| callerofthestorms a întrebat:

Care va este proverbul preferat din Biblie? Al meu este:

2 Corinthians 4:16-18
So we do not lose heart. Though our outer self is wasting away, our inner self is being renewed day by day. For this light momentary affliction is preparing for us an eternal weight of glory beyond all comparison, as we look not to the things that are seen but to the things that are unseen.

12 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Versetul meu preferat este de la Întelepciunea lui Isus Sirah, capitolul 4, versetul 28:
"Pân'la moarte luptă-te pentru adevăr
și Domnul Dumnezeu Se va lupta pentru tine. "

| Panamax a răspuns:

Degeaba postezi in engleza daca habar n-ai ce este un proverb.

| RKBlue a răspuns:

"Care va este proverbul preferat din Biblie?"
Poate citat sau verset.
Nu am nici o parte preferata din Biblie.Nu e o carte interesanta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În ceea ce mă privește, nu înțelegeam cum anume să-L iubesc pe Dumnezeu, Cel ce are totul. Așa că în momentul în care am găsit 1Ioan5:3 a devenit versetul preferat.
Acum toate versetele sunt preferate pentru că sunt pline de esență, de fiecare dată când învăț ceva din Biblie îmi dau seama că este perfectă. Nu degeaba a spus Isus că nu va trece o iota până să se împlinească toate lucrurile.(Iota o poți înțelege ca liniuța ce face diferența între E și F) Totul este scris și pus cu un scop, toate profețiile s-au împlinit și ce a mai rămas de împlinit se vor împlini cu siguranță. Este o carte inspirată din Duhul Sfânt, un Tot(totalitate) scris în mai multe Cărți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte, foarte dificil de ales... Dar ce îmi vine acum în minte sunt Apocalipsa 21:4 și Ioan 16:22.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic din pildele lui iisus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promisiunea solemnă a Domnului: "Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi." - Evrei 13:5-6

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum cand va convine citatul cin Vechiul Testament nu se refera doar la poporul evreu?

Răspuns utilizator avertizat
| graworu a răspuns:

Al meu este
"Orice amarat are macar un telefon
Macar o haina de firma, macar sa fie domn
Unii conduc masini mai scumpe decat casa unde stau
Cheltuie in club si banii pe care nu-i au"