| SynZeSaseTri666 a întrebat:

Ce credeti ca e dupa moarte? Nu vreau nici un raspuns cu dzeu si cu rai.

39 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Ce a fost si inainte de a te naste.

| MMihai a răspuns:

Alte vieți, în alte planuri existențiale!

| king4aday a răspuns:

Eu cred ca nimic. Cand toate functiile din corp se opresc, s-a terminat.

| tasmania a răspuns:

La cum suna intrebarea ta, cred ca ar fi fost mai nimerit daca o postai la Stiinta si filosofie decat la Religie.

| Zenit313 a răspuns:

Nu este nimic dupa moarte, se termina absolut totul, intram in circuitul naturii!

| Mădă0611 a răspuns:

Daca tot ce esti si tot ce exista pentru tine e in mintea ta, cand creierul moare, moare si constiinta, atomii se recicleaza.

| RAY a răspuns:

Eu sunt convins ca nu exista absolut nimic dupa moarte, cel mai bun raspuns logic, rational, stiintific e
e exact ca inainte sa te nasti, stiinta a demonstrat ca vei o lumina =isi ard neuroni
apoi nimic desigur ca nu vei realiza ca ai murit din moment ce numai existi, faza cu reincarnarea e o poveste de ce?
cea ce esti tu ca persoana se afla in creierul tau, uitate la cei care tiau pierdut memoria toata acel eu de dinainte a murit, desi chiar daca te-ai reincarna nu ai putea sasi aminesti trecutul tot mort ai fi
faza cu iadul si raiul = fantezie pura cum e posibil ca un suflet sa existe fara creier?
sunt basme
prefera realitatea nu amagirea in alte vietii

| milan9 a răspuns:

Nu ai cum să vorbești despre veșnicie fără să iei în considerare împlinirea prin fericirea veșnică, raiul, și nu ai cum să vorbești despre rai fără să iei în considerare responsabilitatea propriei tale libertăți de a te apropia singur de acel rai (prin credință, prin Fiul lui Dumnezeu), sau de a-l refuza. Refuzând să și vorbești despre el, riști de fapt să consideri că nu trebuie făcut nimic pentru el...

| William a răspuns:

Intrebi de este dupa moarte dar nu vrei sa auzi adevarul laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar nu am. Nici nu-mi prea pasa. Imi traiesc viata asta. Nu cred ca este vreun utilizator care sa spuna ca raspunsul dat de el este 100% adevarat. Ce este 100% adevarat este faptul ca nimeni nu stie ce este dupa moarte, isi dau doar cu parerea. Dovezile stiintifice sunt impartite. Unii cercetatori sustin ca nu exista nimic, dupa moarte, altii sustin ca exista. Nu ma refer la rai sau Dumnezeu, pur si simplu poate fi ceva nou. Este dovedit stiintific, si chiar este dovedit, faptul ca exista materie negativa (trupul, corpul) si materie pozitiva (energie, suflet, duh, spune-i cum vrei). Eu sunt de acord cu Doctorul anestezist Toni Victor Moldovan, care sustine ca dupa moartea corpului somatic (fizic), corpul spiritual, adica materia pozitiva, isi incepe voiajul astral. Sper sa nu atrag niciun comentariu rautacios la acest raspuns. Pana la urma, am facut ce-au facut si ceilalti, mi-am spus punctul de vedere.

| relian a răspuns:

Daca nu vrei raspunsuri cu Dzeu si rai atunci de ceai mai postata aici intrebarea? Puteai sa o postezi la stiinta si filozofie ca de fapt tu aia si cauti o explicatie stiintifica sau filozofica, cu ce se intimpla cu noi dupa moarte.Dar ca sa raspund eu as zice ca nu se intimpla nimic.Ai murit si ai disparut ca persoana, corpul se descompune pina la nivel de atomi si aia e tot.Sintem energie si materie care intr-un final va ajunge sa fie doar una si anume cred eu energie, care neavind suport sau contrabalanta va trebuie sa se intimple ceva sa se transforme o parte din acea energie iar in materie.De fapt aia se si intimpla.Materia dispare sau se transforma de fapot in energie.Uzura unu corp material catre aia merge.Ai se intimpla de fapt prin uzura, o transformare a materiei in nergie.Parerea mea.Acum teorii sint balamuc si nici una nu poate fi dovedita 100%. Orice poveste poate fi credibila sau acceptata mai bine zis, atita vreme cit nu poate fi contrazisa de o demonstratie.

