| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Cu atat de multe religii in lume, care e cea corecta?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O relatie personala cu Dumnezeu ascultarea de Cuvantul Lui, iti ofera iertarea de pacate si mantuirea in dar.Este o realitate pe care o simti in inima ta.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Bine, dar care religie e cea corecta?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Domnul Isus nu are doctrina nici unei religii sau denominatiuni nu instiga impotriva vreunei grupari religioase nu cere adeziuni.Singura sursa infailibila de adevar a fost este si ramane Cuvantul lui Dumnezeu.Doctrina adevarata este invatatura si exemplul Domnului Isus Hristos. Daca vii inaintea Lui cu o inima plina de cainta,sincera si curata si daca crezi din toata inima, Isus te spala in sangele Lui, si iti iarta toate pacatele.

| Rapunzell a răspuns:

Pai sa vedem. La inceput, primii oameni il aveau pe Dumnezeu si credeau in El. Cine nu a vrut sa-I mai slujeasca lui Dumnezeu a inceput sa-si caute zei in astre si obiecte. Evreii au ramas in acest timp poporul ales de Dumnezeu. Intre timp, a venit Hristos pe pamant pentru a ne aminti care e calea pe care trebuie sa o urmam. Unii L-au primit, altii nu. Ce a lasat Hristos in urma se se numeste, pana in ziua de azi, ortodoxie (dreapta credinta). Datorita faptului ca evreii L-au rastingnit, ei si-au pierdut dreptul de a se numi "popor ales". Mai apoi, pentru ca oamenii sunt mandri, I-au nesocotit cuvantul si, in anul 1054, din Biserica Ortodoxa a lui Hristos s-a desprins catolicismul, urmand ca mai apoi sa apara si alte secte aberante.

Fiecare crede ce vrea. Oricine isi poate crea propria lui religie (secta), dar asta nu inseamna ca e si corecta. Adevarul sta in cuvantul lui Dumnezeu nemodificat, adica in Ortodoxie.

Acum, sariti happy Dar indiferent cat de sus sariti, tot Ortodoxia este cea dreapta happy Puneti-va arcurile cele mai inalte, sariti (cu argumente contra) pana la cer daca puteti, Ortodoxia va ramane religia cea dreapta si corecta.

| Rapunzell a răspuns:

P.S. Ema n-o sa-ti raspunda concret la intrebare pentru ca stie, in adancul fiintei sale, ca ortodoxia este.

| Rapunzell a răspuns:

Asta da dilema.

| Rapunzell a răspuns:

Cred ca atat timp cat freci TPU-ul, esti deja plictisit.

| Rapunzell a răspuns:

Iarta-ma.

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru Rapunzell):

Schimba-ti numele in,, RapunzelleNouaMarioara''

| Bia_8599 a răspuns:

Religia adevarata e cea care se supune cerintelor Cuvantului lui Dumnezeu- Biblia.

http://www.gotquestions.org/Romana/religia-adevarata.html

http://crestintotal.ro/......u-popelea/

| Ecea a răspuns:

Cea mai buna religie este stiinta.
Adaptare de la zicala "Cea mai buna pasare este porcul"

| DulceCaLamaia a răspuns:

Religia de care apartine un individ este cea corecta pentru el.

| Pawesome a răspuns:

Religia corecta este cea care te face mai bun si mai fericit.nu exista religii corecte sau nu, pentru ca exista un singur Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea in care crede maria sa OMUL si care il satisface spiritual.crestinismul este cea mai corecta religie.parerea mea.

| Bogdanux a răspuns (pentru anonim_4396):

Budismul mi se pare o religie mai corecta si plina de intelepciune decat crestinismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bogdanux? nu cunosc budismul. daca aia e parerea ta, atunci fa-te budist daca nu esti.intrucat nu-l cunosc nu pot sa-mi dau cu parerea.am mai spus; spre varful muntelui sunt multe poteci.nu stiu daca toate ajung in varf dar stiu ca daca eu imi tin cararea mea ajung.

| Bogdanux a răspuns (pentru anonim_4396):

Din putinele chestii pe care le stiu si eu, ei nu se tiganesc ca o mare parte din crestinii romani, ei fac totul cu calm si in liniste.Si imi place si viziunea/perceptia lor despre viata.

| clauX a răspuns:

Cel mai corect raspuns este ce nici o religie nu e buna...
daca nu dai funda te oblig sa asculti manele happy

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru clauX):

Ia, obliga-ma. laughing

| clauX a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Asculta manele! asculta manele! asculta manele! asculta manele! asculta manele... pagano

| Călugărița a răspuns:

In opinia mea, cel mai corect e sa fi ateu.