| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Ce ai de pierdut daca renunti la pacat, esti iubitor si intelegator cu ceilalti din jurul tau?

Ce ai de pierdut daca crezi in Iisus Hristos ca a murit pentru tine si mine?

41 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca sa inteleg ca 99% din romanii sunt fara de pacate, buni, intelagatori, iubitori? serios, inseamna ca traiesc in alta romanie, in alta dimensiune pe alta planeta, vrei sa afirmi ca 5, 5 miliarde de persoane sunt imorale, pacatoase, nu iubesc, se urasc intre ei? omule fiecare are dreptul de a crede in ce doreste, scopul tau este propaganda religioasa atat, pls lasa-ma cu morala crestinilor si cu bunatatea lor ipocrita si falsa

| DeyCj a răspuns:

„Ce ai de pierdut daca renunti la pacat, esti iubitor si intelegator cu ceilalti din jurul tau?"
Nimic, asta ar trebui să facă toți creștinii, și din păcate nu o fac, ci doar se maimuțăresc prin beserici, și își dau în cap unii la alții sau se bat între ei care să țuce putreziciuni sfinte(cică) primul.
„Ce ai de pierdut daca crezi in Iisus Hristos ca a murit pentru tine si mine?"
E discutabil și depinde de raționamentul fiecăruia, asta.D.p.m.d.v. a crede în ceva despre care nu există dovezi relevante ca a existat, sau a făcut niște fapte, e ca și cum ai crede că tot ce zboară se mănâncă, chiar de e o parașută(cu bisens).

| mentholinks a răspuns:

Nu ai de pierdut nimic. Insa pe unii nu ne lasa mintea sa credem in aceste povesti. Credinta nu e o alegere cum au toti crestinii impresia.

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Mandria si prostia

| Nilsson a răspuns:

``Ce ai de pierdut daca renunti la pacat, esti iubitor si intelegator cu ceilalti din jurul tau?``

Nu e absolut nimic de pierdut, pacatele si rautatea nu au facut pe nimeni vreodata fericit.

``Ce ai de pierdut daca crezi in Iisus Hristos ca a murit pentru tine si mine?``
Pacatul mandriei ii impiedica pe unii sa creada si de aceea nu il vad pe Dumnezeu.
In Isaia 59.2 spune: ``nelegiuirile voastre pun un zid de despartire intre voi si Dumnezeul vostru; pacatele voastre va ascund fata Lui si-L impiedica sa v-asculte!``
Sa accepte credinta inseamna sa accepte ca s-au inselat pana acum dar orgoliul nu ii lasa, ei ar prefera moartea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plăcere,distracție,putere.
Bunătatea e supraevaluată.
Nimic.Dar la fel de bine se poate dovedi că nu a murit nici pentru mine, nici pentru tine și toată credință asta a fost în van.

Răspuns utilizator avertizat
| Golyat18 a răspuns:

Dar de ce sa renunte omul la sex daca prin asta e iubitor cu fetele?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Iti zice D-zeu sa renunti la sex? Pai si noi cum ne mai inmultim?

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Man e vorba de sex inainte de casatorie adica curvie.
Se sub intelege.

| rexiomaria a răspuns:

Pentru Shuriken:

"Dovada ca am dreptate e ca mi-a dat ignore inca de la inceput, din invidie pentru ca i-am explicat ceva si nu a avut raspuns.
Mai exact ca bunatatea bate inteligenta. dar mna cine nu accepta asta e "

Crezi ca tu esti in pozitia sa vorbesti despre cine da "ignore"?
Tu mi-ai dat mie ignore pentru ca nu ai argumente inteligente. RAY(daca despre el vorbesti) cred ca te-a blocat pentru ca a vazut ca esti lipsit de speranta cand vine vorba de discutii logice.

| rexiomaria a răspuns:

"Ce ai de pierdut daca crezi in Iisus Hristos ca a murit pentru tine si mine?"
Eu ti-am raspuns si in alt mesaj de ce.
Daca crezi in Iisus, ca a facut minuni, trebuie sa crezi in D-zeu.
Exista si alte religii, nu doar crestinismul.
Toate/majoritatea, spun ca doar D-zeul/Zeul lor e adevarat si sa nu te inchini la alti zei.
Daca chiar exista un Zeu, dar nu e D-zeul crestin, ci e, de exemplu: Allah, atunci vei ajunge in Iadul lui pentru ca te-ai inchinat la Zeul crestin, in loc de Allah.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru rexiomaria):

Iisus e Dumnezeuwinking "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine! Nu exista altI zei, vei vedea asta dupa moarte si o sa-ti para rau. Nu ai nimic de pierdut! Lasa pacatele si intoarce-te la Domnul Iisus Hristos care a murit pentru tine, nu-l mai ignora!