| dorelmarc a răspuns:

Si, dupa cum oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata, (Evr.9:27)

| danay72 a răspuns:

Nimic.Cand mori nu mai mergi nici unde, doar in pamant si aceasta e si parerea Bibliei.Eclesiastul9:5,6,10.

| 3xfemeie a răspuns:

Copil fara minte. Parintii tai sunt mandri de tine? big grin

| dracu14 a răspuns:

Exista 2 variante
1. dupa ce mori ajungi la 2m sub pamant
2. dupa ce mori ajungi cenusa intr-o urna/imprastiata
depinde de preferinte
"I regard the brain as a computer which will stop working when its components fail. There is no heaven or afterlife for broken down computers; that is a fairy story for people afraid of the dark,"-Stephen Hawking

| SynZeSaseTri666 explică (pentru relian):

Religie nu inseamna doar crestinism...

| Raquella a răspuns:

Moartea este trecerea la viata vesnica. O sa mergi intr-un loc unde nu vei auzi nici de Dumnezeu nici de rai, daca nu Il cauti inca de pe acum. happy

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

Sa inteleg ca ai inviat si ne spui cum a fost nu?

| Raquella a răspuns (pentru RAY):

Cred tot ceea ce scrie in Cuvantul lui Dumnezeu.Promisiunile Lui sunt Da si Amin.

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

Poti dovedi ca ai murit exista vreun act ca sa demonstreze asta?

| Raquella a răspuns (pentru RAY):

Da, prin botez am murit fata de pacat si acum traiesc, dar nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine.

| RAY a răspuns (pentru Raquella):

Deci acum esti moarta?

| Raquella a răspuns (pentru RAY):

Cam greu pentru tine sa intelegi despre moartea eului meu si trairea dupa voia Lui nu a poftelor.Despre acest lucru vom vorbi altadata.

| tinerelul a răspuns (pentru RAY):

Nu fiule au inviat altii si au fost martori vii ai vietii de dupa moarte.

| milan9 a răspuns:

În Ecclesiast se găsește întâlnit atât punctul de vedere divin, spiritual, cât și un punct de vedere uman corupt care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

| neaivan a răspuns:

Nu stiu, sta in fata si nu vad nimic dupa ea!

| SoniaRocs a răspuns:

Pai daca nu vrei un raspuns cu Dumnezeu si rai de ce ai postat intrebarea la categoria religie? Daca tot te-ai gandit sa intrebi asa ceva de ce nu asculti si opiniile crestinilor? ai postat cumva pentru micutii tai atei care stiai ca iti vor incanta privirea cu conceptii sataniste in privinta mortii?

| milan9 a răspuns:

Nu este adevărat faptul că "cei morti nu mai stiu nimic". Trebuie avut în vedere faptul că în Ecclesiast se găseşte întâlnit atât PUNCTUL DE VEDERE DIVIN, spiritual, cât și un PUNCT DE VEDERE UMAN, corupt, care neagă valorile spirituale. În urma confruntării celor două puncte de vedere, va triumfa în final punctul de vedere spiritual:
"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7.

Eclesiastul9, 5-6 şi Eccl 9, 10 fac parte din "punctul de vedere" uman, aflat în dialog şi contradicţie cu cel divin.
Ca dovadă, un caz asemănător este întâlnit şi în Eclesiast 9, 2, unde se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă IDEE CONTRADICTORIE a Eclesiastului, CONTRADICTORIE cu "punctul de vedere" divin, cel din restul Scripturii. CINE poate crede că oamenii vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare?

Problema survine din faptul că biblia adoptă de multe ori cu predilecţie un limbaj artistic, dificil de interpretat, înţeles de multe ori doar ţinând cont de contextul. Aceasta este explicaţia pentru existenţa celor aproape 39000 de secte!

| SynZeSaseTri666 explică (pentru SoniaRocs):

Religia inseamna doar crestinism ca eu nu inteleg...alte religii sunt de parere ca dupa moarte e reincarnarea altele contopirea cu Universul nu toate au la baza raiul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Uite ceva interesant despre suflet:http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/Human_Soul.html
http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/Wings.html
http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/Chakras_Diagram.html
Si sunt perconvins ca daca exista suflet exista si un creier spiritual.Hail Satan!