai simplu putem spune că omul are 2 drumuri. Pe o parte este Dumnezeu (unde drumul e mai greu ) și pe o parte antihristul (unde drumul e mai ușor ). Diavolul îl cheamă pe ateu pe drumul lui arătându-i ce frumos îi este drumul și îi mai dă și un cadou pentru că merge pe el. Îi dă indiferență, iar ateul acceptă cadoul și urcă pe drumul spre iad.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing explică (pentru lolosaurus):

Și astfel nu pot spune decât că tot ce am spus este corect. Tot ce ai spus este din mândrie, din plăcerea de a spune nu. Pentru a înțelege ce am scris înainte mi-au trebuit 3-4 ani, tu mi-ai răspuns nu nu nu în câteva minute. Nu de alta, dar eu am făcut o facultate pe care nu am terminat-o în câteva minute. Comentariul postat trebuia gândit și întors în toate modurile posibile, nu citit ca Scufița roșie. Scuzămă dacă te-am supărat.

Răspuns utilizator avertizat
| Miauti a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Nu exista atei, atunci cand un avion este in cadere libera.

Pentru ca ateii vor crede cu tarie atunci cand sant pe cale sa moara.Sau cand cineva drag lui va muri (copil, sotie, tatal). Exemplu asta l am vazut cu ochii mei.

| AlexeHellsing explică (pentru Miauti):

Creștinul a crezut toată viața și a trebuit să rabde hule și jigniri din partea ateilor. Ateul toată viața s-a împotrivit Domnului, a căutat să corupă creștinii.
Unui creștin îi este greu să intre în Rai, dar un ateu care s-a făcut creștin pentru ultimele minute cum va intra în Rai? Dar de unde Rai. Cum vei crede ce n-ai crezut toată viața. Crezi că după 50 de ani de ateism, de exemplu, te vei putea ridica în cinci minute. Credința pe care o are este fățarnică. Cheamă Numele Domnului ca apoi să-l uite. Ce ar fi dacă toți ne-am schimba în 5 minute, Raiul ar fi plin și n-ar mai exista iad sau pământ.

Răspuns utilizator avertizat
| Miauti a răspuns (pentru the2k):

Pai aici am dorit sa ajung cu vorba. Continui... pe de alta parte fata de ateu, crestinul isi va pierde credinta.

Te intreb : Daca acum 1 an iti spuneam ca iti vei pierde credinta... sau mai bine spus iti spuneam ca nu exista Dumnezeu, MA CREDEAI?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

In afara de faptul ca tot ce i-ai raspuns lui "lolosaurus" sunt simple afirmatii fara absolut nicio proba, folosessti si expresii fara a le cunoaste sensul.Ce ai intele prin "inconstienta fortata"? Vorbesti despre diavol ca si cum l-ai cunoaste, folosind explicatii ca acum 1000 de ani.Vezi ca lumea a evoluat, doar voi ati ramas ca atunci. Apropo, vezi ca drumul care urca este mai greu, nu mai usor.

| Raynn a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Daca ateismul este un model de inconstienta fortata, atunci religia este un model de indoctrinare indelungata.
Diavolul nu i-a dat indiferenta omului, i-a dat cunoastere, gandirea critica cand a convins omul sa manance din pomul "cunoasteri". L-a lasat pe om sa gandesca ce e bine pentru sine insusi, sa nu mai fie sclavul unor ganduri predeterminate.

| Raynn a răspuns (pentru Miauti):

Generalizezi.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Creștinul a crezut toată viața și a trebuit să rabde hule și jigniri din partea ateilor

saracul de el poti demonstra ca ateii jignesc crestinii toata viata lor non stop?

| FlAiser a răspuns (pentru Miauti):

EU cred ca ateii isi doresc in iad de aia sunt atei nu vor sa il vada pe D-zeu sau sa creada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi ateii avem scopul de a ne trai viata. Singura diferenta intre atei si religiosi e ca noi nu traim ca sa il cinstim pe dumnezeu ci pentru a ne cinsti pe noi. sa nefacem viata cat mai frumoasa happy

| i86e2 a răspuns:

Ateii își creează scopul lor în viață, nu urmează orbește scopul imaginar al unei religii, nu sunt sclavii superstiției. happy

| AlexeHellsing explică (pentru i86e2):

Eu ți-am dat scopul creștinului, tu dă-mi un exemplu de scop.

| i86e2 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Mulți atei au ca scop să fie fericiți. Unii au ca scop cunoașterea, adevărul, dreptatea etc. Alții au ca scop să fie bogați, faimoși sau poate utili. Alții vor să-i ajute pe cei din jur. Scopurile ateilor sunt foarte diverse, deci nu le pot aduna pe toate.

| Generalul a răspuns:

Nu degeaba studiile arata ca exista o stransa legatura intre gradul de educatie (sau lipsa ei) si cel de religiozitate al unei persoane. Ce au ateii, intrebi? Libertatea de a-si TRAI viata, fara sa se teama la orice pas ca il supara pe nenea barbos din ceruri. Toti o sa murim, insa unii o vor face dupa ce s-au temut toata viata de propria umbra si au fost redusi la stadiul de marionete ale popilor. Adica, logic vorbind, o fiinta atat de evoluata, cu puterea de a crea planete si viata de pe ele si cate si mai cate, ne impartaseste atatea lucruri minunate in biblie: cum ar fi ca daca un stapan isi bate sclavul (da, era ok sclavia pentru god asta) si asta moare pe loc, sa fie pedepsit, dar daca moare a doua zi, sa nu fie... E de ajuns sa citesti biblia singur de la inceput (fara sa iti selecteze careva pasajele cosmetizate la predica) si sa vad ce explicatie superioara gasesti pentru miile de tampenii de acolo, cum e si asta de mai sus?

