| Maxim96 a întrebat:

Care religie/confesiune credeti ca e cea mai dreapta?
Ce argumente aduceti?

67 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vezi
http://jurnalul.ro/......48814.html
ww.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1554cn6Hgjw#at=17
[FULL / HQ] Excursioniștii captura video de misterios "Bigfoot" în Canada

Există deci o maimuță mare cam bipedă sau un om păros numit în zona SUA- Canada "Bigfoot".

Dacă "Bigfoot" este un om păros,
este un alt argument
anti- creaționist creștin / biblic.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu exista lucruri corecte, drepte sau alte sinonime.
Lucrurile exista si atat.

NOname
| NOname a răspuns:

Niciuna. Toate în fond sunt doar nişte arme de manipulare în masă, care dezbină şi limitează.

http://www.tpu.ro/......ttp-youtu/

| danay72 a răspuns:

Cei care practică religia adevărată pot fi recunoscuţi după convingerile şi conduita lor. Deşi sunt imperfecţi şi fac greşeli, închinătorii adevăraţi se străduiesc, ca grup, să înfăptuiască voinţa lui Dumnezeu. Să analizăm în continuare şase criterii după care pot fi identificaţi cei care practică religia adevărată.
Slujitorii lui Dumnezeu îşi bazează învăţăturile pe Biblie. Chiar Biblia afirmă: „Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi utilă ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate, pentru ca omul lui Dumnezeu să fie pe deplin competent, complet echipat pentru orice lucrare bună" (2 Timotei 3:16, 17). În plus, apostolul Pavel le-a scris colaboratorilor săi creştini: „Când aţi primit cuvântul lui Dumnezeu, pe care l-aţi auzit de la noi, l-aţi acceptat nu ca pe cuvântul oamenilor, ci, aşa cum este într-adevăr, ca pe cuvântul lui Dumnezeu" (1 Tesaloniceni 2:13). Aşadar, convingerile şi conduita celor care practică religia adevărată nu se bazează pe idei sau pe tradiţii omeneşti, ci pe Cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, Biblia.
Isus Cristos şi-a bazat învăţăturile pe Cuvântul lui Dumnezeu, lăsându-ne astfel un model. Într-o rugăciune adresată Tatălui său ceresc, el a zis: „Cuvântul tău este adevăr" (Ioan 17:17). Isus a crezut în Cuvântul lui Dumnezeu, iar tot ceea ce preda era în armonie cu Scripturile. El obişnuia să spună: „Este scris", iar apoi cita un verset biblic (Matei 4:4, 7,  10). În mod asemănător, slujitorii lui Dumnezeu din prezent nu le predau altora idei personale. Ei sunt convinşi că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu şi îşi bazează învăţăturile pe ceea ce este scris în această carte.
Cei care practică religia adevărată i se închină numai lui Iehova şi fac cunoscut numele său. Isus a declarat: „Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini şi numai lui să-i aduci un serviciu sacru" (Matei 4:10). Prin urmare, slujitorii lui Dumnezeu se închină numai lui Iehova. Ei îi învaţă pe alţii despre numele adevăratului Dumnezeu şi despre personalitatea lui. Această activitate de instruire face parte din închinarea lor. În Psalmul 83:18 se spune: „Numai Tu, al cărui Nume este DOMNUL [Iehova, NW; vezi nota introductivă din Biblia Cornilescu], Tu eşti Cel-Prea-Înalt peste tot pământul!" Isus ne-a arătat prin exemplul său cum trebuie să-i ajutăm pe alţii să-l cunoască pe Dumnezeu. Iată ce a spus el într-o rugăciune: „Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume" (Ioan 17:6). Şi adevăraţii închinători din prezent îi învaţă pe alţii despre numele lui Dumnezeu, precum şi despre scopurile şi calităţile sale.
Slujitorii lui Dumnezeu manifestă o iubire sinceră şi dezinteresată unii faţă de alţii. Isus a spus: „Prin aceasta toţi vor şti că sunteţi discipolii mei, dacă aveţi iubire între voi" (Ioan 13:35). Creştinii din secolul I au avut o astfel de iubire. Iubirea divină depăşeşte barierele rasiale, sociale şi naţionale şi îi uneşte pe oameni într-o fraternitate foarte puternică (Coloseni 3:14). Membrii religiilor false nu se bucură de astfel de legături de iubire. De ce? Deoarece se ucid între ei din cauza diferenţelor naţionale sau etnice. Adevăraţii creştini nu ridică armele împotriva fraţilor lor de credinţă sau împotriva altora. Biblia spune: „Copiii lui Dumnezeu şi copiii Diavolului se evidenţiază prin următorul fapt: Oricine nu practică dreptatea nu provine din Dumnezeu, nici cel care nu îşi iubeşte fratele. . . Să ne iubim unii pe alţii; nu precum Cain, care provenea din cel rău şi şi-a înjunghiat fratele". — 1 Ioan 3:10–12; 4:20, 21.
