| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Catre cei care cred cu adevarat in El.Viata e atat de complicata.De multe ori ma gandesc ca e doar o inchipuire existenta Lui."Creierul meu a fost prea obsedat de existenta Lui si a facut un simulator".Dar am stat bine sa ma gandesc la ce am simtit cand ma gandeam la credinta adevarata, daca simteam ceva neosbisnuit sau ca Dumnezeu imi raspundea si simteam ca o forta atot-puternica interactiona cu mine imi spuneam:

:"Bun deci nu e ca unul din acele ganduri de cercetator obsedat de adevar, acela chiar e El.Sa nu uiti asta!" Si imi spun multe din astea pentru ca apare foarte repede indoiala in El.Si apoi ma intreb:

"Oare sa fi fost o inchipuire? Eu mereu mi-am dat seama care sentimente erau generate de mine si care nu cand Il cautam.Acea stare a fost una cu totul deosebita.Acea fericire doar cand vedeam o cruce imposibila de descris in cuvinte(fara sa ma gandesc la religie).Dar daca ma insel totusi? Dar chiar daca ma insel, totusi nu m-as fi gandit atata daca e adevarat ce-am simtit sau nu daca nu ar fi fost intr-adevar ceva cu totul deosebit, nu?"

Toate povestea este cuprinsa intr-o ceata adanca.Adica practic,nu stim nimic despre aparitia omului,a Universului,iar de-a lungul timpului au aparut alte mii de religii, mii de secte, traditii si mai e si nebunia asta cu ateismul.Iar noi ca sa fim convinsi ca exista ne trebuie un semn MATERIAL, trecator.Iar Dumnezeu pune accent pe spirit.Iar treaba asta cu ateismul chiar are logica.Se spune sa crezi cu sufletul, cu ochii mintii, nu cu cei trupesti ca sa Il gasesti.Deja suna a farsa de copii mici.Dar totusi, daca nu s-ar fin intamplat cu adevarat nimic, daca n-as fi avut nici un contact cu Dumnezeu n-as mai fi aici postand acest topic nu? Adica ceva tot a fost.E prea usor sa te indoiesti de existenta lui.Mereu gandesc prea mult si ajung la conzluzia ca e usor sa-ti pui subconstientul la treaba si ca e forate probabil ca el sa fie responsabil.Iar acest lucruri ma face mereu sa o iau de la 0.Pentru ca vreau o dovada incontestabila.Dar toate sunt prea usor de negat.Si mai nasol e ca mi-am propus sa-i conving pe atei de existenta lui Dumnezeu dar cum o pot face daca nu ma pot convinge pe mine? rolling on the floor

Avand in vedere ca sunt atatea lucruri ilogice cum de nu va face sa va indepartati de credinta?

22 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

La cum sta treaba, o sa te convinga ateii ca nu exista, dar esti prea mic pentru a accepta, e nevoie de intelegere si nu oricine are acces la ea, asa ca o sa ramai cu indoiala si o sa iti creezi o noua religie, asa cum au facut toti crestinii care si-au amintit, de fapt li s-a amintit ca au creier.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ai pus multe intrebari si indoieli. Te afli intr-o faza, ca sa zicem asa, de cautare.
Logica umana este ne-perfecta. Mereu greseste, se dovedeste in timp.Singura care-mi rezista mie ca mirean e cea kantiana, destul de stufoasa. Incearca sa o citesti. Kant s-a autodeclarat ca fiind ateu.(desi cred ca era cam mincinos). Adevarat e ce zici,'daca nu te poti convinge pe tine, cum poti pe altii sa-i convingi?'
Credinta se bazeaza nu numai pe logica, povesti biblice dar mai ales pe fapte, pe care fara logica le-am simtit pe" pielea mea'.Am discernamantul sa constat ca multe evenimente ale vietii mele, la limita, s-au rezolvat fara sperante de la mine, doar minunat.Ca atare, probabil ca trebuie si ochi sa ai, ca sa vezi.

| HDeNiSaR a răspuns:

Tu te rogi cam asa lui Dumnezeu " Doamne apari ca să te văd şi ca să ştiu că exişti"?