| AlbaAura a răspuns:

Traiesc constient sau incostient in virtutea unui principiu, adica in virtutea a ceea ce ei considera adevar.Pentru ei e mult mai usor sa respinga credinta decat sa incerce sa o inteleaga.Vietile lor sunt modelate prin actiunea propriei lor imaginatii.

| Raynn a răspuns:

Simplu, voi crestinii aveti scopul de a muri (mosteni "imparatia cerurilor", tot aia) si noi de a trai.
Viata pentru un crestin este ca alergarea pe o banda rulanta ca sa ajungi la un fotoliu.
Ateul isi da seama ca poate sa coboare de pe banda si sa se odihneasca oricand vrea.

| Claudiuu a răspuns:

Vrei sa spun cum e.Scopul unui om nu ar trebui sa fie acela de a ajunge in ceruri, sacrificand multe pentru asta.Fiecare om trebuie sa aiba un scop maret in vaita asta sa schimbe ceva.Si daca poate chiar intreaga lume pentru ca nu vreau ca lumea asta sa se sfarseasca niciodata.Cel putin asta-i scopul meu.Si daca eu nu voi reusi voi lasa ceva ca sa ajute pe alti sa indeplineasca acest scop.
PS:Tocmai ai ascultat dorinta unui ateu.

| RazvanStefan a răspuns:

Si de unde stii tu ca vei mosteni aceasta imparatie? De unde stii ca exista?

| LiveStar a răspuns:

1) toata lumea moare
2) NIMENI nu poate DOVEDI ca exista viata dupa moarte.
enough said x

| Tepes_Andrei_1995 a răspuns:

Ce credeti voi este o iluzie.
Este foarte usor sa manipulezi oamenii prin frica (va este frica sa ganditi si altceva pentru ca D-zeu va va pedepsi si veti fi trimisi in iad unde veti arde pe vecie pentru ca nu v-ati supus voiei Lui),
cat veti mai crede in prostiile acestea? Stiati ca Iadul a fost creeat de oameni tocmai ca sa nu va lepadati de D-zeu, dar ce tata si-ar trimite copii sa arda in chinur. Dar sa nu mai vb de aceasta prostie ca nu asta este esenta.
Adevarul este ca orice religie care este in contradictie cu propriile sale legi, este o religie gresita.Dc? Exeplu biserica catolica sustinea idea unui lucru pozitiv (iubirea).Dar ce a creeat biserica catolica? Va spun eu, un monstru numit Inchizitie(nu ma pun sa va spun ce era inchizitia, cautati pe google), cruciada etc.Ce vreau sa spun este ca biserica isi ascundea intendiile criminale si de manipulare a oameniilor printr-o masca ( asa cum a facut si comunismul prin ideile sale de libertate, egalitate etc.), ei se ascundeau in spatele lui D-zeu pentru. a pacali oamenii si pentru. asi sadisface egoismul lor. Multi oameni au fost omorati in numele lui D-zeu de niste maniaci care nu aveau nici un drept sa hotarasca ce se va intampla cu viata unor oameni nevinovati, care doreau sa fie liberi. Este o mare rusine pentru. biserica catolica sa se mai numeasca o biserica dupa toate ce au facut. Si biserica catolica nu este singura biserica sarlatana, aproape toate religiile lasa o bucatica de ura omului fata de alte idei sau religii si ura aceasta nu va putea fi oprita decat daca incetam sa mai fim manipulati si daca incetam sa mai judecam alti oameni doar pentru. ca au idei diferite.

| bogdani0nutz a răspuns:

Apropo ''lolosaurus'' daca ii spui unui ateu ca va merge in iad e ca si cum i-ai spune unui copil ca nu va veni mos craciun anul acesta laughing
ps : sa se rada de toti ''destepti'' care cred in toate personajele fictive cum ar fi dumnezeu, alba ca zapada, superman si asa mai departe laughing (distreazate doar o viata ai! )

| TheTigerX a răspuns (pentru bogdani0nutz):

Cat timp esti tanar si in putere.

| bogdani0nutz a răspuns (pentru TheTigerX):

Asa'i asa'i

| Armagedon a răspuns:

Ateii nu au nici un scop,
a bada :acela de asi trai viata si de a ajunge in IAD pentru ca s'au indepartat de DUMNEZEU
SA RENUNTI LA CREDINTA ESTE CEL MAI MARE PACAT!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Armagedon):

Dar daca nu au renuntat, intrucat s-au nascut si au crescut in necredinta in D-zeu, mai este un pacat pentru ei?

| AlexeHellsing explică (pentru anonim_4396):

Nu există... Omul primește măcar o dată în viață șansa de a deveni creștin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ce nu exista? Cum adica nu exista o situatie absolut reala, si inca in multe cazuri.Nu exista intrucat nu vrei tu, sau pentru ca tu nu poti intelege? V-ati obisnuit sa faceti afirmatii fara nici un fel de acoperire in realitate.