| Maxim96 a întrebat:

Care religie/confesiune credeti ca e cea mai dreapta?
Ce argumente aduceti?

67 răspunsuri:
| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

Deci as vrea sa inteleg o chestie... daca dumnezeu e tatal si isus e fiul... unde e mama?
chiar crezi in asa ceva? laughing) tu esti ratacit crede-ma

| Maxim96 explică (pentru sofian07):

Iisus e nascut din Tatal mai inainte de veci. Dumnezeu e o Treime de persoane.
Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. (Geneza 1:26-27)

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor. (Ioan 1:1-4)

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin. (Matei 28:18-20)

| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

Isus hristos e un profet nu este in fiu de dumnezeu si nimeni nu stie cum arata dumnezeu si in biblie scrie ca isus a spus o sa vina un profet dupa mine pe care il cheama ahmed.......si stii tu asta si tot nu credeti ca a venit deci daca chiar sunteti de acord cu biblea de ce nu vreti sa ziceti ca da mohammed e acest profet care isus hristos a vb despre el! vezi tot gresit ramai

| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

In quran scrie :
19|16|Aminteşte-o pe Maria în Carte când se retrase de la ei într-un loc de la Răsărit.

19|17|Ea puse un văl între ea şi ai săi şi Noi i-am trimis duhul Nostru ce i se înfăţişă ca un bărbat desăvârşit.

19|18|Ea spuse: "La Milostivul caut izbăvire de tine, dacă tu te temi!"

19|19|El spuse: "Eu sunt doar trimisul Domnului tău ca să-ţi dăruiesc un fecior curat."

19|20|Ea spuse: "Cum aş putea avea un fecior când nici un om nu m-a atins, şi târfă eu nu sunt."

19|21|El spuse: "Aşa va fi să fie. Domnul tău spuse: "Aceasta Îmi este uşor. Vom face din el un semn pentru oameni ca milostivenie de la Noi. Porunca este neclintită."

19|22|Ea rămase grea şi se retrase într-un loc îndepărtat.

19|23|Durerile facerii o cuprinseră la rădăcina unui curmal. Ea spuse: "Vai mie! Ce bine ar fi fost de-aş fi murit înainte şi acum aş fi fost de mult uitată!"

19|24|De la picioare însă, fu strigată: "Nu te mâhni! Domnul tău a făcut să ţâşnească un izvor la picioarele tale.

19|25|Scutură către tine curmalul! El va face să cadă asupra ta curmale coapte.

19|26|Mănâncă, bea şi limpezeşte-ţi ochii! Când vei vedea vreun om, spune-i: "Am juruit Milostivului un post aşa că nu voi vorbi nimănui astăzi."

19|27|Ea se întoarce la ai săi purtându-l în braţe. Ei spuseră: "O, Maria! Ai făcut ceva neobişnuit!

19|28|O, soră a lui Aaron! Tatăl tău nu a fost un om rău şi mama ta nu a fost o târfă."

19|29|Ea le făcu semn către el, însă ei spuseră atunci: "Cum am putea vorbi unui copil în leagăn?"

19|30|El spuse însă: "Eu sunt robul lui Dumnezeu care mi-a dăruit Cartea şi m-a făcut profet.

19|31|El m-a binecuvântat oriunde aş fi. Mi-a poruncit rugăciunea şi milostenia cât voi trăi

19|32|şi să fiu bun cu mama mea. El nu m-a făcut nici nestăpânit, nici năpăstuit.

19|33|Pacea fie asupra mea, în ziua când m-am născut, în ziua când voi muri, în ziua când voi fi sculat viu."

19|34|Acesta este Iisus, fiul Mariei. Cuvântul Adevărului de care ei se îndoiesc încă!

19|35|Nu se cade lui Dumnezeu să-şi ia un fiu. Mărire Lui! Când hotărăşte un lucru, El îi spune: Fii!", şi el este.

19|36|"Dumnezeu este Domnul meu şi Domnul vostru. Lui închinaţi-vă! Aceasta este o Cale Dreaptă!"

| Maxim96 explică (pentru sofian07):

Voi sunteti cu totul incurcati. Ahmed va ratacit, habar nu aveti de adevaratul dumnezeu.Cine nu crede in Fiul nu are viata vesnica.Cine ma primeste pe Mine, primeste pe Cel ce M-a trimis, cine se leapada de Mine, se leapada de Cel ce m-a trimis.

| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

Na bine laughing)))
si isus e fiu de dumnezeu...ce prostii laughing)

| Fcsb_Vladuz_1987 a răspuns:

Nici unul