| anonim_4396 a întrebat:

Vreau argumente concrete in ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu;-j eu am ajuns la concluzia ca el nu exista, e doar o inchipuire a oamenilor.Rog sa raspundeti

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu e Natura, Natura exista, deci Dumnezeu exista.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Omul l-a creat pe Dumnezeu, tot omul il poate omora pe Dumnezeu.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu e totul, daca nu ar fi El, nimic nu ar exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo,acum cauta raspunsuri logice l-a intrebarile vietii ca esti destul de mare sa gandesti pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da ma asa e cum zici.pentru tine.devreme ce ai ajuns la concluzia asta.ti-a trebuit mult? cat timp ai crezut in el? si cat timp nu vei mai crede? fericitule.cand vei muri vei avea mintea odihnita.nu va trebui sa citesti.neinteresandu-te decat papica, nani si beutura, chiar daca e doar apa, nu vei avea nici o grija in plus celelalte neexistand. felicitari.

| mdany a răspuns:

Fiecare crede ceea ce doreste caci avem dreptul la libera exprimare, insa nu putem spune ca nu exista. Citeste Biblia si vei afla mai multe amanunte pe care noi oamenii de rand nu le putem explica pas cu pas.
O zi buna

| BadBEver a răspuns (pentru mdany):

Sa stii ca biblia tot de oamenii e scrisa, nu putea sa se scrie de la sine sau sa o scrie `dumnezeu`, asta e ridicol... si apoi sa fi existat dumnezeu era sa ne deie un semn concret ca el exista )

| andri22 a răspuns:

Uite o sa iti spun cum sta treaba:Eu cred in Dumnezeu pentru ca exista iar tu ar trebui la fel nu sa intrebi asa ceva, puneti macar intrebarea:Ce crezi Doamne despre mine daca am ajuns sa pun pe TPU tot felul de intrebari si care nu sunt sigura pe ele atata timp cat nu sunt de mine, nu fac loc nici pentru ele?
Multi din oameni isi pun aceasta intrebare dar uite ca vine si un raspunsbig grinaca Dumnezeu nu era, gandeste-te noi nu mai traiam nu mai aveam o viata un suflet, sentimente, visuri si tot asa...Deci tu trebuie sa crezi in Dumnezeu pentru ca este Tatal nostru, Mantuitorul Lumii, El si-a dat viata pentru noi iar noi oamenii suntem pacatosi si am ajuns la vorba unui preotsmugLumea s-a inrait, totul s-a schimbat, la fel si biblia spune:Totul o sa se schimbe, lumea o sa se inraiasca, totul o sa fie schimbat, timpuri grele vor veni, oamenii nu vor mai avea unde sa lucreze, nu vor mai avea ce sa manance, se vor lua la bataie pentru mancare.
De aceea lumea trebuie sa traiasca vesnic in credinta si staruinta, macar spre rugarea si iertarea pacatelor spre fagaduinta lor.Mult noroc!

| 22SWAG22 a răspuns:

Nici eu nu cred. Nu ai cum sa fi convins deoarece tine doar de credinta.

| bobbyjah a răspuns:

N-o sa-l gasesti pe d-zeu pe TPU laughing daca tu nu crezi, de ce vrei sa fii convins?

| anonim_4396 explică (pentru bobbyjah):

Bun raspuns. undeva e indoiala.

| Links a răspuns:

Sunt atatea dovezi ca el exista, sunt atatea minuni... cauta si tu pe net, sunt adevarate!

| stefanialuca1994 a răspuns:

Pai uita-te in jurul tau la tot ce te inconjoara. cine crezi ca le-a creat? eu zic ca aici nu este o minte omeneasca, adica tot ce ne inconjoara sa faca un om, sau ca asa a fost sa fie. Ci Dumnezeu a creat intreg universul.

| BadBEver a răspuns (pentru stefanialuca1994):

Oamenii de stiinta pot dovedi ca totul din jurul nostru e doar evolutia, nimic supernatural, adica ciocanitoarei i-a aparaut ciocul cu citeva mln ani in urma pentru a ciocani in copaci si asi dobindi hrana, camilei i-a aparut cocoasa etc. Cu citeva mln ani in urma oamenii aveau par pe tot corpul din cauza gerurilor insa acum avem haine (Evolutia) NIMIC Supernatural.