Scuze dar chiar nu mă pot abține îţi spun un banc:
Era un profesor ateu şi încerca să-şi convingă elevi că Dumnezeu nu există:
-Copii! vedeţi creionul acesta?
-Da! îl vedem!
-Bun-deci înseamnă că există! Copii vedeţi caietul acesta?
-Da! îl vedem!
-În regulă înseamnă că există! Copii dar pe Dumnezeu îl vedeţi?
-Nu! Nu-l vedem!
-Perfect înseamnă că nu există!
dar un elev din clasă se ridică şi întreabă:
-Colegi vedeţi stiloul acesta?
-da îl vedem!
-Bun deci înseamnă că există! Colegi vedeţi cartea aceasta?
-Da o vedem!
-În regulă deci înseamnă că există! Colegi dar mintea profesorului o vedeţi?
-Nu.nu o vedem!
-Perfect înseamnă că nu există!

Bine acum gata revin la lucrurile serioase! Ce ţi se pare ilogic?
şi apoi pe atei nu ai să-i convingi că Dumnezeu există pentru că e prea puternică dorinţa aia de libertate!

Astăzi e la modă să fi ateu dar acest lucru sa profeţit în Biblie "având o formă de devoţiune sfântă dar negându-i puterea"!

şi apoi cum poţi spune că astea apar din nimic!(cam pe astea se bazează teoriile evoluţiei)

http://www.youtube.com/watch?v=xiCDHjU1q3E
http://www.youtube.com/watch?v=sBWPCvdv8Bk
http://www.youtube.com/watch?v=thuViaxRd_w

pe mine părerile de pe site-ul asta nu m-au facut să-mi schimb opinia deloc! şi nici nu vor reuşi vreodată!

| Mădă0611 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

1. Mintea e activitatea creierului, bineinteles ca n-o poti vedea cu ochiul liber, in rest poti vedea si creierul, si activitatea lui.
2. "teoriile evolutiei" nu spun nimic de aparut din nimic, aia e alta mancare de caine.
3. au uitat aia sa puna niste animale mancandu-se, niste oameni murind de foame sau omorandu-se, aurora aceea e usor de explicat, acele paduri de copaci inalti la fel, deserturile (care n-ar trebui sa existe daca Pamantul ar avea un creator) la fel, plantele, toate au logica, o cauza, nu un scop.

| usuk a răspuns:

E normal sa te intrebi, cu totii o facem; eu unul am incetat sa o mai fac...de ce? pentru ca stiu adevarul, stiu prea bine in ce am ales sa cred, stiu ca in ceea ce cred exista cu adevarat si nimeni, absolut nimeni in lumea asta nu poate tagadui acest lucru
stiinta e REALA; natura si toate obiectele din jurul meu, din jurul tau, sunt reale; poate ca nu am eu al 6 simt sau al 3 ochi ca s-al vad pe dumniezau, dar am alte 5 simturi care imi dovedesc zilnic realitatea, lucrurile care chiar exista, lucrurile pe care le pot tine in mana, lucrurile care le pot simtii.
in ceea ce priveste[am citit unele comment-uri] "expansiunea" ateilor, era ceva absolut normal sa se scrie in biblie; era o strategie, un "artificiu" al mintii, evident ca cei ce au scris biblia nu vroiau sa duca lipsa de "credinciosi"; ei aveau nevoie de "voi" si inca mai au...ca doar de, cine le mai poate da bani atat de simplu si atat de multi; sa faca atatea biserici si sa-si cumpere atatea lucruri si implicit sa traiasca asa bine: uita-te in jurul tau, vezi cum "se invarte" lumea, si trage tu insuti concluziile

| Mikhtarian a răspuns:

Ai totul in jurul tau ca sa-ti dai seama.
Puneti niste intrebari legate de natura, sentimente si momentul acela de liniste deplina.
Dumnezeu iti sopteste adevarul dar tu ai urechile pline de pacat.
Puneti intrebari legate de tine insusi, mai intai gaseste-te pe tine, si apoi pe Dumnezeu.

