| amadeu a întrebat:

Voi, cei ce cred ca ateii sunt niste oameni rai, care NU au o gandire normala, ne puteti explica noua, ateiilor, de ce multi politicieni, artisti, oameni de afaceri, dar si oameni de stiinta precum Albert Einstein nu au crezut in "Dumnezeu"?

Daca omul este construit dupa chipul si asemanarea lui "Dumnezeu", de ce exista inchisori? De ce exista centre de reeducare? De ce exista criminali? Dar hoti? Cu totii stim ca in "Biblie" scrie ca este un pacat sa minti ( ceea ce toata lumea face ), sa furi ( o data si o data tot ai furat, macar un pix de la un coleg ), sa injuri ( recunoaste ca ai facut-o) si multe altele.

Aveti argumente cum ca ar exista " DUMNEZEU "?

Răspuns Câştigător
| FuckTWorld a răspuns:

Ferește-te de omul al cărui Dumnezeu este în ceruri. - George Bernard Shaw. Daca ii spui ca Dumnezeu nu exista unui crestin, esti terminat, o sa incerce prin orice metoda sa te distruga, sa te reduca la tacere.O sa inceapa cu ateule si ar putea termina chiar prin uitatul cutitului in tine, ti-ar face un buzunar la burta, pe care si Jack Spintecatorul ar fi invidios.

11 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Hai ca esti tare, ateii sunt niste exemple demne de urmat rolling on the floor iar crestinii sunt toti niste tilhari, hoti si criminali.Ma dar tu mai ai frati pe acasa.Te pomenesti ca tu esti omul perfect si ai singe albastru cu 47 de cromozomi, mai precis esti in partea de sus a clasamentului ateilor faci parte din elita lor, deoarece gloata ateilor are 48 de cromozomi/buc de ateu. Probabil ei sunt analfabetii care prin definitie sunt atei, deoarece nu stiu sa citeasca, deci nu au cum citit Dumnezeiestile Scripturi
Chiar il vad in borsul tau amestecat si pe AE, dar vad ca ai jena sa remarci alt mare ateu pe Haekcel, autorul celui mai mare fals din istoria stiintei =recapitulatia embrionara
Fugi si cinta la alta masa si nu uita ca miine aveti slujba la antipa si trebuie sa pupati moastele de urangutani, scuze am vrut sa scriu ceva de stramosii vostrii, dar am fost luat de val
Cu stima,,,,,

| M25M a răspuns (pentru Urzi23):

Si totusi nu ai raspuns la ultima dar si cea mai importanta intrebare pe care acest utilizator a postat-o.
P.S. Recunosc ca este o generalizare in cele ce privesc crimele si hotiile, nici ateii nefiind chiar exemple de urmat dar totusi, nu putem elimina faptul ca statistic cei care comit mai multe ilegalitati sunt credinciosii fiind de altfel si mai predominanti insa aceasta nu are legatura cu religia, cu credinca ci mai mult cu contextul in care se afla la un moment dat infractorul(lipsa banilor, probleme psihice etc.)

| amadeu explică (pentru Urzi23):

Daca esti crestin, de ce jignesti?

| MMihai a răspuns:

Aveti argumente cum ca ar exista " DUMNEZEU "? = argumente științifice nu!

| Inferno a răspuns:

Din punct de vedere biologic si anatomic ateii sunt oameni, convingerile relogioase nu pot modifica capacitatile intelectuale ale individului, individul isi alege convingerea religioasa in functie de inteligenta pe care o detine.

| RAY a răspuns:

Pai cu gura toata lumea e crestina cu faptele eu n-am vazut vreun crestin in viata mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca un stupid, la interval.de ce a trebuit sa intrebi? mai bine taceai, filozofai, si invatai.pai uite de ce; de treci codrii!

| amadeu explică (pentru anonim_4396):

Deci care era argument tau prin care dovedesti ca exista "Dumnezeu"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai puiule? mi-e de ajuns sa cred eu.si Dumnezeu sa ajute NECREDINTEI mele.de ce trebuie sa-ti dovedesc tie ca egzista? da-mi macar un motiv serios, si putem discuta cat vrei pe TPU.dar nu e treaba mea sa-ti dovedesc tie. Dumnezeu insusi sta la usa inimii tale si bate.deschizi ori nu, el e acolo cat esti in viata.si asteapta.e usa ta.ce am eu cu tine? nimic.

| amadeu explică (pentru anonim_4396):

Ai putea sa ii dovedesti lui "Dumnezeu" ca sti sa scrii?