| SergiuOsan a întrebat:

Intrebare pentru crestinii de pe aici (atei, va rog, nu interveniti. Ma descurc singur): De ce ar avea Dumnezeu o problema cu ateii? De ce sa ii pedepseasca doar pentru ca de-a lungul vietii nu l-au lingusit?

49 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Divinul primitiv este ilogic, vulgar si incoerent, el reprezinta forma primara pe care omul a dat-o naturii.

| usuk a răspuns:

Asta ma intreb si eu;
ba mai mult, daca acest "dumnezeu", este creatorul nostru, si i se spune "tata"(cam ciudat), de ce trebuie sa ii slujim cu toata viata, sa ne daruim trup si "suflet" lui? nu e cam "nenatural-imoral-neetic"? tatal meu, care merge zilnic la munca si aduce bani in casa, nu-mi cere sa-i "slujesc" in nici intr-un fel(si btw, el e real)
de ce ar cere asta o entitate?
(am sa stau cu ochii atintiti atent pe acesta intrebare ca sa vad si eu pe ce logica se va baza un eventual raspuns)

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu asta este intelesul. Nu are Dumnezeu nevoie de lingusala nimanui. Dumnezeu a cerut doar cele 10 porunci sa fie respectate:ma indoiesc ca vreun ateu le respecta, desi n-ar fi chiar exclus.Deci Dumnezeu nu te pedespseste decat in masura nerespectarii poruncilor. Nu are El treaba de restul.Numai ca implicit, a nu respecta poruncile duce la pedeapsa. Si reciproc, daca esti ateu sau altceva, nu ai cum sa-i respecti poruncile. Daca esti Credincios, mai ai sansa 'spovedaniei', care te absolva de greselile inerente.

| martzian a răspuns:

Nu putem spune doar ca Dumnezeu are o problema cu ateii, ci ca ateii au o problema cu Dumnezeu - din pacate nefondata.

Apropo de pedeapsa, ea nu are forma unei iesiri divine nervoase cu urmari eterne, ci a unei consecinte comunicate anterior si drepte. Ar fi culmea sa spui ca un judecator drept (in cazul acesta si suveran) "are o problema" cu un infractor ca acesta "nu l-a lingusit" si ca, pe acest considerent, legea nu mai merita aplicata in detrimentul unei nedrepte absolviri.

| SergiuOsan explică (pentru martzian):

Nu am o problema cu Dumnezeu de vreme ce il consider inexistent. Am o problema cu crestinii care ma catalogheaza imoral si la acelasi nivel cu criminalii doar pentru ca nu cred in Dumnezeu. Am o problema cu faptul ca aceasta credinta se pune in fata stiintei si incearca sa o limiteze. Am o problema cu faptul ca aceasta credinta poate duce la crime si discriminari. Cu Dumnezeu direct nu am nici o treaba, asa cum nu am nici cu Harap-Alb.
Ce dreptate vezi in condamnarea unui om la chinuri eterne doar pentru ca nu te-a acceptat de-a lungul vietii ca zeu si nu ti s-a inchinat?

| martzian a răspuns (pentru SergiuOsan):

Cred ca este o falsa problema, cea „cu crestinii". In primul rand nu putem generaliza. Daca unul sau doi vecini sunt prosti nu poti spune: toti vecinii mei sunt prosti...

„Am o problema cu faptul ca aceasta credinta se pune in fata stiintei si incearca sa o limiteze." – Mi se pare interesant ca spui asta. Esti om de stiinta? Cata „stiinta" stii? Ai idee cat datoreaza „stiinta" crestinilor sau creationistilor in general? Trebuie sa stii un lucru. „Stiinta" nu este arestata de catre atei. Crestinul serios studiaza si este greu de inghitit pentru ca spune adevaruri care ustura. Daca vei pune mana pe fizica, vei vedea ce imposibil este sa apara un intreg univers din nimic. Apropo, ai idee, fie si asa, in mare, de cat de mare este acest Univers in care traiesti? Ai idee care sunt explicatiile stiintifice (meri la Hawking) pentru aparitia lui? Stii la ce fac ele apel? La credinta, pentru ca nu exista o explicatie rezonabila „inca". Nu vreau sa merg catre abiogeneza si catre aparitia vietii din chimic sau catre evolutie, acolo lucrurile sunt si mai penibile...

