| Steregoi a întrebat:

Cat de rau a ajuns lumea condusa de necredinciosi?

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce lume de necredinciosi visezi omule, 6 miliarde de persoane cred in Dumnezeu, intr o forma sau alta, in lume sunt 2, 5 miliarde de crestini, in Romania doar 1% din populatie sunt atei, agnostici restul atei, atei sunt printre cele mai persecutate persoane unde in 14 tari suntem omorati si in majoritatea tarilor suntem tratati in cel mai rau mod, deci cum naiba conduce atei lumea, iar minti, religia a condus mii de ani si era mult mai rau ca acum, evul mediu, inchizitia, in fapt in tarile religioase este cel mai rau, repet vreau sa vad o tara pasnica

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ethiopia - 99% feel religious
Malawi - 99%
Niger - 99%
Sri Lanka - 99%
Yemen - 99%
Burundi - 98%
Djibouti - 98%
Mauritania - 98%
Somalia - 98%
Afghanistan - 97%
Comoros - 97%
Egypt - 97%
Guinea - 97%
Laos - 97%
Myanmar - 97%
Cambodia - 96%
Cameroon - 96%
Jordan - 96%
Senegal - 96%
Chad - 95% (six other countries - Ghana, Mali, Qatar, Republic of the Congo, Rwanda and Zambia - also returned a result of 95%)

vs

China - 7% feel religious
Japan - 13%
Estonia - 16%
Sweden - 19%
Norway - 21%
Czech Republic - 23%
Hong Kong - 26%
Netherlands - 26%
Israel - 30%
United Kingdom - 30%
New Zealand - 33%
Australia - 34%
Azerbaijan - 34%
Belarus - 34%
Cuba - 34%
Germany - 34%
Vietnam - 34%
Spain - 37%
Switzerland - 38%
Albania - 39% (three other countries - Austria, Hungary and Luxembourg - also returned a result of 39%)

| Steregoi explică (pentru RAY):

Credinciosi doar cu numele. Tu in ce religie te-ai nascut? Vezi ca si tu figurezi in statistici printre cei credinciosi desi esti necredincios. E plina lumea de oameni ca tine.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Eu la recensamant am spus ca sunt Ateu si asta am spus tuturor care m-au intrebat,e un drept care fiecare ateu trebuie sa il exprime liber, In nici una,nu te nasti in nici o religie, te nasti ateu -esti botezat in functie de unde te ai nascut,eu in Romania deci ortodox si catolic in Germania, nu e plina, eu unu nu am prieten vreun ateu in real life, toti care le cunosc cred in Dumnezeu, nu ma intereseaza ca nu merg la biserica, cred in dumnezeu deci nu sunt atei

| Steregoi explică (pentru RAY):

Lasa anturajul. Lumea e condusa de necredinciosi si gata. Europa e condusa de Germania tara majoritar necredincioasa asa cum ai spus si tu mai sus adica doar 34% sunt credinciosi cu numele in Germania. Dupa revolutia din '89 Germania a tras sforile pentru ca fabricile din Romania sa fie distruse pentru ca sa-si instaleze germanii fabricutele in Romania. Sforile au fost trase si de americani, italieni si de francezi.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma nu minti in Germania doar - 34% sunt atei restul cred in Dumnezeu, vezi ca scrii tampenii rasiste si rasismul e interzis pe TPU

| Steregoi explică (pentru RAY):

Vrei sa spui ca Merkel e "credincioasa" făcând parte dintr-un partid cu eticheta "creștină"? Daca era credincioasa lăsa lucrurile in voia lui Dumnezeu. Consiliul Europei a declarat credința in Dumnezeu "neștiințifica".

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Creaționism

"Poziții oficiale față de teoriile creaționiste"

"Decizia Consiliului Europei. Parlamentarii Consiliului Europei au decis, cu 48 de voturi și 25 împotrivă, să ceară statelor membre să se opună ferm predării în școli a teoriei creaționiste ca disciplină științifică. Creaționismul neagă evoluția speciilor prin selecția naturală și nu poate fi pus pe picior de egalitate cu evoluționismul, se arată în rezoluția adoptată joi, 4 octombrie 2007, de Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE)."