Cu siguranţă, iubirea autentică înseamnă mult mai mult decât a nu-i ucide pe alţii. Adevăraţii creştini îşi folosesc cu altruism timpul, energia şi resursele pentru a se ajuta şi încuraja reciproc (Evrei 10:24, 25). Ei îşi ajută fraţii de credinţă în timpuri grele şi sunt cinstiţi în relaţiile cu alţii. De fapt, ei aplică în viaţă sfatul biblic ‘de a face ce este bine faţă de toţi’. — Galateni 6:10.
Adevăraţii creştini îl acceptă pe Isus Cristos drept mijlocul de salvare oferit de Dumnezeu. Biblia declară: „Nu există salvare în nimeni altul, căci nu există alt nume sub cer care să fi fost dat printre oameni prin care trebuie să fim salvaţi" (Faptele 4:12). Isus şi-a dat viaţa ca răscumpărare pentru oamenii ascultători (Matei 20:28). Mai mult decât atât, Isus este uns de Dumnezeu Rege al Regatului ceresc care va domni peste întregul pământ. Dumnezeu ne cere să ascultăm de Isus şi să aplicăm învăţăturile Fiului său pentru a primi viaţă veşnică. În Biblie se spune: „Cel care exercită credinţă în Fiul are viaţă veşnică; cel care nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa". — Ioan 3:36.
Adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu nu fac parte din lume. Când a fost dus înaintea conducătorului roman Pilat pentru a fi judecat, Isus a spus: „Regatul meu nu face parte din această lume" (Ioan 18:36). Indiferent în ce ţară trăiesc, adevăraţii continuatori ai lui Isus se supun Regatului ceresc, păstrând o strictă neutralitate faţă de acţiunile politice ale lumii. Închinătorii lui Iehova nu se implică în conflictele ei, dar nici nu se amestecă în deciziile altora de a adera la un partid politic, de a candida la un post guvernamental sau de a vota. Însă, chiar dacă sunt neutri din punct de vedere politic, adevăraţii închinători ai lui Dumnezeu respectă legile ţării în care trăiesc. De ce? Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu le porunceşte ‘să fie supuşi autorităţilor superioare’, adică autorităţilor guvernamentale (Romani 13:1). Totuşi, dacă li se cere să facă ceva care este în contradicţie cu normele lui Dumnezeu, închinătorii adevăraţi imită exemplul apostolilor, care au spus: „Trebuie să ascultăm mai degrabă de Dumnezeu ca stăpânitor decât de oameni". — Faptele 5:29; Marcu 12:17.
Adevăraţii continuatori ai lui Isus predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii. Isus a prezis: „Această veste bună a regatului va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile; şi atunci va veni sfârşitul" (Matei 24:14). În loc să-i încurajeze pe oameni să se îndrepte spre conducătorii umani pentru a găsi soluţii la problemele lor, adevăraţii continuatori ai lui Isus Cristos predică Regatul ceresc al lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii (Psalmul 146:3). Isus ne-a învăţat să ne rugăm pentru acest guvern perfect: „Să vină regatul tău. Să se facă voinţa ta, precum în cer, aşa şi pe pământ" (Matei 6:10). Cuvântul lui Dumnezeu a prezis că acest Regat ceresc ‘va sfărâma şi va nimici toate [aceste] împărăţii [din prezent], dar el însuşi va dăinui pentru totdeauna’. — Daniel 2:44.
Pe baza lucrurilor pe care tocmai le-am analizat, întreabă-te: Ce grupare religioasă îşi întemeiază toate învăţăturile pe Biblie şi face cunoscut numele lui Dumnezeu, Iehova? Membrii cărei religii manifestă iubire divină, exercită credinţă în Isus, se păstrează separaţi de lume şi predică Regatul lui Dumnezeu drept unica speranţă a omenirii? Care grupare religioasă de pe pământ se conformează tuturor acestor cerinţe? Dovezile arată cu claritate că Martorii lui Iehova. — Isaia 43:10–12.