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Alooooooooooo versetul se referea la evrei, cum sa nu exista alti zeii daca dumnezeu judeca in mijlocul lor. iahve nu are copii, aloooooooooo de ce consideri ca e pacatoasa daca nu e crestina? nu judeca omul dupa aparente omule, daca era asa cum afirmi Romania era o tara sfanta, si daca devine crestina gata e sfanta, 5, 5 miliarde de persoane sunt pacatoase si rele si voi sunteti sfinti

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

"Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!"
Nu se refera doar la evrei, versetele sunt si pentru noi.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei.

| Andrei2019 a răspuns:

Iti pierzi lucrul cel mai de pret. Timpul.
Pe Iisus il doare in cot de tine.
A explicat destul de clar ca a venit pentru oile ratacite ale lui Israel.Esti cumva israelit din neamul lui Iacov?
Atunci valea ca nu isi pierde timpul cu tine.
A facut putine exceptii.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Andrei2019):

Nu e adevarat, Iisus Hristos ne iubeste pe toti si ne-a salvat pe toti prin moartea sa pe cruce.
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu."
"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viată veșnică."

| Andrei2019 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu exista nicio dovada ca romanii foloseau cruci pentru executarea criminalilor sau rasculatilor cum a fost in cazul lui Iisus.
Nu exista nicio dovada istorica de incredere care sa ateste existenta lui Iisus.
Ai dat doua citate false.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru Andrei2019):

Iisus sa te ajute si sa fie cu tine!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Andrei2019):

Oare? Sti ce biblioteca secreta e in Vatican si sti de ce o tin secreta? fiindca lucreaza cu diavolul.

| Andrei2019 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Stii cu doi de i analfabetule.

| Andrei2019 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Tot ce a zis Buddha gasesti pe internet.
O sa arzi in Iad la sectia ignoranti.

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu exista diavol, diavolul a fost inventat odata cu crestinismul.
Legea lui Moise interzice afirmatia existentei diavolului.
Spune nici sa nu pomenesti numele altor dzei aici e cuprins si diavolul fiindca si el e un dzeu al raului chiar Isus il numeste dzeul veacului acesta.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Diavolul nu e un D-zeu, altfel de ce s-a invoit sa-i faca rau lui Iov ca sa vada daca mai e credincios in D-zeu, CU VOIA LUI DUMNEZEU? In biblie ne este spus clar ca Satan era un inger, unul care a vrut sa devina D-zeu detronandu-L pe primul. Daca Satan ar fi reusit atunci ce rost ar mai avea a doua venire?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Andrei2019):

Atata timp cat intelegi n-ai de ce sa ma faci analfabet, nu suntem la teza la romana aici.

| Andrei2019 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Agramat atunci.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Andrei2019):

Stii ce voiam sa spun...

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Isus spune ca e dzeu. Daca negi asta o sa iti dau citat dar totodata te vei face de rusine deoarece cunosti biblia mai putin decat un ateu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

"Eu si Tatal una suntem". Nu l-ai auzit pe preot ca spune: "In numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant amin".De fapt el spune:" In numele Lui Dumnezeu, amin. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sun cele trei Peroane ale Dumnezeirii si-L formeaza pe Dumnezeu, Satan nu se include intre acestea si nici nu e un D-zeu.

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Scrie in biblie ca e un dzeu. Tu contrazi-mi versetul biblic si nu veni la mine cu parerile tale eronate. Spune-mi ce facem cu acel verset.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Ce pareri eronate, omule?! Da-mi si mie versetul in care Satan era Dumnezeu?

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

2 corinteni 4.4
a căror* minte necredincioasă a orbit-o dumnezeul** veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina† Evangheliei slavei lui Hristos, care†† este chipul lui Dumnezeu.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Pun pariu ca ai dat copy/paste de pe resurse crestine, i-a uita-te si tu la verset mai bine, cu ce litera este scris "dumnezeul veacului acesta", cu litera mare, sau cu litera mica? Despre adevaratul D-zeu este scris cu litera mare. Dumnezeul veacului acesta e Satan dar el nu e d-zeu ci este numit asa fiindca noi, oamenii, l-am facut un d-zeu pe care-l urmam, el nu e un dumnezeu oficial si unul fals ca chipurile cioplite.

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Totusi scrie ca e dumnezeu, la legenda nu spune ca e unul fals sau mai stiu eu ce. Asa ca asta e doar opinia ta, insa el e un dzeu al crestinilor.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Pavel spunea asta la figurat, daca Cel ce a fost, Cel ce este si Cel ce va fi este Dumnezeu, atunci Il urmezi si te ghidezi dupa poruncile Lui. Daca Satan este numit dumnezeu, atunci il urmezi si te ghidezi dupa poruncile lui

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Dovedeste-mi ca o spunea la figurat. Sunt doi dzei in religia crestina doar ca unul e limitat si unul nelimitat. Daca dzeu inseamna doar o fiinta nelimitata, atunci de ce a mai fost data porunca care spune sa nu iti faci alti dzei si nici sa nu le pomenesti numele?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Golyat18):

Pentru ca omul isi poate face Dumnezei falsi. Daca pui telefonul, banii, distractia, etc inaintea Lui Dumnezeu transformi acel lucru in propriul tau D-zeu caruia culmea ii slujesti. In univers exista un singur Dumnezeu real si o infinitate de dumnezei falsi(idoli). Punand altceva inaintea Lui D-zeu incalci din start primele doua porunci. Daca alegi sa pacatuiesti si-l pui pe Satan inaintea Lui D-zeu, el devine dumnezeul tau.

| Golyat18 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Man toate durerile tale, le atribui lui satan. Asta e scris chiar in biblie.
Chiar daca tu nu esti tot timpul la mana lui satan, il ai pe satan langa tine si il vezi cum incearca sa te tarasca in pacat.