| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce a creat prima data zeul iudeu? Omul sau animalele?

28 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

In univers prima data au aparut planetele din praf cosmic datorita fortelor gravitationale. O planeta dintre acestea avut conditii favorabile vietii asa cum o stim noi, a dezvoltat forme de viata in miliarde de exemplare si specii, si in ultimele 50-60 de milioane de ani au aparut animalele de la care a evoluat omul. Asta nu inseamna ca celelalte planete nu au dat nastere altor vieti. Nu avem de unde sa stim asta insa numerele, cercetarile si descoperirile recente arata ca probabilitatea sa mai existe viata si altundeva in univers este extrem de mare doar ca din cauza dinstantelor de neimaginat si al tehnologiei actuale, acest lucru extrem de greu de descoperit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pe Ion Iliescu, desigur! Auzi tu intrebare...
@apollo: Desi big-bang-ul e o teorie mult mai logica si de bun-simt fata de elucubratiile mistice cu barbosul care facea la*a in vid si s-a plictisit subit si s-a gindit cum ar fi sa faca chesii, nici asta nu e o teorie infailibila.

Răspuns utilizator avertizat
| rapandula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Efectele Big-Bang-ului se vad si ne ajuta sa descoperim sau sa rezolvam alte ecuatii si fenomene ale universului. Efectele acelui Barbos nu se vad, sunt lucruri care se interpreteaza ca fiind ale lui.

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns (pentru rapandula):

De acord cu big bang dar cum poti sa explici agiasma care nu se "strica" niciodata?happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru florin926481f):

Hai breh, iti bati joc de noi? Aghiasma care se tine in vase din argint - care e antibacterian de la o posta - si care se prepara cu plante aromatice care ii mentin proprietatile? Asa hai sa zicem ca si mierea e sfinta. Mierea de albine, conservata in borcane din sticla sau recipiente similare, poate rezista sute-mii de ani fara probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| rapandula a răspuns (pentru florin926481f):

Apa de ce nu se strica niciodata? mierea de ce nu se strica niciodata? siropul de artar de ce nu se strica niciodata? otetul de ce nu se strica niciodata? amidonul de ce ce nu se strica niciodata? Mai continui lista?
E vorba de elementele si reactiile chimice al acelor produse, nu de o vointa divina de a nu se strica.

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Deci busuiocul face ca apa sa se pastreze, interesant.

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aaa trebuie sa iau alta dupa un an?
Pff trebuie sa arunc sticlele alea pe care le am de cativa ani...

| Anonimgirltpu a răspuns:

Dar curioasa mai esti. Daca vei descoperi raspunsul la aceasta intrebare ce vei face mai departe? Nu mai bine te-ai intreba lucruri folositoare?

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimgirltpu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Scuze. Curios/curioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| florin926481f a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Colectie de sticle cu agiasma, doar asa sa fie acolo.Ori suntem crestini ori nu mai suntemhappy

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns:

Esti femeie?

| Frank51 a răspuns:

Toată materia era deja existentă înainte de big bang, doar că era comprimată într-o singularitate care a colapsat. Deci răspunsul este, că a creat simultan toată materia, care a condus la existența tuturor viețuitoarelor.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cred ca esti vampir=]]]

| Mayhem666 a răspuns (pentru florin926481f):

Aghiasma e doar apa. Ai vazut tu apa care sa se strice? Daca apa se strica, oceanele erau putrede pana acum. Apa nu se poate strica, se poate decat polua. Chiar daca pe sticlele de apa apare o data de expirare, asta e pentru ca cu timpul se poate altera din cauza ca sta intr-o sticla de plastic, si poti sa mai adaugi un factor in caz ca asta este cazul, factorul fiind temperatura, cu cat e mai cald cu atat apa se altereaza mai mult, dar nu poti sa spui ca se strica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

... care lumina sfinta se stie de vreo 100 de ani ca e aprinsa de unii pititi acolo inauntru. Alta intrebare!

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sau varianta cu fosforul. Pe care o preferi. https://onthewaytoithaca.wordpress.com/......-debunked/