| Maxim96 explică (pentru danay72):

Nu e corect! Martorii lui Iehova s-au lepadat de Unul Nascut, Fiul tatalui Celui fara de inceput, de Fiul lui Dumnezeu, de Iisus Hristos, iar cine nu crede in Fiul nu are viata vesnica.
Cine se leapada de fiul se leapada de Tatal care este in ceruri.

| danay72 a răspuns (pentru Maxim96):

Inseamna ca n-ai inteles ce a scris, pentru ca noi credem in Isus ca e Fiul lui Dumnezeu, de fapt noi suntem singurii care in mod organizat predicam pe tot pamantul, tocmai pentru a asculta porunca lui Isus.Matei28:18-20

| Maxim96 explică (pentru danay72):

Dar v-ati lepadat de Biserica Sa pe care El a castigat-o cu scump sangele Sau.De Cruce v-ati lepadat care este arma cu care El a biruit moartea!

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu credem în Isus? Credeam că ne cunoști măcar cât de cât.

| Maxim96 explică (pentru iurii75):

Va-ti lepadat de Biserica Sa!

| danay72 a răspuns (pentru Maxim96):

Noi respectam Biblia si nu ne abatem de la ea, apoi nu cautam scuze pentru a nu respecta normele biblice. Apoi, legat de cruce, vei intelege mai bine vazand si alte dovezi laice.
Cuvântul grecesc pe care multe versiuni biblice moderne îl traduc prin „cruce" („stâlp de tortură" în NW) este staurós. În greaca clasică, acest cuvânt indică pur şi simplu un stâlp vertical. Mai târziu, el s-a folosit şi pentru a indica un stâlp de execuţie cu un braţ transversal. Un dicţionar biblic explică: „Cuvântul grecesc pentru cruce [staurós] însemna în sens propriu un stâlp vertical, sau un par, de care se putea atârna ceva sau care se putea folosi pentru a împrejmui un teren. Şi la romani, termenul crux [din care derivă la noi cuvântul cruce] pare să fi avut la origine sensul de stâlp vertical". — The Imperial Bible-Dictionary, sub îngrijirea lui P. Fairbairn (Londra, 1874), vol. I, p. 376.
Dar ce se poate spune despre instrumentul folosit la executarea Fiului lui Dumnezeu? Este demn de remarcat că, pentru a indica acel instrument, Biblia foloseşte şi termenul xýlon. Lucrarea A Greek-English Lexicon, de Liddell şi Scott, îl defineşte după cum urmează: „Lemn tăiat şi gata de a fi folosit, lemn de foc, lemn de construcţie etc. bucată de lemn, buştean, grindă,... ciomag, măciucă, stâlp pe care erau ţintuiţi criminalii din lemn verde, copac". Lucrarea adaugă „în NT cruce" şi citează spre exemplificare Faptele 5:30 şi 10:39 (Oxford, 1968, p. 1191, 1192). Însă, în aceste versete, BC, BG, BO, BS, şi SS 1874, traduc termenul xýlon prin „lemn". (Comparaţi această redare cu Galateni 3:13 şi Deuteronomul 21:22, 23.)
J. D. Parsons spune: „În originalul grecesc, niciuna dintre numeroasele cărţi ale Noului Testament nu conţine nici măcar o singură propoziţie care să dovedească, fie şi indirect, că acel staurós folosit pentru Isus a fost deosebit de un staurós obişnuit. Cu atât mai puţin, nimic nu dovedeşte că el ar fi fost alcătuit nu dintr-o singură bucată de lemn, ci din două bucăţi îmbinate în formă de cruce. Nu este nicidecum o înşelăciune nesemnificativă faptul că învăţătorii noştri redau cuvântul staurós prin «cruce» atunci când traduc textele greceşti ale Bisericii în limba noastră maternă şi susţin această acţiune introducând în dicţionarele noastre cuvântul «cruce» drept corespondent al lui staurós, fără să explice că nu acesta era sensul principal al termenului în zilele apostolilor, ci a primit acest sens principal doar mult mai târziu, dacă l-a primit într-adevăr, şi aceasta fiindcă, în lipsa dovezilor, s-a presupus dintr-un motiv sau altul că acel staurós pe care a fost executat Isus a avut această formă". — The Non-Christian Cross (Londra, 1896), p. 23, 24; vezi şi The Companion Bible (Thetford, Anglia, 1974), apendicele nr. 162.
Aşadar, un număr mare de dovezi arată că Isus a murit pe un stâlp vertical, nu pe crucea tradiţională.

