| nicucostea855 a întrebat:

Ce a vrut sa spuna Solomon, sub inspiratie divina, prin cuvintele din Eclesiastul 12:12:"În rest, fiul meu, ia aminte la aceasta: Scrierea multor cărți nu are sfârșit și a te dedica prea mult studierii lor este obositor pentru trup"?

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Zice bine. Carti se scriu non-stop si daca vrei sa le citesti pe toate nici nu poti ca sunt prea multe, e si obositor si in plus e si inutil. Influenta divina e inexistenta deoarece nu exista divinitati. Divinitatile sunt personaje imaginare.

| nicucostea855 explică (pentru halogen001):

Ți-aș fi dat nota "inteligent" dar când am dat de "Influenta divina e inexistenta deoarece nu exista divinitati." mă simt îndemnat să zic asta:: Omul nu știe sigur cum a apărut viața pe pământ, și apariția spontană a vietii din materie organică nevie, fără intervenția unei inteligente, nu a fost observată în niciun laborator. In plus știm prea puține despre materie și univers că sa consider valida aceasta remarca a ta.

| Antisistem11 a răspuns:

Ia Du te si intreaba l pe el.