| chitaramea a răspuns:

Gandeste-te nu este asa usor sa ajungi la credinta, pentru orice lucru ai incercari care daca esti constient de ele le intelegi si vrei sa ajungi la credinta vei ajunge dar nu te gandii ca totul se intampla cand vrei tu. Roaga-te cu sinceritate si incet o sa intelegi chiar daca vei avea momente in care totul ti se va parea fara spereanta, ilogic. Asa ca FI TARE si NU ITI PIERDE SPERANTA! i

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=HvhGeNzdRZA

We frate... Uita-te la videoclipul asta (Nu l-am gasit in romana) Dar este ceva de genul:

Profesorul: Exista Dumnezeu? Daca exista el este rau. Daca el este tot ce a creat, inseamna ca este rau, nu totul este bun in aceasta lume.
Einstein: Domnule profesor, putem studia despre intuneric? Nu, nu putem. Putem doar despre lumina. Acolo unde lipseste lumina este intuneric. La fel si aici: Acolo unde lipseste Iubirea lui Dumnezeu, cei ce nu cred in ea, se intampla lucruri rele.

Sau ceva de genul a fost :)) Nu prea ma descurc cu engleza. Frate, eu sunt sigur de un lucru... Nu trebuie sa merg niciunde, in nicio Biserica si sa ma rog, sa ma spovedesc, etc ca sa dovedesc ca sunt bun. Bunatatea este in inima ta;) Daca intr-adevar crezi in el, si il iubesti, si lupti cu viata asta cruda, dar in acelasi timp si frumoasa... Eu zic ca esti de partea lui;) Si ca crezi in el;) Chiar daca ai fost in Biserica, si ai facut de toate, tot felul de lucruri Sfinte, etc. Daca nu esti bun in sufletul tau, nu conteaza ceea ce faci;) Sper ca intelegi ce zic :P Este mai greu de inteles, dar totusi chiar daca nu intelegi acum, vei intelege la un moment dat :P Si in legatura cu evolutia omului si astea, sa stii ca sunt milioane de mistere ale lumii;) Dar eu sunt foarte, foarte sigur, de un lucru :):

Dumnezeu EXISTA! Iar eu traiesc prin iubirea lui catre noi;) El mi-a daruit un scop in viata, pentru care lupt si lupt, si nu ma intereseaza daca cad, ma voi ridica din nou, si din nou, si din nou. Pentru ca acesta este Darul lui Dumnezeu pentru mine :P Eu nu stiu ce crezi tu, sau ce cred ceilalti, dar eu simt Bunatatea si Dragostea Lui, asa ca nu am de ce sa ma indoiesc de el, si nu am de ce sa cred ca nu exista;) Eu sunt sigur ca El Exista, si putini o simt. Dar eu mi-am jurat un lucru: Dupa ce imi termin scopul in viata, si mor, daca ajung in Rai, am sa il slujesc vesnic pe Dumnezeu :P Si daca am sa fiu inger, voi apara persoanele dragi mie, pentru care traiesc, de lucrurile rele.;)

Deci concluzia: Exista Dumnezeu :)

| cristi202 a răspuns:

Daca credinta mea ar sta in mintea mea, ar fi grav, caci s-ar reduce la ceea ce gindesc eu, si atit. Insa lumea, cu toate aspectele ei, material, emotional, spiritual, e nespus mai mult decit ceea ce sunt eu prin gindirea mea. Deci nu gindirea e cea care imi va da raspunsul. Mai mult, gindirea mea poate fi formata gresit, si asa apar acele chestii pe care le consider a fi ilogice - cind da de adevarata realitate, gindirea mea, care crede altceva, crede ca e ilogic ce percepe a fi real. Deci nu gindirea e totul. Daca ma bazam pe ea, eram de mult din nou necredincios. Insa credinta, realitatea existentei lui Dumnezeu transcede orice minte.

| Moisie a răspuns:

