| RAY a întrebat:

Ce a facut rau Petru?

Galateni 2, 11-14, il cearta pe Sfantul Apostol Petru pentru atitudinea sa : "Iar cand Chefa a venit in Antiohia, pe fata i-am stat impotriva, caci era vrednic de infruntare. Caci inainte de a veni unii de la Iacov, el manca cu cei dintre neamuri; dar cand au venit ei, se ferea si se osebea, temandu-se de cei din taierea imprejur. Si, impreuna cu el, s-au fatarnicit si ceilalti iudei, incat si Barnaba a fost atras in fatarnicia lor. Dar cand am vazut ca ei nu calca drept, dupa adevarul Evangheliei, am zis lui Chefa, inaintea tuturor: Daca tu, care esti iudeu, traiesti ca paganii si nu ca iudeii, de ce silesti pe pagani sa traiasca ca iudeii?".

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

A dat dovada de fatarnicie caci manca porc probabil cu cei dintre neamuri iar cand au venit iudei se ferea.

| Mclaren12 a răspuns:

Petru nici nu a existat vreodata deci, pierdere de timp.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Nu chiar din toate religile crestinismul a supravetuit si a devenit numarul 1 in lume

| Mclaren12 a răspuns (pentru RAY):

Crestinismul a devenit religia principala a lumii pentru ca a fost impinsa cu forta peste populatie si pentru ca liderii crestini au cam distrus orice opozitie pagana de pe vremea inchizitiei. Daca exista 2 miliarde de spalati pe creier in lume, asta nu dovedeste cu nimic autenticitatea oricarei dogme crestine, la fel cum nici 7 miliarde de ignoranti care cred in Holocaust nu dovedesc autenticitatea acestui eveniment asa zis istoric.