| Maxim96 explică (pentru danay72):

Asta e ratacire mare. Exista dovezi istorice ca a mutit pe cruce, nu pe stalp. Talcuiti Biblia si o talmaciti dupa bunul vostru plac.De Biserica Sa v-ati lepadat!

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Am înțeles că ești din Chișinău, sau de pe aproape. Eu locuiesc la jumătate între Bălți și Chișinău. Deci e aceiași situație în jur.
Principalul semn de identificare a creștinilor este iubirea. Ioan 13:34, 35 34 Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. 35 Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi".
UUită-te în jur, te rog, majoritatea sînt ortodocși și spune-mi sincer, vezi iubire între ei? Spune-mi te rog, în transnistria, s-au ucis unii pe alții extratereștri sau ortodocși? Na-m afirmat nici odată că între ortodocși nu sînt oameni sinceri cu teamă de dumnezeu, sânt și încă mulți. Totuși un pom rău produce roade rele

| Maxim96 explică (pentru iurii75):

Pai asta e lumea in ziua de azi! Dar de acei care sunt impotriva bisericii lui Hristos stiu cu ce ura vorbesc si preotii i-i judeca.

| danay72 a răspuns (pentru Maxim96):

E dreptul tau sa crezi ce vrei insa daca vrei sa te convingi singur, vei putea gasi adevarul despre cruce. Apreciez grija ta pentru noi si iti doresc mult succes ca sa poti identifica religia adevarata, pana nu e prea tarziu. Oricum nu uita ca scrierea Bibliei s-a incheiat in 98 e.n si istoria crestinilor din primul secol te poate ajuta mai bine legat de cruce si vei vedea ca ei nu isi faceau cruce.

| Maxim96 explică (pentru danay72):

Crucea e semnul Lui Hristos.Cand ne facem ceuce aratam ca credem in Hristos.Ea ne arata cat ne-a iubit Hristos, ca si viata si-a dat-o pentru noi.Prin lemnul din care a mancat adam a veni blestemul in lume, tot prin lemnul crucii a venit binecuvantarea.Acel lemn l-a sfintit cu preasfantul Sau Sange.
Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului (Matei 24, 30). Crucea este semnul schimbului de iubire intre Dumnezeu si noi

| iurii75 a răspuns (pentru Maxim96):

Greșit, nu asta e lumea ci asta e ortodoxia! (știu că doare, dar e adevărat) Și nu numai în ziua de azi, în al doilea război mondial foarte mulți martori au suferit în închisori și lagăre de concentrare, și mulți și-au piardut viața deoarece au refuzat să-și ucidă aproapele, în timp ce ortodocșii, catolicii și protestanții s-au măcelărit fără rețineri și cu "binecuvîntarea" clerului.

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Unii tin ADEVARUL Scripturilor nu ceea ce au adaugat oamenii traditii si obiceiuri de pe urma carora sa beneficieze. Unii poarta cruciulita de aur la gat si au o inima de piatra sau de lemn.

| Maxim96 explică (pentru EmaS):

Iisus nu a scris nimic, apostolii la fel putin ce au scris.Ei predicau prin viu grai, mai tarziu acestea s-au scris in traditia bisericii.In Scriptura nu se cuprinde toata descoperirea dumnezeiasca. Purtand cruciulita la gat aratam ca-L iubim pe Cel ce s-a rastignit pe ea si aratam ca suntem crestini.Sunt de acord ca-i fudulie sa porti crucita de aur la gat, Iisus nu se uita din ce e facuta crucita ci se uita la credinta noastra, eu personal o am de lemn inca de la botez.

| droid96 a răspuns (pentru Maxim96):

Mama e Martora, si-mi zice in fiecare zi ceva din Biblie despre Isus? Acum te intreb pe ce baza ti-ai formulat argumentul cum ca Martorii nu cred in Isus?

