| anonim_4396 a întrebat:

Ce anume va imaginati cand va ganditi la un "inger"? Cum credeti ca ar arata asa ceva?

6 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Îngerii sunt fiinte spirituale care in Biblie sunt descriși ca luând chip de om si dialogând cu pământenii. Ex. : cei trei îngeri la Avraam din care doi au plecat la Sodoma, si unul a rămas cu Avraam. Daca sunt spirite nu pot fi văzute de nimeni. Deci nu ne putem imagina cum arata un spirit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca un om cu aripi.

| Celcestietot a răspuns:

Mesageri.

| Daniel323 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cred ca aveti o traducere expirata.
La stejarul Mamvri textul ebraic il mentioneaza pe YHWH impreuna cu doi malakim.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O ființă spirituală care pe Pământ ia chip uman și însoțește omul în toate căile sale ca să-l protejeze și să-l scape din rău, după cum afirmă și Biblia: Psalmul: 11-12 - "Căci El va porunci îngerilor Săi să te păzească în toate căile tale; şi ei te vor duce pe mâini, ca nu cumva să-ţi loveşti piciorul de vreo piatră." Încă ceva de menționat, îngerii fac voia Domnului și sunt în slujba Lui.

| alex598 a răspuns:

În biblie sunt descriși ca având aripi și strălucind foarte tare și îmbrăcați în haine albe.