„Cu Dumnezeu direct nu am nici o treaba, asa cum nu am nici cu Harap-Alb." – Ar fi stupid sa ai o problema cu Harap Alb. Ai dovezi clare ca el nu exista. In cazul lui Dumnezeu insa... gap! Din contra, as zice, nimic din ceea ce a demonstrat stiinta nu l-a infirmat pe Dumnezeu.

„Am o problema cu faptul ca aceasta credinta poate duce la crime si discriminari." – Prietene, vorbesti dodii. Credinta crestina este despre dragoste si acceptare. Asta este legea lui Hristos. NU vorbim de dezaxati – nu oricine spune sau crede ca este castravete si este castravete.

„Ce dreptate vezi in condamnarea unui om la chinuri eterne doar pentru ca nu te-a acceptat de-a lungul vietii ca zeu si nu ti s-a inchinat?" – Ce inseamna dreptate? Cum hotaram ce este drept? Presupundand ca tot ce este in jur, inclusiv tu, II APARTINE lui Dumnezeu, unde este nedreptatea? Si, daca alternativa propusa de El este una convenabila si comunicata in avans (desi nu meritai) ce scuza ai sa strigi ca nu-i corect?

| SergiuOsan explică (pentru martzian):

"Nu vreau sa merg catre abiogeneza si catre aparitia vietii din chimic sau catre evolutie, acolo lucrurile sunt si mai penibile..."
Nu pot sa spun ca stiu foarte multa stiinta, dar avand in vedere afirmatia asta pot spune sigur ca ma descurc mai bine decat tine. Doar ca si informatie: evolutia este sustinuta de aproape toti marii oameni de stiinta. Nu o sa ma apuc cu dovezile evolutiei pentru ca deja e penibil... Le gasesti peste tot, dar mna... Ce e mai curios e ca evolutia nu se bate neaparat cap in cap cu religia, desi voi sunteti atat de porniti sa o combateti (puteti foarte usor sa interpretati din nou biblia altfel si obtineti evolutia happy ) Eu zic sa lasi stiinta de-o parte ca esti pe langa. Si ai dreptate. Clar stiinta ii datoreaza mult religie. Doar datorita ei avem heliocentrismul (sau nu?) sau evolutia. Nu ea spune sus si tare "crede si nu cerceta". Nu ea da peste cap oricui vine cu o ipoteza care nu se potriveste cu dogmele pe care le rumega de 2.000 de ani. Intr-adevar, foarte mare progres a adus religia in stiinta. Ne-a invatat ce?

| martzian a răspuns (pentru SergiuOsan):

Prietene... esti naiv. sad Dai dovada ca intelegi putin si ca inghiti pe nemestecate. Dar iti permiti sa fii ironic si arogant, cam ca in proverbul cu capra raioasa. Cam atat cu explicatiile nu-i asa?

"Eu zic sa lasi stiinta de-o parte ca esti pe langa." - Nu am avut pretentia ca stiu tot. Nici nu am venit cu aroganta ca am descoperit miezul din Fanta. Nu am combatut nimic pentru ca nu ai avut nici un argument pana acum...

„Doar datorita ei avem heliocentrismul (sau nu?) sau evolutia." – Ce faci tu se numeste varza de idei. Iti confirm ca este falsa. happy

„Nu ea spune sus si tare "crede si nu cerceta"." – Nu. Nu spune. Singma ii apartine lui Celsus filozof grec, cunoscut ca opozant al crestinismului. Nu se poate comenta prea mult asupra ei, pentru ca vine de la un necunoscator in ceea ce priveste credinta crestina. De altfel aberatiile acestea proferate de Celsus nu s-au pastrat in forma scrisa, ci tocmai prin opera unui teolog crestin (Origen Adamantius) care l-a combatut cu succes. "Ateii" care se bucura ca prostii de asocierea sintagmei cu crestinismul, folosind-o in mod habarnist, nu stiu lucrul acesta (faptul ca o au doar pentru ca crestinii nu se tem de acest fals si au redat-o) dar si faptul ca Biblia ne cere opusul, anume sa "cercetam toate lucrurile" dar „sa pastram ceea ce este bun".

„Nu ea da peste cap oricui vine cu o ipoteza care nu se potriveste cu dogmele pe care le rumega de 2.000 de ani." – Da un exemplu.

