| Akan_Ibram_1994 a întrebat:

Voi ce credeți ca se întâmplă dupa moarte?
Cel mai inspirat raspuns ii dau funda

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

După moarte nu mai e nimic. Suflet imaterial și nemuritor nu există. Dacă ar exista un suflet imaterial și nemuritor, atunci acel suflet nu s-ar îmbăta, nu ar fi afectat de substanțe, de boli sau de accidente. Vedem că omul beat, drogat, bolnav sau accidentat are comportament diferit de cel normal și lipsuri de memorie, deci sufletul nemuritor și imaterial nu conduce omul și nu îi furnizează omului informații. Prin urmare sufletul nu are nici o legătură cu omul, pentru că nu-l conduce pe om și nici nu-i furnizează informații. Sufletul e o invenție a omului primitiv și irațional menită să explice funcționarea omului ca o marionetă condusă de un "suflet". Sufletul mai e o minciună folosită de omul mincinos pentru a-l înșela pe omul naiv, credul, neștiutor care nu gândește. Omul e condus de creier, nu de suflet. Toate informațiile pe care le deține omul sunt în creier. Afectarea creierului de anumite substanțe, de boli sau de accidente modifică comportamentul omului și poate duce la pierderi de memorie. "Sufletul" se identifică cu creierul, deci nu e imaterial și nemuritor. Sufletul = creierul. După moarte creierul se distruge complet, deci s-a terminat și cu "sufletul" și din om nu mai rămâne nimic.
Viața e un mod de aranjare a materiei rezultat în urma evoluției în timp și a proprietăților materiei. Materia e în continuă mișcare și transformare, deci o viețuitoare nu poate avea viață infinită. Materia își schimbă în timp forma și viețuitoarea dispare.
Ideea că un zeu atotputernic, iubitor și inteligent a făcut în mod conștient tot ce există e o absurditate primitivă lipsită de sens și neconformă cu realitatea.
Dacă zeul a făcut tot ce există, înseamnă ca a făcut printre altele purici și păduchi. Are nevoie de purici și de păduchi un zeu atotputernic, inteligent și nemuritor? Evident că nu. Ar face el purici și păduchi? Evident că nu pentru că nu are nevoie de purici și de păduchi.
Are nevoie un zeu atotputernic, nemuritor și inteligent de om? Nu. Ar face atunci zeul oameni de care nu are nevoie? Nu. L-ar iubi zeul pe om? Nu. Are nevoie zeul atotputernic de ritualuri primitive, cântece și poezii sau de credința omului? Evident că nu.
De ce avem purici și păduchi? De ce există omul? Proprietățile materiei și evoluția în timp îndelungat conduce la existența vieții.
Dacă las o maimuță să tasteze la tastatură nonstop, atunci la un moment dat voi vedea pe ecran cuvântul "da". După și mai mult timp, pot vedea pe ecran un cuvânt mai lung, de exemplu "castravete", iar dacă maimuța tastează o infinitate de ani la tastatură, cu siguranță voi găsi orice cuvânt mai lung sau mai scurt doresc, iar cum o operă literară poate fi văzută ca un singur cuvânt mai lung, voi putea găsi în șirul de caractere tastat de maimuță după un număr foarte mare de ani chiar și o poezie întreagă a lui Mihai Eminescu scrisă fără nici o greșeală.
Așa e și cu materia. Așa cum maimuța dacă are foarte mult timp la dispoziție poate scrie o poezie fără să vrea și fără să știe ce face, tot așa și materia poate să se aranjeze sub formă de viață fără ca cineva să dorească lucrul ăsta, deci fără prezența zeului.
De asta există viețuitoare de la viruși și bacterii până la om, inclusiv purici și păduchi, nu pentru că i-a făcut Dumnezeu.
Cine are nevoie de credința omului și de ritualuri primitive, zeul atotputernic și nemuritor sau un om mincinos pentru a-i fi crezută minciuna? Evident că un om mincinos are nevoie de la omul neștiutor de credință pentru a-i fi crezută minciuna. Omul mincinos mai are nevoie ca omul înșelat să nu cunoască adevărul, ca să poată înlocui adevărul cu minciuna.
Concluzia e că prin știință se ajunge la adevăr, iar prin credință se ajunge la minciună. Omul nu spune întotdeauna adevărul și de aceea ca să fie crezut trebuie să aducă dovezi serioase.
Nu există zei atotputernici, inteligenți și nemuritori care să facă tot ce există, pentru că un zeu atotputernic, inteligent și nemuritor nu ar face nimic (pentru că nu are nevoie de nimic). Ideea existenței unui zeu atotputernic, iubitor, nemuritor și inteligent e absurdă. Doar o viețuitoare are nevoie de inteligență, iubire, sentimente și simțuri pentru a supraviețui, pentru a se adapta la mediu, pentru a strânge resurse și pentru a se înmulți.
Nu există spirite, spiriduși, duhuri, suflete, minuni, vrăji, magie, fenomene paranormale, anormale și alte aberații de aceeași natură. Ce e atunci Dumnezeu? Așa cum un părinte care nu e în stare să dea o educație bună și să-l învețe ceva pe copil folosește sperietoarea Bau-Bau pentru a-l determina pe copil să facă ceva, tot așa și omul mincinos folosește sperietoarea Dumnezeu pentru a prosti și înșela oamenii naivi creduli și neștiutori. Deci Dumnezeu e o sperietoare Bau-Bau, iar după moarte nu mai e nimic.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce sens ar avea viata de apoi, eu unu mi am respectat persoanele iubite si mi-am facut datoria de fiu si de cei care mau iubit, amintirile lor sunt retrairea cu ei, nu as avea ce sa fac o eternitate in univers

| Violleta2022 a răspuns:

Nimic! Esti dus la groapa si bagat 2m sub pamant, orie sti ars in cermatoriu.
Evident pe tine nu te mai doare nimic, doar familia ramane cu durerea in suflet

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Cred că nu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu se întâmplă nimic.

| mentholinks a răspuns:

Nu stiu altii, dar eu voi avea roabe cu sani rotunzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Terminus Paradis.

| arabella984 a răspuns:

Nimic, absolut nimic