| Maxim96 explică (pentru droid96):

Adica nu-L socot pe El a fi Dumnezeu

| droid96 a răspuns (pentru Maxim96):

Si tu de ce crezi ca Isus ar fi Dumnezeu. Tocmai tu ai spus intr-un comentariu recent: Isus e FIUL lui Dumnezeu, venit pe pamant sa faca voia lui Dumnezeu. Cu cine crezi ca a vorbit atunci inainte sa moara( Indepartea paharul acesta, totusi faca-se voia ta- ceva de genu'), sau cand a fost botezat si o voce din cer i-a vorbit. Vorbea cumva singur, sau gandea cu voce tare?
Tu esti aceeasi persoana cu taica-tu? Du-te si te culca cu maicata atunci, ca nu pacatuiesti( rolling on the floor E doar o gluma, nu-l suna pe Diavol sa-mi pregateasca un loc caldut in Iad rolling on the floor

| Maxim96 explică (pentru droid96):

Dumnezeu e o Treime de persoane:Tatal, Fiul si Duhul Sfant, toate egale intre ele si existente din vesnicie.

Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. (Geneza 1:26-27)

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor. (Ioan 1:1-4)

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin. (Matei 28:18-20)

Harul Domnului Isus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu, şi împărtăşirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi! Amin. (2 Corinteni 13:14)

Iisus spunea ca Tatal e mai mare ca El pentru ca El avea si natura omenesca si El se smerea inaintea Tatalui Ceresc, dar Iisus a mai spus:"Eu cu Ttal una suntem"

| RAY a răspuns:

Un creator aparut din nimic care creaza totul din univers scrie o biblie care poate fi interpretata de oricine incredibil cata inteligenta denota zeul asta

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Biblia a fost scrisa de oameni, fiind calauziti de Duhul Sfant.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Tu cum nici macar nu ai citit biblia mai si spui ca a fost scrisa de oamenii calazuiti de sfantul duh

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Am citit si stiu foarte bine cine au scris-o!

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Cum se numea moise inainte de a fi profetul lui iahve?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Numele de Moise i s-a dat atunci cand printesa a gasit cosul cu pruncul in apa si l-a infiat.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Moise faraonul

| lpavel a răspuns:

Nu conteaza religia! Important e cat de mult crezi tu in D-zeu!
Toate religiile care se roaga la D-zeu sunt la fel, niciunul nu te indeamna la rau...

| iurii75 a răspuns (pentru lpavel):

Pavel spune în faptele 26:9-11 În sinea mea, eu am crezut într-adevăr că trebuie să fac multe lucruri împotriva numelui lui Isus Nazarineanul. 10 Şi aşa am şi făcut la Ierusalim, astfel că pe mulţi dintre sfinţi i-am închis în temniţă, fiindcă primisem autoritate de la preoţii principali. Când trebuiau să fie executaţi, îmi dădeam votul împotriva lor. 11 I-am pedepsit de multe ori în toate sinagogile şi căutam să-i forţez să-şi renege credinţa. Şi, pentru că eram foarte furios pe ei, am mers până acolo încât i-am persecutat şi în oraşele din afară.
El era sincer și desigur se ruga lui Dumnezeu, totuși închinarea lui nu era aprobată.
Faptele 10:1-3 10 Fraţilor, dorinţa inimii mele şi implorarea mea pentru ei înaintea lui Dumnezeu sunt pentru salvarea lor. 2 Căci le depun mărturie că au zel pentru Dumnezeu, dar nu potrivit cunoştinţei exacte, 3 fiindcă n-au cunoscut dreptatea lui Dumnezeu, ci au căutat să şi-o stabilească pe-a lor şi astfel nu s-au supus dreptăţii lui Dumnezeu.

| Maxim96 explică (pentru lpavel):

Nu este chiar asa.Nu toate respecta invatatura lui Iisus si a apostolilor.Sf. Apostol Pavel zice:„Un Domn, o credinţă, un botez!" (Efes. 4, 5). Daca Dumnezeu este Unul, oare nu ar trebui si o credinta sa fie una? de ce sunt atatea secte in lume si fiecare zice ca e dreapta?

