| Inferno a întrebat:

Pornind de la premisa ca ce spune o crestina este adevarat.
Cu totii stim ca lucrul ce ne diferentiaza de animale este ratiunea.
Ratiunea face diferenta dintre un om si o maimuta.
Si din moment ce ateii sunt singurii ce detin aceasta ratiune,crestinii deavand-o (afirmatia nu-mi apartine si este a unei crestine) se pot numi crestinii oameni?
Din moment ce numai ateii au ratiune rezulta ca numai ateii sunt oameni, deci crestinii nu au fost creati de Dumnezeu si numai ateii?

14 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Ai cam ramas in pana de inspiratie.Las-o balta cu ateii tai "rationali"ca nu tine vrajeala. Exista atei si atei, crestini si crestini.Doar cei mai putin inteligenti generalizeaza.

| Inferno explică (pentru Angel0):

Tot nu inteleg cu ce generalizez EU, poate acea crestina generalizeaza,eu doar am plecat de la premisa ca ce spune ea este adevarat, practic am dat dreptate unei crestine,nici asa nu este bine.
"Doar cei mai putin inteligenti generalizeaza. "
Bun,deci acea utilizatoare nu este inteligenta, dar nu vad modul in care apar si eu in ecuatie. Sa analizam intreaga intrebare:
"Pornind de la premisa ca ce spune o crestina este adevarat."
Deci plec de la premisa (neadevarata) ca acea crestina spune adevarul. Nu este nimic gresit aici,putem pleca de la premise neadevarate pentru a intelege multe fenomene.
"Cu totii stim ca lucrul ce ne diferentiaza de animale este ratiunea."
O afirmatie, spun eu adevarata.
"Ratiunea face diferenta dintre un om si o maimuta." O alta afirmatie adevarate, aceste afirmatii reprezinta partea introductiva a intrebarii.
"Si din moment ce ateii sunt singurii ce detin aceasta ratiune, crestinii deavand-o..."
Cand afirm acestea presupun (prin absurd absolut) ca ce spune acea crestina este adevarata, deci eu nu generalizez cu nimic, doar construiesc un rationament pe baza acelei premise. Cum un biolog ar spune: Daca un meteorit nu ucidea dinozaurii, nu oamenii ar mai fi fost acum inteligenti ci dinozaurii." Acel biolog nu a spus ca acest lucru s-a si intamplat, doar a plecat de la acea premisa si a cladit un rationament.
Asta fac si eu aici.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Inferno):

Ai inteles in esenta tot ce am incercat sa iti spun?

NOname
| NOname a răspuns:

Te cred că e tentant și te amuză la maxim, dar totuși...să generalizezi pe baza afirmațiilor unui singur om - minor și foarte puțin inteligent - nu e nici asta o dovadă de inteligență.

Cel mult poți să-i trimiți un mesaj privat și să-i prezinți contraargumentele tale (deși, eu una, nu m-aș obosi). Ea este singura responsabilă pentru tâmpeniile debitate. Nu cred că ceilalți creștini merită să fie batjocoriți sau trași la răspundere.

Plus, este mai mult decât evident că cele afirmate de ea nu au logică. Nu cred că e nevoie de o întreagă filosofie.

| Inferno explică (pentru NOname):

Nu am generalizat, sau cel putin nu asta a fost intentia. Eu doar am plecat de la premisa ca utilizatoarea respectiva are dreptate, am presupus prin absurd acest lucru si am descris consecintele, dar nu am afirmat nicaieri ca ar avea dreptate.
Cu alte cuvinte am plecat de la o premisa pe care nu am spus ca o consider adevarata si am expus mai apoi cum ar sta treaba daca ce spune aceasta crestina ar fi adevarat.
In plus am incercat sa folosesc cat mai multe semne de intrebare si sa fac cat mai putine afirmatii.

| Inferno explică (pentru NOname):

Din aceasta cauza am si inceput intrebarea cu : "Pornind de la premisa ca ce spune o crestina este adevarat."

| adisuper a răspuns:

Am auzit într-o melodie(cânta Cedry2k)versurile care suna cam aşa :
Raţiunea vine de la diavol/dragostea de la d-zeu... (dacă vreţi să ascultaţi tot căutaţi melodia), deci ˇdiavolulˇ ne-a deosebit de animale?

