| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Care oameni sunt mai periculosi, crestinii sau ateii? Intreb asta pentru ca stim cu totii ca in momentul de fata lumea in ziua de azi.

Răspuns Câştigător
| TheCrusader a răspuns:

Tu decizi:
crestinii: isi vad de treaba lor, si stiu tot ce trebuie stiut (cel putin pentru ei)
ateii: vor sa stie mai mult si nu cred in divinitate.
ateii legume: nu vor sa stie nimic si nu le pasa de nimic.De asemenea sunt atei pentru ca nu cred in nimic.
ateii falsi: cred in Dumnezeu, dar neaga ca El ar exista. (de obicei nu prea inteleg argumentele stiintifice, dar le afirma si le cred).
crestinii 'agresivi': vor sa te faca sa crezi in Dumnezeu cu orice scop.

8 răspunsuri:
| PumpkinDoll a răspuns:

Depinde de persoana, nu pot sa generalizez.Religia poate face un om sa ucida(poate sa ai si ceva la mansarda), la fel poate sa fie un ateu care uraste din toata inima religiosii, dar absolut pe toti...si aia care isi vad de treaba ca nu-i convine lui.

| Octavian199 a răspuns (pentru TheCrusader):

Asa cum si-a vazut in cruciade, inchizitie, razboiul din 1618-1648?

| Octavian199 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Evident.Dar cele mai multe crime le-au facut credinciosii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Creștin nu este acela care se declara creștin.Doar Dumnezeu cunoaște pe cei care sunt al Lui.De aceștia nu au de ce se teme ceilalți oameni.Cat despre atei si intre aceștia sunt care din fire fac faptele cerute de Dumnezeu.Singura diferență este ca nu cred in Dumnezeu.Cat despre restul oamenilor, aceștia fac tot ce vor in funcție de împrejurări.

| Miri983 a răspuns:

Nici unul.De Prost ce esti intrebi?

| RAY a răspuns:

Ignoranti,ipocriti,fanatici,radicali,prosti,inchisi la minte astia sunt periculosi

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Octavian199):

Ai dreptate, n-am mai mentionat asta.

| SilentRain a răspuns:

Creștini fanatici, îți dă cu bibiliea în cap și mori