Raspuns la intrebarea ta:
Nu poti cere unor oameni aberati prin minciuni carora aceasta minciuna le-a devenit esenta centrala a vietii sa fie si logici!
Pai tu nu stii ca credinta religioasa nu are nimic comun cu logica ci doar cu lipsa acesteia?
Sau nu stii ca religia se bazeaza mai ales pe credinta asa a proasta, adica pe "crede si nu cerceta"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma o sa fiu scurt. E o chestie de opinie adica crezi sau nu crezi. Nu poti sa vi cu dovezi nici pro nici contra. Daca ai tu vreo nelamurire si ti se pare ceva ilogic(excluzand Biblia care are multe intelesuri si fiecare o interpreteaza cum vrea) atunci intreaba.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

De ce i-a dat lumea asta diavolului? Daca nu se intorcea impotriva lui Dumnezeu nu mai avea propriul regat.Ce logica are?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Mădă0611):

Cati ani ai?

| fllu07 a răspuns:

Studiaza biblia in mod sincer. si vei afla adevarul, te vei convinge.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Mădă0611):

Ciudat nu mi-ai apărut că ai comentat la notificări!

bine să fie aplicate dar există multe peisaje în natură care să demostreze că au un Proiectant inteligent!
şi apoi cum nu au apărut din nimic- particulele alea elementare de unde au apărut?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, ca omul spiritual din tine da o lupta cu omul carnal, poate zici ca suna aiurea, dar aprofundeaza putin urmatoarea idee a apostolului Pavel :,, Cand vreau sa fac bine, raul se tine de mine, si nu fac binele pe care-l vreau, ci raul, pe care nu-l vreau..."Romani 7: 14-19;. Daca omul care spune ca este credincios, dar este doar de duminica, restul zilelor, sunt pentru altii, nu are nici un rost credinta lui, pentru ca in viata lui nu i-a permis lui Dumnezeu sa-l modeleze, si tocmai de aceea nu gaseste nimic bun in actiunile si valorile lui Dumnezeu.Ba aduce tot felul de argumente negative, nejuste,. Ipocrizia lui Satan se vede prin faptul ca le intuneca mintea oamenilor necredinciosi ca sa nu vada adevarul, si are mult succes (daca doresti citeste in 2Corinteni 4:3, 4,5. ) Daca nu ai Biblia, poti s-o obtii de pe net.Fii sigur ca nu Dumnezeu este responsabil de necredinta multora, de rautatea lor, de calomnii aduse din lipsa de educatie spirituala si morala.O constiinta educata pozitiv se v-a dovedi un arbitru eficient.(, Daca nu crezi, nu crezi, ce trebuie sa-ti etalezi simtamintele, sa nu zic negativ ), Poti sa te convingi de existenta lui Dumnezeu, daca poti aprecia modul in care esti creat, observa ciclurile din natura,, uitate in oglinda sa vezi ce vezi, si daca nu cumva cand ai mers din fata oglinzii ai uitat ce ai vazut. (Citeste in Isaia 1:2-4; si Isaia 48:17-20.). Daca doresti mai conversam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

I-a dato deoarece Diavolul i-a spus Mantuitorului ca toti se vor intoarce impotriva lui Dumnezeu pana la Armagedon. In primul rand Dumnezeu ii demonstreaza contrariul diavolului si de asemenea ne face capabili sa facem o alegere.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu nu are nevoie nici de dovezile tale nici ale altora. Ti-ai pierde vremea. Daca esti crestin te rogi, lasa 'cercetarea' pe umerii prostilor.Tu cerceteaza cum poate sa te ajute sa traiesti in spiritul Lui. Prin smerenie, rugaciune. Lasa prostiile.

| Mădă0611 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Nu se stie exact, dar asta nu inseamna ca Yhwh le-a facut (unii crestini spun ca exista un singur dumnezeu, insa vazut in mai multe feluri, si acel singur dumnezeu e dumnezeul lor, adica Yhwh, de asta am zis de el).

| Mădă0611 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

NobodyDeservesToKnowMe laughing

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Mădă0611):

I'mMOreSpeciallaughing)

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta rezulta faptului ca nu s-a studiat un verset in baza contextului sau cu alte versete!
o seara buna!