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| Maxim96 explică (pentru milan9):

Da,de acord! Dar vezi ca sectarii spun ca a lor e dreapta si a noastra nu! Acestia sunt lupii care vreau sa sfasie turma lui Hrisos.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat PREOŢIA CREŞTINĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii".

| Maxim96 explică (pentru milan9):

Insusi Iisus Hristos e arhireu vesnic, e Preotul preotilor!

| milan9 a răspuns:

"Ortodocșii, catolicii și protestanții care s-au măcelărit" cum spune Iuri, oare nu au luptat ei pentru tara lor pe campul de luptă cu duşmanii vreme de două milenii?

Oare ar mai fi fost domnia sa un prefacut ascultator al Bibliei daca ostenii ortodocşi ai Principatelor Romane nu şi-ar fi apărat ţara în faţa semilunii islamice?

| milan9 a răspuns:

"au suferit în închisori"? Desigur că infinit mai uşor a fost "martorilor" să-şi conserve în mod laş viaţa, să nu-şi apere ţara (precum vedem exemple în toată Scriptura), dar să profite de pe urma celor care i-au apărat cu preţul vieţii pe front!

Doar că au suferit câţiva în închisori, nu ştiu cine sunt aceia, nu-i pun la îndoială dar a murit vreunul ca victimă a terorii comuniste, fasciste etc…? Unde apar numele lor? Eu pot să dau sute şi mii de nume de preoţi şi credincioşi creştini ortodocşi, catolici care au murit torturaţi de comunism pentru credinţa lor, pentru neamul lor, pentru ţara lor

Faptul că nici un "martor" laş nu şi-a pus viaţa în primejdie pentru semenii săi din ţară, spune totul despre făţărnicia "declaraţiilor" lor...

| iurii75 a răspuns:

Semnez la "danay72" happy

| milan9 a răspuns (pentru iurii75):

Semnezi la "danay72" pentru că eşti si tu iehovist, unde altundeva ai putea sa semnezi, la crestini?

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

Mă bucur pentru tine că deja nu mai vorbești singur, dar mai ai de progresat, nu renunța

| HueyFreeman a răspuns:

Daca era vreuna dreapta atunci oamenii nu se mai certau pe ele.

| Maxim96 explică:

Dar Iisus a intemneiat Biserica Sa pe care nici portile iadului nu o vor birui!

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

De ce îţi plac ţie aceste dispute interminabile?

| Maxim96 explică (pentru milan9):

Pur si simplu nu inteleg de ce sectarii o tin una si buna pe a lor. Daca sectele au aparut de la Luther in 1517 si pretind ca ei sunt drepti.Atunci 1500 de ani unde se duceau oamenii? In iad?

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Dragule, nu mai folosi "secta" ca si cum ar fi un cuvant jignitor. Crestinismul a inceput ca o secta a iudaismului antic, ortodoxia ta a inceput ca o secta a crestinismului... si tot asa. Tot ce e crestinism se poate numi "secta".

SÉCTĂ s. f. 1. comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială. 2. grup de adepți ai unei doctrine filozofice sau politice. ◊ clică, grup de persoane care s-au închis în cercul intereselor lor mărunte. (< fr. secte, lat. secta)

Nu mai face astfel de afirmatii nefondate.Nu o confesiune sau o denominatiune ne da mantuirea ci o relatie personala cu Dumnezeu prin trairea dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Cand vom fi la judecata nu vom fi intrebati din ce confesiune am facut parte.Nu te insela singur!
,, Când va veni Fiul omului în slava Sa cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
32 Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
33 şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: „Veniţi binecuvântaţii Tatălui Meu de moşteniţi Împărăţia care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
35 Căci am fost flămând, şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete, şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin, şi M-aţi primit;

36 am fost gol, şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav, şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă, şi aţi venit pe la Mine."
37 Atunci cei neprihăniţi Îi vor răspunde: „Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
38 Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit? Sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?"
40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: „Adevărat vă spun că, ori de câte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut."
Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!,,

| Maxim96 explică (pentru EmaS):

Da,o relatie cu Domnul Iisus ne aduce mantuirea.Dar El a fondat Biserica Sa pe care nici potile iadului nu o vor birui. Daca Dumnezeu este Unul nu ar trebui ca toti oamenii sa se conduca dupa aceleasi principii?
Dar de ce sa ne bazam numai pe Biblie? Iisus numai a predicat, apostolii la fel, putin au scris, din Biblie lipsesc unele carti!

