| CalatoriSpreCer a întrebat:

Ce anume produce intristarea dupa voia lui Dumnezeu?

4 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Nu exista voia lui dzeu aici.
Intristarea apare sau nu, din n motive.
Esti trist din n motive, din amintiri, din intamplari. Esti trist pur si simplu si "voia unui dzeu" nu are legatura cu asta.
Tristetea vine si pleaca si cateodata sta cat vrei tu sa stea.
Cateodata ne simtim bine cu ea, e o companie placuta.

Voia lui dzeu nu poate face nimic ca ea sa dispara.

| Moisie a răspuns:

In mod sigur constientizarea faptului ca urmand religia crestina te-ai indepartat de Voiia lui Dumnezeu si prin asta si de Dumnezeu Creatorul, si probabil constientizarea faptului ca ai gresit iubindu-l pe Isus Christos, care singur se recunoaste ca fiind Lucifer (vezi Apoc 22, 16) si seful cheilor Iadului (vezi Apoc 1.18) sau cu alte cuvinte Dracu!
Crezi ca poate fi ceva mai intristator decat sa afli acest adevar mentionat in Biblie?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Bună ziua!

Versetul la care probabil faceţi referire este 2 Corinteni 7:10 unde sunt prezentate două feluri de întristare: "întristarea după voia lui Dumnezeu" şi cea "în felul lumii".

Când cineva păcătuieşte se poate întrista "în felul lumii" în sensul că se gândeşte doar cum greşeala respectivă îi poate afecta propria reputaţie.

Cel ce se întristează "după voia lui Dumnezeu" face asta în sensul că recunoaşte că prin aţiunile lui a încălcat normele lui Dumnezeu iar relaţia lui de prietenie cu Creatorul are de suferit.

Ce produce aceasta formă de întristare? 2 Corinteni 7:11 oferă răspunsul: Fiindcă, iată: chiar faptul acesta, că aţi fost întristaţi după voinţa lui Dumnezeu, ce mare străduinţă a produs în voi, ce dezvinovăţire, ce indignare, ce teamă, ce dorinţă sinceră de a vă căi, ce zel, ce îndreptare a răului!

O zi frumoasă!

Răspuns utilizator avertizat