| chiftelutacrocanta a întrebat:

Cate religii sunt pe lume?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu precis, de ex. doar in crestinism sunt vreo 41000 de culte.

| ToKen a răspuns:

Egale cu numarul oamenilor

| OnuOnulică a răspuns:

Religiile nu au un număr deoarece fiecare om poate avea propria religie.

| oprescudorin11 a răspuns:

Exista una singura! Crestinismul Ortodox! Restul le consider 'mutante'.
Religii mutante sunt nenumarate, peste un milion, poate chiar un miliard, caci paganii au fiecare religia lui.
Bancherul se inchina banului, vanatorul kalasnikovul, crescatorul de caini, cainelui si fiecaruia ii place reteta lui de chifteluta!

| alexandrualind a răspuns:

Peste 50.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact cati oameni sant, fiindca tot omul se abate de la reguli dupa cum il taie capul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cui ii pasa cate religii sunt?

O singura credinta este adevarata: cea crestin-ortodoxa, avem un singur Domn: pe Iisus Hristos, Cel deofiinta cu Tatal si cu Sfantul Duh, si un singur botez valid: cel ortodox, in afundare intreita, asa cum spune Canonul 50.

Credem nu numai in Dumnezeul revelat in Sfanta Treime ci si in Biserica Ortodoxa, care este "Biserica Dumnezeului Celui Viu, stalp si temelie a adevarului".

Pana sa apara sectele neo-protestante, pe la 1800 toamna sau pe la 1900 toamna, dupa caz, Hristos a avut si are Biserica, pe cea Ortodoxa, si oamenii s-au mantuit in Biserica Ortodoxa, fiindca in afara ei nu este mantuire:

"Extra Ecclesiam nulla salus" - Sfantul Ciprian.

| Idris a răspuns:

Singura religie adevarata si unica acceptata este islamul dupa cum apare in cartea finală a revelaţiei divine, unde Allah afirmă următoarele:"În ziua aceasta, am desăvârşit religia voastră şi am împlinit harul Meu asupra voastră şi am încuviinţat Islamul ca religie pentru voi!" (Coran, traducerea sensurilor, 5:3)" "Acela care doreşte o altă religie decât Islamul, nu-i va fi acceptată, şi el se va afla în Lumea de Apoi printre cei pierduţi" (Coran, traducerea sensurilor, 3:85)"

| Grigore666 a răspuns:

Exista un numar infinit de zeitati deoarece imaginatia este infinita deci exista un numar infinit si de religii.

| GirlyxMzy2 a răspuns:

... Multe? big grin

| Bogdanc999 a răspuns:

Fara numar happy......nu, vorbesc serios, este imposibil sa numeri cate religii exista/au existat.