| anonim_4396 a întrebat:

Daca dumnezeu chiar e bun si iubeste fiecare persoana de pe planeta, credeti ca ar salva un religios care se arunca in fata unei masini? Nu se arunca cu gandul sa se sinucida ci vrea sa vada doar daca dzeu lui chiar il iubeste asa cum minte biblia sau nu da 2 bani pe el si il lasa sa moara. Voi ce credeti?

Nu vreau raspunsuri " pai nu o sa il ajute ca a facut-o intentionat ". altfel nu vad cu un om poata intr-adevar sa stie ca dzeu il iubeste, cum am zis, nu cred prostiile din biblie (scrisa la randul ei de alti mincinosi ). daca nu aveti raspuns pentru intrebarea de mai sus, numai scrieti de pomana alte chestii.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ceea ce ai spus tu se numeste ISPITIREA lui Dumnezeu, adica ii intinzi o capcana lui Dumnezeu. Ispitirea Creatorului este un pacat și are consecinta unui pacat. Cine esti tu O CREATURA sa pui la indoiala pe Creator? Daca nu crezi "prostiile" din Biblie NU CREZI nici in Dumnezeu deoarece acesta este revelat constient DOAR prin Biblie. Acum direct la intrebarea ta, NU, Dumnezeu nu raspunde unei asemenea intrebari.

| LePotato a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu poate fi ispitit?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Deci ramanel acelasi "crede dar nu verifica"? penibil. si se mai intreaba religiosii de ce exista atei

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ai citit tu, crede si nu cerceta, Dumnezeu spune CERCETATI-MA. Penibil sa pui in gura cuiva ceva ce nu a spus.

| danut a răspuns (pentru LePotato):

Satana a incercat sa-L ispiteasca pe Dumnezeu prin Fiul Sau, de ce n-ar putea sa o faca si un adept al Satanei? Asta nu inseamna ca Dumnezeu va cadea in ispita ci ca exista incercari din partea unora ce-l iubesc pe Diavol.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucrurile sunt mult mai simple... si tin de fizica. Daca mecanicul trenului preste la timp idiotul care a vrut sa se sinucida scapa, daca nu... ghinion.

Chiar daca ar exista o putere divina undeva eu tot cred ca legile fizicii ar fi mai puternice

| sublime89 a răspuns:

Intr-un Univers neutru, am aparut si noi recent si am inventat notiunea de bine si rau, care sunt complet subiective, bineinteles. Apoi am inventat doua personaje care sa reprezeinte binele si raul, adica d-zeu si satan. Asta cel putin in religiile monoteiste aparute In Orientul Mijlociu. Si apoi ne-am imaginat un fel de razboi al stelelor intre cei doi, purtat atat pe Pamant cat si in "ceruri". Iar noi oamenii eram oarecum prinsi la mijloc intre cei doi in acest joc de-a soarecele si pisica. Cumva, d-zeu care ar trebui sa fie atotputernic, nu reuseste nici in ruptul capului sa-l invinga pe satan, si astfel jocul continua (in mintile noastre). Motivul pentru care nimeni nu e "salvat" de d-zeu in absolut nicio situatie asemanatoare cu cea data de tine in intrebare, e faptul ca traim in acel Univers neutru si indiferent la care m-am referit la inceput. Insa pana sa-si dea toti oamenii seama de asta, dureaza enorm de mult timp. Dorinta de a ne crede speciali, ocrotiti de un tata ceresc, ajutati la greu, indrumati spre bine de o forta superioara, sau de a ne crede importanti in univers, e mult prea mare ca sa-i putem rezista. Poate ca viata e pur si simplu prea grea pentru unii, sau prea greu de inteles. Si atunci se agata de o speranta falsa.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ba,tu vorbesti mult si degeaba. Daca vrei sa iti demonstrezi punctul de vedere o poti face practic. Demonstreaza tuturor ca dzu nu exista si sari in fata trenului. Daca te salveaza eu imi cer personal scuze de la fiecare pocait in parte, daca nu te salveaza atunci ai avut dreptate. Sa imi zici cand incerci ca sa ma uit.

| anonim_4396 explică (pentru FABULOSUL6000):

Acum chiar nu stiu daca religios sau ateu, dar stim amundoi rezultatul daca as face asa ceva. si chiar daca ar exista dzeu, crezi ca ar da 2 bani pe cineva la ce vezi la ora actuala in lume? laughing sa fim seriosi

| TrăieşteClipa a răspuns:

Iubeste si ateii in aceeasi masura.
De ce nu incerci sa vezi ce se intampla?

| anonim_4396 explică (pentru TrăieşteClipa):

Prefer sa nu ma risc. mai bine sa incerce unul "de al lui".

| Danzell a răspuns:

rolling on the floor "Dumnezeu" a mai creat o lege ascunsa. legea selectiei naturale. trebuie sa fii de-a dreptul prost si orb sa crezi ca o masina nu te poate omora.
pentru ca pe asta se bazeaza crestinismul. pe prostie si credulitate oarba.
ca sa ii raspund si lui Estera987.
cand biblia este reprezentata de niste indivizi care poarta aur, si au sceptre si carti si catapetesme din aur, care iti cer bani pentru serviciile si iertarea lui dumnezeu, care sunt platiti din bani publici pentru asta, care au limuzine, samd.
Cand nu o sa fie macar astea, atunci sa vii la mine si sa imi spui ca de ce nu cred in Dumnezeu. cand insasi biserica incalca cele mai importante legi crestine, cum ai tu asemenea pretentii de la mine?
Nu sunt religios insa am vazut cam ce inseamna petreceri la facultatea de teologie. cu.rve si bautura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, eu cred ca traim pentru a trai iar, asa ca de ce ne-ar salva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu ne-a dat cap sa ne gandim ce facem...

| Shriti a răspuns:

Stiu ca tie ti-ar fi totuna dar mie imi pare sincer rau ca tu consideri Biblia o minciuna.
Oricum, ca raspuns la intrebarea ta.
Poate ca cunosti acel fragment din Biblie unde se spune ca satana i-a zis lui Hristos : Daca tu esti Dumnezeu, atunci arunca-te de pe marginea prapastiei si invie. Aici e o situatie similara. Eu cred ca daca esti atit de obraznic incit sa te indoiesti de dragostea si grija ce ne-o poarta Dumnezeu, atunci nu vad de ce El ar mai fi obligat sa te salveze. Trebuie sa ai un pic de obraz ca sa incerci sa te joci cu Dumnezeu.
Ai grija de tine.

| anonim_4396 explică (pentru Shriti):

Ce i-am zis si lui danut. "Deci ramanel acelasi "crede dar nu verifica"? penibil. si se mai intreaba religiosii de ce exista atei"

| anonim_4396 explică (pentru Shriti):

Vezi ca ai un post pentru tine de la Danzell. ar fi pacat sa nu il citesti

| scorpiaX a răspuns:

Biblia e cea mai faina carte S.F... te rog... ma mir ca nu se da la bac din romane de genu...
1.Nu... Dumnezo nu o sa il ajute... pentru ca Dumnezo e mai atent sa vada cum se "veoleaza" unii :3
2. Dumnezeu nu-l v-a salva pentru ca... acel om a pacatuit...
eu i-am spus lui Ionel sa nu mai minta... si sa mearga la biserica
...=D
acum... hai sa fim seriosi...
asa ceva nu se v-a intampla...
pentru ca doar Thor si spiderman + restul (de la marvel ) ne pot ajutarolling on the floor)