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

| Maxim96 explică (pentru EmaS):

Biserica vie a Domnului este adunarea crestinilor de aceeasi credinta.Dar cladirea tot i-i spunem biserica.Tot zicem, ca satul i-l formeaza oamenii, dar casele tot sat sunt.

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Sigur ca da. Religii sunt multe dar credinta este una singura :In Domnul Isus Hristos.

| Maxim96 explică (pentru EmaS):

Dar de ce unii nu tin botezul, sfanta cuminecatura, crucea, preotii, ungerea cu ulei sfintit si multe altele? Iisus a spus de acestea si le-a asezat ca sfinte taine.

| droid96 a răspuns (pentru Maxim96):

"Dar Iisus a intemneiat Biserica Sa pe care nici portile iadului nu o vor birui!"
Noroc ca au reusit popii sa faca asta.

| Maxim96 explică (pentru droid96):

Nu preotii au facut-o! acestea sunt cuvintele Lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum era versetul ala,,, feriti-va de cei care vin la voi imbracati in haine de oi dar pe dinauntru sunt lupi rapitori..."
La fel iehovistii se dau iubitori si buni dar eu am auzit lucruri cumplite despre ei:

Cunosc multe cazuri de amenintări cu moartea la nivel de grupare religioasa!,, Legaturile de iubire" nu sunt decat ca strategie de racolare si prozelitism sau doar daca esti unul de-al lor. Cel care le-a parasit gruparea a simtit pe pielea lui coltii si ura demonica a acestora…

| Maxim96 explică (pentru anonim_4396):

Stiu,sunt doar niste fatarnici care propavaduiesc iubirea, dar inima lor e plina de ura, mandrie si egois!

| svartirhimnar a răspuns:

Atâta timp cât crezi în Dumnezeu, nu contează religia pe care o ai.
Ăia care spun că doar ortodoxa e dreaptă, sunt tâmpiţi.
Cum rămâne cu celelalte religii?
Mă rog, nu intru în detalii.

| andreiush25 a răspuns:

Fiecare isi sustine propia religie si crede ca religia lui e cea mai dreapta ...Nu o sa auzi de la un budist spunand ca religia ta e cea mai dreapta.

| sofian07 a răspuns:

Islam, e cea mai perfecta religie din toate profetul mohammed a facut dreptate pe pamant in islam se stie ca isus hristos e un profet si crestinismul este o religie trimisa de la dumnezeu si in quran exista peste 3 pagini despre profetul isus hristos si despre mama lui maria si in quran e scriis despre moise si despre religia de evrei in islam femeia este respectata si protejata sa nu credeti in prostiile pe care le vedeti la tv cu batiiqu si ca nu au voie si prostii de astea, in islam femeia are drepturi mai mult ca barbati in islam nu exista o oameni mai buni ca alti, la dumnezeu suntem toti la fel doar credinta conteaza in in islam nu exista chestii care spun sa omori nevinovatii cum vedem la tv, bin laden alqaeda astea nu sunt musulmani, profetu mohammed a spus odata cand a mers la un razoi, a spus sa nu omorati o femeie un copil un om batran un animal si sa nu taieti nici o planta si sa nu omorati popii si sa nu distrugeti nicio biserica in calea voastra, sa omorati doar ce care au o sabie in mana si va ataca, in islam poti sa te rogi si in biserica pentru ca este tot casa lui dumnezeu la fel ca mosqeie, in islam e toleranta pace si iubire, in islam zambetul este o buna fapta in islam daca zambesti in fata lui oricare ai facut o fapta buna si daca scoti o piatra de pe drum tu ai facut o fapta buna in islam se spuna ca curatenia e din credinta iubirea este din credinta iertarea e din credinta islamul este religea perfecta, care citeste quranul si intelege exact despre ce vb quranul si islamul va intalege exact ce este islamul si sper ca intro zii o sa cititi din quran si o sa intelegeti despre ce este islamul happy

| Maxim96 explică (pentru sofian07):

Nu i-l marturisec ca allah ca fiind Dumnezeul meu.Stiu un singur Dumnezeu:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Altul nu stiu.Mohamed a fost un ratacit care a pierdut o multime de suflete.

| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

Deci as vrea sa inteleg o chestie... daca dumnezeu e tatal si isus e fiul... unde e mama?
chiar crezi in asa ceva? laughing) tu esti ratacit crede-ma

| Maxim96 explică (pentru sofian07):