„Intr-adevar, foarte mare progres a adus religia in stiinta. Ne-a invatat ce?" – Tu insisti pe religie. Eu iti spun ca Dumnezeu nu te cheama la o religie ci la o relatie. Probabil ca ai avut, candva, religia. Ce aveai nevoie insa era de... relatie.

Semanam - amandoi am vrut sa cercetam inainte de a decide ce credem. Ne deosebim - eu am fost serios in a privi la toate perspectivele. Apropo, eram ateu, am ales sa caut alternativa din considerente ce tin pur de studiu personal. Si stii ce? Am descoperit ca Dumnezeu iti poate oferi dovada existentei Lui, intr-un mod personal dar care nu lasa loc de dubiu. Te rog sa imi faci o vizita daca nu ma crezi - nu sunt nici naiv, nici idiot, nici analfabet si nici fanatic. Doar ca nu imi permit sa fiu de partea proasta a gardului...

Noapte buna.

| SergiuOsan explică (pentru martzian):

Cred ca stiu la ce te referi cu "Am descoperit ca Dumnezeu iti poate oferi dovada existentei Lui". Am citit de un studiu care presupunea montarea de electrozi pe scoarta cerebrala. In urma activarii unei specifice arii din lobul temporal, subiectii (crestini sau atei) au avut parte de "revelatii divine".

| martzian a răspuns (pentru SergiuOsan):

Din pacate... tu "crezi" ca stii la ce ma refer. Te rog sa impartasesti si cu noi studiul ala ca sa vedem cum a fost posibil sa mi se intample tocmai mie... happy

| martzian a răspuns (pentru SergiuOsan):

Sergiu, observ ca ai descoperit si tu "neuroteologia", desi, evident, tot pe bloguri. Eu ti-am cerut un exemplu de studiu pe care sa discutam concret si tu vii cu doua articole. happy Foarte tare! Ai idee CE s-a putut descoperi pana acum?

Dragul meu, oamenii de stiinta nu pot afla mai mult decat adevarul. Nu pot merge mai departe de el decat daca isi dau cu presupusul. Biblia a afirmat ca omul este "echipat" pentru a-l cauta si a relationa cu Dumnezeu cu multi ani inainte ca primul om de stiinta sa creada ca a descoperit religia in creier. Probabil ca nu stii, dar ani de zile ateii s-au plans de pretentia asta - atunci cand vine vorba de iminenta judecatii pentru cineva care nu cunoaste.

Si, pentru ca suntem la categoria Religie, poftim si un exemplu de rezumat al "studiilor", pe care il poti gasi relaxat in Sfanta Scriptura, fara sa-ti mai conectezi nici un electrod pe scoarta:

"Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbuşă adevărul în nelegiuirea lor. Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu."(Romani 1:18-19)

Spune-mi tu daca difera ceva de tot ce s-a demonstrat pana acum - lasand o parte presupunerile. happy

| suffarstar a răspuns:

" De ce ar avea Dumnezeu o problema cu ateii? " O intrebare stupida, putin spus. Dumnezeu nu are nevoie de linguseala ta. Daca doresti sa treci urmatorul prag spre eternitate, ai nevoie de o purificare aici in dimensiunea noastra. Nu vrei, sanatate.

| iurii75 a răspuns:

Dacă ai avea o casă frumoasă şi dotată cu toate cele necesare, ce motive ai avea să-i tolerezi pe nişte indivizi care deşi le-ai permis să locuiască în ea nu respectă cerinţele tale, nu îngrijesc casa ci din contra o distrug, nu te respectă pe tine ci din contra susţin că nici nu exişti, n-ai nici un merit în ce priveşte casa şi că ea a fost construită de altcineva, care le provoacă necazuri altor chiriaşi ce respectă condiţiile tale?

| ancaval a răspuns:

Nu are nici o problemă cu ateii, fiecare îi liber să decidă ce face cu viața lui, Dumnezeu nu obligă pe nimeni să-L urmeze și nici nu pedepsește pe nimeni, omul singur îți face rău prin răutatea, invidia și prostia din el. Dacă oamenii ar privi mai mult spre lucrurile frumoase pe care le are viața, ar fi mult mai fericiți.

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Deci zici ca si ateii pot merge in rai? Hmmm ai citit Biblia?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Dar tu ai citit-o?

