| Ionică a întrebat:

Credeti in criza economica? Ce masuri de anticriza trebuie sa luam? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Marcian a răspuns:

Da, cred in criza economica pentru ca toata planeta e afectata nu doar Romania.Ca si masuri guvernul ar fi trebuit sa incerce sa intareasca domeniile ce urmau a fi afectate mai tare(micile intreprinderi, industria automobilelor, sistemul bancar, domeniul constructiilor si imobiliarelor si altele) si sa incerce sa mai scada din cheltuieli.In ceea ce priveste bugetul cred ca ar fi trebuit marite taxele dar doar pentru cei bogati si pentru marile corporatii fiindca acestia si-ar fi putut permite, nu sa ia de la populatia generala care se va imprumuta de la banci si nu va putea sa plateasca deci reducand consumul si implicit profitul.Aceste masuri ar fi trebuit luate acum un an, un an jumate cel tarziu cum au facut majoritatea tarilor europene.Acest guvern habar n-are de economie sau finante(daca a avut vreodata vreun guvern habar) si daca nu este schimbat cu unul competent(lucru imposibil de facut cu politicieni toti fiind niste lipitori incompetente) tara va ajunge cu 10 ani in urma.

| kr.mdy a răspuns:

Toata lumea sa munceasca nene, nu sa stea in somaj! Dupa ce ne-am chinuit o viata sa depasim comunismul acum a venit si beleaua asta de criza!

| Pure.Sunshine a răspuns:

Pai... In primul rand cred ca ar trebui sa nu se mai dea banii pe ntru investitii fantoma sau pentru kilometri de autostrada care nu se mai cheltiuesc. Ar trebui reduse investitiile pentru modernizare. Ar trebui cheltuiti banii pe luctruri NECESARE.

| greenish a răspuns:

Noi nu suntem in criza.suntem deja in comahee hee