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Ratiune= capacitatea de a face diferenta dintre un lucru bun sau rau,de a face planuri de viitor, de a te cunoaste pe tine insuti in profunzime,taria cu care actionezi impotriva propriilor porniri ca de exemplu mania,sexul etc. Animalele nu au nimic in ce este enumerat mai sus.
Tu prin ratiune te referi la stiinta(matematica,fizica chimie). sa luam de exemplu matematica? ce este de fapt matematica? Matematica nu este nimic mai mult decat un simplu joc cu reguli precise. la fel cum e sahul,go-ul,fotbalul etc. are propriile lui reguli. de exemplu ti se pare rational sa inveti despre capitolul "numere irationale", cand se inveti practic ceva cu totul diferit fata de regulile stabilite precis. De ce numere irationale sunt numite asa. poate ele sunt rationale si nr rationale sunt de fapt irationale. e interpretabil. tu nu jonglezi cu nimic palpabil,totul este o plasmuire a mintii tale. De asta prin stiinta nu poti ajunge sa iti dezvolti abilitati spirituale. eu daca joc sah nu voi eveni mai credincios decat sunt acum. credinta se dobandeste. fa un fel o comparatie intre un culturist si un crestin. la inceput culturistul abia putea ridica cateva greutati dar prin exercitiu fizic sustinut si constat a devenit campion olimpic. crestinul prin post,rugaciune,participare la biserica,milostenie dobandeste harul Duhului Sfant si intelege niste lucruri pe care mintea neluminata de Duhul Sfant nu poate face asta(Trinitatea,Intruparea Fiului lui Dumnezeu,etc.) si nu e de condamnat caci ratiunea umana nu poate intelege astfel de lucruri de la sine. Ateii nu stiu cum e sa fii credincios dar crestinii stiu cum e sa fii necredincios. Nimeni nu poate intelege de la El insusi astfel de lucruri sunt peste puterea noastra. Dar cand ajungi sa intelegi cat decat vezi lumea mult mai clar dintr-o lumina total diferita. Judecat cu ratiunea cu care n-ea inzestrat Dumnezeu: daca a,b,c, d,..., x, y, z sunt nr si iecare nr are alt algoritm prin care este determinat dar vezi ca a=1, b=a+1, c=2a+1 etc chiar daca nu intelegi restul nr ai credinta ca sunt la fel ca si celelalte. aici este credinta. Cand crestinul descopera la inceput cateva lucruri are incredere in taota Biblia(Inclusiv partea cu sarpele vorbitor, toiagul lui Noe etc). Aici este credinta. DE ACEA ATEII NU POT INTELEGE, AU CONSTIINTA SI RATIUNEA INCARCATE DE PACATE(Fiecare are pacate dar crestinii se mai si spovedesc si se mai si iarta), iar Dumnezeu nu poate lucra cu cineva pacatos fara consimtamantul lui. Dumnezeu niciodata nu te va obliga sa iL urmezi.Aici este credinta.Sa te bazezi pe Dumnezeu si pe spusele Lui ca fiind adevarate. ai inteles?

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

"u prin ratiune te referi la stiinta(matematica, fizica chimie). "
Total eronat, eu prin ratiune inteleg ce ai enumerat tu mai sus.
"Matematica nu este nimic mai mult decat un simplu joc..."
Matematica este universul, universul poate fi atat de bine demonstrat matematic pentru ca Universul este matematica. La nivel cuantic sunt doar cifre, nimic mai mult.

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Sunt un adept al pitagorismului si nu pot spune ca matematica e doar un joc, pentru ca nu este, matematica nu este o inventie a umanitatii, este descoperirea realitatii.

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Ce spui tu este adevarat, mai putin partea cu matematica, poate ca matematica e mult prea complexa ca sa o putem intelege, dar te asigur ca nu exista spinul unei particule decat sub forma de numere, noi le-am dat denumiri pentru a le putea intelege.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Inferno):

Oarecum asa este, dar noi cunoastem mai multe despre spatiu decat despre oceanele planetare. abia suntem la inceput cu stiinta. precum un copil care invata abecedarul. dar ce am spus in legatura cu credinta asa este. totul este sa faci primul pas si apoi e bine

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Foarte buna comparatia cu omuletul pe hartie EXACT la ea m-am gandit si eu cand am incercat sa inteleg cea de a 4-a dimensiune, daca-i proiectez umbra unui cub pe acea foaie 2D ce va intelege el din acea imagine, va face o analogie cu lucrurile pe care le stie si in loc sa ajunga la concluzia ca vede un obiect tridimensional va spune ca vede un obiect ce-si schimba forma, un paralelipiped ce se tranforma in romb si apoi in patrat.
Asta facem si noi in laborator, incercam sa intelegem cea de a 4-a dimensiune prin proiectii compiuterizate un fel de umbre, pe care nu le putem intelege.
Daca facem o analogie cu mitul pesterii al lui Platon, noi vedem doar umbra realitatii si o percepem ca fiind reala.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Scuze eventualele greseli gramaticale