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu asa. Hristos a spus ca bolnavii au nevoie de doctor. Dumnezeu e cel mai mare doctor. Dumnezeu face sa creasca plantele ca sa avem ce manca. Eva a ales ca omul sa ajunga sa aiba nevoie de doctori umani. Dumnezeu ii respecta alegerea Evei si a lui Adam. Eva si Adam au facut contract cu Satan. Problema e ca in contract nu au fost prezentate detaliat, de catre Satan, consecintele reale ale contractului. Daca Satan iubea adevarul ar fi fost sincer cu el insusi si ar fi stiut sau ar fi recunoscut ca el de fapt nu a dat viata nimanui si nu a readus la viata pe nimeni. Promisiunile lui Satan n-au avut astfel nici o baza sau niciun temei. La fel fac si supusii lui de azi adica liderii care conduc lumea. Daca Satan era un stapan al spatiului oamenii de azi nu locuiau in "cutii de chibrite".

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Esti cu capu' nene laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Ce amuzant, fiindca tarile in care exista mai multi necredinciosi o duc cu mult mai bine decat tarile cu mai multi credinciosi.
Am vazut ca Ray a pus un procentaj.
P.S. Tarile cu mai putini credinciosi din procentajul lui Ray sunt tarile dezvoltate si/sau foarte dezvoltate care o duc mult mai bine decat Romania si multe alte tari.

| Steregoi explică (pentru Mayhem666):

Tarile cu mai multi necredinciosi traiesc mai bine pentru ca le subjuga pe tarile cu mai multi credinciosi.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Steregoi):

Asta nu e deloc adevarat. De unde ai mai scos si prostia asta?

| mentholinks a răspuns:

Lumea de azi o duce cel mai bine din toata istoria ei.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Clar dar ei vad numa rau, culmea vad rau deci majoritatea cred in Dumnezeu

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Gresit. In ciuda progresului tehnologic lumea merge din rau in mai rau. Pacea e formala.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

China acest popor in 30 de ani a ajuns un popor bogat, Romania in 30 de ani a ajuns cea mai saraca tara din europa, cea mai corupta si de rusinea europei, Romania inainte de 89 -o tara bogata care era respectata in europa,coruptia nu era, nimeni nu pupa moaste, fiecare avea un loc de munca si o casa, azi o tara saraca, multi merg la vrajitoare, cred in astrologie si pupa moaste, Romania in 30 de ani a distrus totul si am ramas cu biserici, multi il plang pe ceausescu da pe ateul ala

| Steregoi explică (pentru RAY):

Romania e subjugata economic de natiuni necredincioase.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Pe naiba va furati intre voi, ma lasi cu vrajeli de astea

| Steregoi explică (pentru RAY):

Care voi? Toti care m-au nedreptatit erau necredinciosi.

| Holiday a răspuns (pentru Steregoi):

"Romania e subjugata economic de natiuni necredincioase."

Romania e subjugata de prostia, indolenta, lenea si lipsa de educatie a cetatenilor ei, asta e principala cauza a situatiei in care ne aflam.

| Steregoi explică (pentru Holiday):

Tot sistemul asta condus de Satan e sortit esecului.

| raMLesS a răspuns (pentru Holiday):

N-ai ce sa-i faci omule, asta are fixuri, n-ai cum sa-l faci sa-si deschida mintea.

| Holiday a răspuns (pentru Steregoi):

Satan e un personaj fictiv. Reala e doar prosteala prin care unii sunt determinati sa creada tot felul de povesti cu spiridusi.

| Steregoi explică (pentru Holiday):

Doar niste oameni nu aveau cum sa provoace si sa intretina doua razboaie mondiale. Daca ai fi vazut ororile acestor doua razboaie mondiale ai fi inteles ca acestea nu au fost doar efectul mintii umane ci efectul unei forte personale care nu iubeste lumea iar aceasta forta personala e Satan cu demonii lui ce au fost aruncati din cer pe Pamant de catre Mihail. In cele doua razboaie mondiale lumea necredincioasa s-a asemanat cu niste caini provocati de Satan si demoni sa se atace intre ei in cusca in care erau - cusca fiind planeta Pamant. Apocalipsa 12. Pe Satan nu l-a interesat binele Evei ci ambitia lui de a contesta pe Dumnezeu si stiinta ( cunostinta ) interzisa despre rau careia i-a devenit victima Eva, Adam si urmasii lor pana in prezent.

| Steregoi explică (pentru raMLesS):

Si Eva si-a deschis mintea sa cunoasca si raul si a murit. Dupa ce a pacatuit "i s-a deschis ochii" in sensul ca a inceput sa cunoasca si raul.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Se vede ce produce necredinta in tine adica ai devenit un om insultator. Asa ajungi sa-i insulti si pe "prietenii" tai necredinciosi. Hristos, fiind neafectat de efectele pacatului adamic, era nemuritor si avea perspectiva de a nu imbatrani si de a ramane mereu tanar. Daca ajungea la 100 de ani oamenii ar fi devenit invidiosi pe Hristos si oricum l-ar fi ucis din invidie.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Satan e imaterial si nu are o forma materiala. Trupul imaterial al lui Satan este alcatuit din nivele de energie sub constanta Planck.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma cum de nu esti la biserica e duminica sau esti crestin cu numele )))))))))

