| anonim_4396 a întrebat:

Cati autopretinsi religiosi sunt credinciosi, in tara asta?
De ce, tocmai cei care ar trebui sa mediteze in liniste asupra relatiei lor cu dumnezeu, fac cea mai mare galagie in spatiul public?

16 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Zilele trecute citeam despre mormoni laughing As fi crezut ca sunt ceva bacterii daca auzeam doar numele. "Unul dintre obiectivele lor este convertirea a cât mai mulţi oameni.", cred ca toate religiile/sectele fac asta si se simt atacati de cei care nu le impartasesc credintele, cred ca au dreptul, chiar obligatia sa "ajute" oamenii sa descopere adevarul, cand ei de fapt corup mintile celor slabi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru the2k):

Pai e o religie "made in SUA", mai sunt si rasisti, oamenii negrii sunt spurcati, cica au pielea colorata de la pacatele parintilor.
Nu stiam, nici nu stiam ca exista asa ceva, poate am auzit, dar subcontientul meu inteligent a ascuns bine orice informatie despre ei. laughing Stiam de pocaiti, pe astia ii doare de soarta aproapelui, femeile le recunosc dupa baticul de pe cap, dar cine-i baga in seama? Un cersetor merita mai multa atentie decat acesti minunati oameni care sunt atat de inteligenti ca tin neaparat sa iti bage in cap toate porcariile lor. Subcontientul, prin sugestie si autosugestie, ridica sau doboara oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

Mormoni. e veche povestea. De scientologie ati auzit? ^^

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Da, Tom Cruise, strategie de promovare. laughing Macar scientologie nu suna a bacterie, vierme, monstru.

| Zenicide a răspuns (pentru Mădă0611):

Suna a mizerie. Ce-i acolo in colt? Scientologie. :))
Jegosii astia aproape au distrus actorul meu preferat Jason Beghe, noroc ca l-a salvat Duchovny ^^ Sunt tare nemernici. Le-am floodat siteul timp de o luna de nervi lol.
http://www.youtube.com/watch?v=NNUjMz9-W2I

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

laughing Scientologia nici nu as numi-o religie. Parca n-au zei de venerat. Astia care umbla cu povestile lor la vanat oameni slabi, ar trebui amendati si judecati pentru marturie mincinoasa. laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Doar nu crezi ca stau pe TPU sa rezolv problemele altora. Arunc o idee, restul e treaba ta/a celui care a pus intrebarea. big grin

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Roaga te la Dumnezeu sa ii schimbe complet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Autopretins? numai eu.cred.ceilalti se roaga in liniste, nu au timp de certuri pe TPU.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

Contrar părerile luminate ale multor creştini, religia creştină, ca şi altele, a fost impusă prin forţă, de cele mai multe ori brută.

| YourFrinedlyNeighborhoodAtheistman a răspuns:

My bad.
Una din caracteristicile fundamentale şi elementare umane este aroganţa.
Se laudă şi se bat cu pumnul în piept că vor ajunge în rai, iar cei din afară vor suferi în Iad. E normal, e firesc. Omul vrea să controleze tot. E şi aceasta o formă de acaparare. Te războieşti cu toţi, până când toţi se integrează în turma ta, şi îi acceptă şi aplică regulile, fie prin voinţă proprie, fie prin forţă brută.
Omul are un egou gigantic, mulţi au nevoie de el pentru a acoperi acel gol care-l lasă descoperit nesiguranţa, frica de sfârşit.

| Darius_Frîncu_1980 a răspuns:

Eu nu mai cred in religie deoarece ne prosteste, va dau un exemplu cica o femeie trebuia sa asi curete pacatele si trebuia sa le dea la preoti toti bani casa nu mai fie pacatoasa.Asa ca religea este interpretata gresit, preoti au schimbat tot in biblie, mai bine decat sa te inchini sa venerezi mai bine fi spiritual adica liber cugetator, nici ateu, pe mine m-au obligat toti sa fiu religious ce e asta asta inseamna iubirea si adevarul sa ma oblige eu nu o sa-i botezez pe copii nu o sa mai am nici o legatura cu biserica.Va dau un sfat nu mai fiti manipulati si trezitiva la realitate la iubirea adevarat nu la lumina falsa care reprezinta religia si ierarhia lor, fiti balansati nici rau nici bun pace mesaj anticipat.