| NuImiPun a întrebat:

Ce confesiuni religioase intra in religia mozaica?

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Religia Mozaica/Iudaica se imparte in mai multe confesiuni:
1. Caraism - resping Talmudul, ei au doar Tora.
2. Ortodox - ei spun ca Tora a fost data direct de Dumnezeu.
3. Reformati - ei spun ca Tora nu a fost data direct de Dumnezeu, sunt mai liberali. Nu respecta legile din Tora cu strictete.
4. Conservativi (atentie, nu conservatori) - Au aparut ca raspuns la evreii reformati. Ei considera ca reformatii au scos prea multe din traditiile iudaismului. Ca strictete sunt undeva intre Reformati si Ortodocsi.

Cei mai multi evrei sunt Ortodocsi, apoi Reformati, apoi Conservativi. Caraistii sunt foarte putini.