Iisus e nascut din Tatal mai inainte de veci. Dumnezeu e o Treime de persoane.
Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ." Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut. (Geneza 1:26-27)

La început era Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu. El era la început cu Dumnezeu. Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El. În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor. (Ioan 1:1-4)

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului." Amin. (Matei 28:18-20)

| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

Isus hristos e un profet nu este in fiu de dumnezeu si nimeni nu stie cum arata dumnezeu si in biblie scrie ca isus a spus o sa vina un profet dupa mine pe care il cheama ahmed.......si stii tu asta si tot nu credeti ca a venit deci daca chiar sunteti de acord cu biblea de ce nu vreti sa ziceti ca da mohammed e acest profet care isus hristos a vb despre el! vezi tot gresit ramai

| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

In quran scrie :
19|16|Aminteşte-o pe Maria în Carte când se retrase de la ei într-un loc de la Răsărit.

19|17|Ea puse un văl între ea şi ai săi şi Noi i-am trimis duhul Nostru ce i se înfăţişă ca un bărbat desăvârşit.

19|18|Ea spuse: "La Milostivul caut izbăvire de tine, dacă tu te temi!"

19|19|El spuse: "Eu sunt doar trimisul Domnului tău ca să-ţi dăruiesc un fecior curat."

19|20|Ea spuse: "Cum aş putea avea un fecior când nici un om nu m-a atins, şi târfă eu nu sunt."

19|21|El spuse: "Aşa va fi să fie. Domnul tău spuse: "Aceasta Îmi este uşor. Vom face din el un semn pentru oameni ca milostivenie de la Noi. Porunca este neclintită."

19|22|Ea rămase grea şi se retrase într-un loc îndepărtat.

19|23|Durerile facerii o cuprinseră la rădăcina unui curmal. Ea spuse: "Vai mie! Ce bine ar fi fost de-aş fi murit înainte şi acum aş fi fost de mult uitată!"

19|24|De la picioare însă, fu strigată: "Nu te mâhni! Domnul tău a făcut să ţâşnească un izvor la picioarele tale.

19|25|Scutură către tine curmalul! El va face să cadă asupra ta curmale coapte.

19|26|Mănâncă, bea şi limpezeşte-ţi ochii! Când vei vedea vreun om, spune-i: "Am juruit Milostivului un post aşa că nu voi vorbi nimănui astăzi."

19|27|Ea se întoarce la ai săi purtându-l în braţe. Ei spuseră: "O, Maria! Ai făcut ceva neobişnuit!

19|28|O, soră a lui Aaron! Tatăl tău nu a fost un om rău şi mama ta nu a fost o târfă."

19|29|Ea le făcu semn către el, însă ei spuseră atunci: "Cum am putea vorbi unui copil în leagăn?"

19|30|El spuse însă: "Eu sunt robul lui Dumnezeu care mi-a dăruit Cartea şi m-a făcut profet.

19|31|El m-a binecuvântat oriunde aş fi. Mi-a poruncit rugăciunea şi milostenia cât voi trăi

19|32|şi să fiu bun cu mama mea. El nu m-a făcut nici nestăpânit, nici năpăstuit.

19|33|Pacea fie asupra mea, în ziua când m-am născut, în ziua când voi muri, în ziua când voi fi sculat viu."

19|34|Acesta este Iisus, fiul Mariei. Cuvântul Adevărului de care ei se îndoiesc încă!

19|35|Nu se cade lui Dumnezeu să-şi ia un fiu. Mărire Lui! Când hotărăşte un lucru, El îi spune: Fii!", şi el este.

19|36|"Dumnezeu este Domnul meu şi Domnul vostru. Lui închinaţi-vă! Aceasta este o Cale Dreaptă!"

| Maxim96 explică (pentru sofian07):

Voi sunteti cu totul incurcati. Ahmed va ratacit, habar nu aveti de adevaratul dumnezeu.Cine nu crede in Fiul nu are viata vesnica.Cine ma primeste pe Mine, primeste pe Cel ce M-a trimis, cine se leapada de Mine, se leapada de Cel ce m-a trimis.

| sofian07 a răspuns (pentru Maxim96):

Na bine laughing)))
si isus e fiu de dumnezeu...ce prostii laughing)

| Fcsb_Vladuz_1987 a răspuns:

Nici unul