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

In mare parte

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Dacă se răzgândesc și le pare sincer rău, DA ajung în rai.

Dacă o țin una și bună pe a lor, atunci NU ajung în rai.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Atunci nu mai comenta, n-ai citit-o deloc.Mai ales ca ea cuprinde 66 de carti.
Dupa morala crestina, Dumnezeu judeca dupa fapte.

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Am spus ca am citit mare parte din ea. De unde tragi tu concluzia ca nu am citit-o deloc? Din cate stiu in Pentateuh este data ca pedeapsa pentru necredinta in Dumnezeu moartea happy

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Presupunem ca moare ateu

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Si la tine primele 5 carti ale bibliei se rezuma de fapt la primele 5 capitole.

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Foarte bine, moare ateu, ajunge în Iad și gata.

Simplu ca " Bună ziua! "

Pe Dumnezeu îl urmează doar cei ce cred în El, restul îl urmează pe " micuțu ".

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

De ce?

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

laughing Pot sa te intreb pe ce baze iti pui presupunerea?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Deja ai facut-o.
Se vede dupa intrebarile si raspunsurile pe care le dai.

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Ce nu ai înțeles?

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Fii mai explicit. Si ca sa fiu sincer, o sa iti spun exact ce am citit din Biblie: Din N.T. am citit evangheliile si epistolele lui Pavel, iar din Vechiul am citit Pentateuhul, Iosua, Judecatori, Samuel (I si II) Regi, Cronici, Ecleziastul, Iov si Iisaia. Doar astea le-am citit integral.

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Nu inteleg de ce ateul trebuie pedepsit daca duce o viata morala, corecta.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Ai citit, si ai citit degeaba.

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Pentru ca nu sunt de acord cu modul in care o interpreteaza popa si "sfintii parinti"?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Și crezi că asta ajunge?

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

De ce nu?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Credința și iubirea în Dumnezeu nu contează deloc?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Nu,pentru ca nici tu nu stii despre ce vorbesti.
Sa incheiem aici ca ma plictisesti.

| SergiuOsan explică (pentru DarkOrbitMoon):

Nu stiu de ce ai mai intrat in discutie daca nu o duci la capat oh go on

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

De ce sa conteze credinta?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Dacă omul nu crede în Dumnezeu, de ce vrea sa ajungă în rai? Ce vrea să facă acolo?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru SergiuOsan):

Eu doar ti-am raspuns.

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Nu vrea. Nu are nevoie de asa ceva. Dar de ce trebuie pedepsit vesnic?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Renunță la cuvântul " pedepsit ".

Omul alege, unde merge.

| SergiuOsan explică (pentru ancaval):

Si sa inteleg ca exista doar doua variante? Iad si Rai?

| ancaval a răspuns (pentru SergiuOsan):

Eu mis catolică, la noi este și purgatoriu, unde oamenii au șansa să se schimbe.

La ortodoxi, doar Rai și Iad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si apoi tu te-ai inscris intr-o disputa? aici intri sa ajuti ma nu sa te descurci singur in; toti pentru unul.pricepi care e rolul site-ului? fii baiat destept nu de gasca ateista, nici crestin daca nu vrei, da fii om ma, nu fraier.

| Ben00 a răspuns:

Nu-i nevoie sa te pedepseasca, e suficient sa se retraga din viata ta.

| SergiuOsan explică:

Am uitat de pilda asta. Deci sa inteleg ca fiul care a zis ca nu merge si la urma a mers a indeplinit voia tatalui. L-am putea asemana cu un ateu moral care, desi nu crede intr-o divinitate respecta legile morale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Legea lui Dumnezeu evreii au avut-o pe tablele legii in chivotul marturiei.neamurile la care au fost trimisi apostolii, o aveau inscrisa in inima.de aceia evreii nu l-au cunoscut pe messia iar neamurile l-au primit.deci intre un crestin care nu face voia tatalui, si un ateu care nu crede dar o face, care crezi ca va vedea raiul? n a spus mantuitorul nostru; nu oricine zice Doamne-Doamne va intra in imparatia tatalui meu, ci oricine FACE voia tatalui meu din cer? deci osane? un ateu are toate sansele sa vada raiul iar eu ortodox cu numele, no prea.

| Neymar3000 a răspuns:

Nu poti sa slujesti la doi stapani.