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Corect asa e, prostia e mare intr o tara care pupa moaste, solutia vad ca e emigrarea din tara asta

| Steregoi explică (pentru RAY):

Cand ala vorbea eu scriam pe TPU. rolling on the floor

| Steregoi explică (pentru RAY):

Ai bani si sanatate ca sa emigrezi?

| Holiday a răspuns (pentru Steregoi):

"....era nemuritor..."
"... oricum l-ar fi ucis din invidie."

Pai puii mei, e nemuritor, sau nu? Ca daca il ucid aia, nu prea pare nemuritor...

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule nu-mi spui tu mie cand sa emigrez din moment ce eu platesc taxe statului roman

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu ce o se se aleaga de tara asta,probabil o tara plina de tigani,pensionari, corupti, prosti, asistati social, astia o sa ne plateasca pensia noua man

| Steregoi explică (pentru RAY):

Astia nu o sa-ti plateasca pensia ci o sa ti-o ia. Speranta e la Dumnezeu nene. Numai Dumnezeu va sti ca tu ai muncit in viata asta si doar Dumnezeu te va putea rasplati.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Daca te vei muta in SUA statul roman iti va plati pensia corespunzatoare anilor munciti in Romania si materializati in taxe platite statului roman. Daca vei pleca sa ai grija sa-ti copiezi pe un stick de memorie cartea de munca in format electronic de la casa de munca pentru ca nu se stie ce se va intampla cu calculatoarele din Romania.

| Steregoi explică (pentru Holiday):

Hristos era nemuritor daca nu era ucis adica nu imbatranea si nu murea adica trupul lui nu avea sa se degradeze. Hristos a murit la timp pentru ca daca ajungea la 40 de ani lumea avea sa vada ca ceva era neobisnuit cu trupul lui care nu imbatranea. Dupa 33 de ani incep sa fie vizibile semnele imbatranirii sau ale uraciunii daca nu se intervine cu cosmetice si cu operatii estetice.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Un copil nu se poate bucura de tot ce presupune viata ca om inclusiv relatii s exuale cu organe mature si dezvoltate deplin.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackOldSun a răspuns:

Cat de rau a ajuns lumea condusa de dogme religioase vrei sa spui de fapt!

| Steregoi explică (pentru BlackOldSun):

A iesit la iveala pozitia oficiala, a celor ce conduc lumea, fata de creationism. Adica si-au dat arama pe fata si in mod oficial.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Creaționism

"Poziții oficiale față de teoriile creaționiste"

"Creaționismul este religie, nu știință, și nu poate fi predat în sălile de clasă ale școlilor publice, deoarece ar propaga o teologie de stat, lucru interzis de Constituție, așa cum a decis în 1987 Curtea Supremă a Statelor Unite ale Americii."

Mai jos este aratata si pozitia Consiliului Europei.

Generatia tanara de azi e rebela, nu-si respecta parintii asa cum este descris la 2 Timotei 3:1-5:"1. Şi aceasta să ştii că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginţi, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără cucernicie,
3. Lipsiţi de dragoste, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, cruzi, neiubitori de bine,
4. Trădători, necuviincioşi, îngâmfaţi, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,
5. Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia."

Aceste versete nu neaga progresul tehnologic din ultimele zile ale acestui veac ( sistem ) ci descrie decaderea morala accentuata a societatii umane necredincioase din aceste ultime zile.

Necredinta amplifica problemele din societatea umana. Oamenii necredinciosi isi pun speranta doar in aceasta viata si sunt tot mai mofturosi mai nemultumiti si mai pretentiosi si sunt tot mai nerabdatori sa-si satisfaca dorintele si de aceea cei care cauta sa-i serveasca sunt stresati. Lacomia si egoismul a atins cote maxime mai ales in randurile conducatorilor necredinciosi ai lumii.

Se vede calitatea relatiilor si intalnirilor diplomatice intre liderii necredinciosi ai lumii. Kim nu respecta intelegerea in urma intalnirii cu Trump si continua programul de nuclearizare. Kim e necredincios la fel ca Trump. Razboiul rece a fost intre natiuni conduse de lideri necredinciosi. Cele doua razboaie mondiale au fost provocate si intretinute de lideri necredinciosi.