| timoteidoi a întrebat:

Ce credeti voi crestinilor?
Este Legea lui Dumnezeu importanta sau nu pentru ca este "veche"?
INTREBARE:
Credeti ca veti ajunge in Rai daca incalcati Legea lui Dumnezeu (nu numai poruncile ci si Legea) asa cum vedem ca o faceti cu totii ca asa va invata popii?

Cum interpretati aceasta afirmatie/pilda a lui Isus?:

Un om avea doi fii. Şi, ducându-se la cel dintâi, i-a zis: Fiule, du-te astăzi şi lucrează în via mea.
29. Iar el, răspunzând, a zis: Mă duc, Doamne, şi nu s-a dus.
30. Mergând la al doilea, i-a zis tot aşa; acesta, răspunzând, a zis: Nu vreau, apoi căindu-se, s-a dus.
31. Care dintr-aceştia doi a făcut voia Tatălui? Zis-au Lui: Cel de-al doilea. Zis-a lor Iisus: Adevărat grăiesc vouă că vameşii şi desfrânatele merg înaintea voastră în împărăţia lui Dumnezeu

La ce se refera Isus cand vorbeste metaforic de "VOIA TATALUI"?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Voia Tatalui o gasim in Sfanta Carte. Voia lui Dumnezeu este sfintirea noastra.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu, dragutule. O gasim in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Ehe! In El sunt ascunse toate comorile stiintei si intelepciunii.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns:

Timoteidoi. PEntru mantuirea sufletelor noastre, TREBUIE parcurse toate poruncile lui Dumnezeu, dar NU DIN OBLIGATIE sau cu o oarecare teama. NU. CI asta tine de vointa noastra. Daca vrem sa le urmam pentru a dobandi viata vesnica, trebuie sa parcurgem mai multe ''trepte'':credinta,nadejde,pocainta, rabdare, infranare si-n cele din urma nepatimirea. Aceastea se folosesc PE PARCURS ( totusi, e absolut imposibil ca cineva sa ajunga de la credinta la nepatimire fara sa fi dobandit din timp nadejdea, sau rabdarea- cel care crede asa ceva cu siguranta ca nu va ''rezista'' mult).Cu dragoste si incredere in Dumnezeu poti si sa obti pe toate cele enumerate mai sus, dar si sa respecti poruncile dumnezeiesti si ale Mantuitorului nostru Iisus Hristos.
La ce folos daca respecti Legea Veche, dar nu ai dragoste? Asta se cheama fanatism dragule.AI grija, ca asa erau si fariseii care nutreau in fiecare clipa a vietii lor invidie asupra Salvatorului nostru Iisus.SI eu respectau cu strictete legea, dar nu puteau indeplini pentru ca n-aveau nici dragoste si nici cele 7 ''drumuri''.

| cristi202 a răspuns:

Dumnezeu are o personalitate distincta, mai distincta ca a oricarei alte fiinte din Univers sau din afara lui, si, daca are o personalitate atunci are si o vointa, sunt lucruri pe care le doreste, si sunt lucruri pe care nu le doreste. Isus nu a vorbit metaforic cu privire la voia Tatalui, el a vorbit clar despre ce Dumnezeu vrea de la oameni. Unii zic ca o fac, si cind e sa o faca, nu o fac, si invers, unii zic ca nu vor sa o faca, dar o fac, si la asta se refera pilda, adica vrea sa zica ca nu ce spui conteaza in acest sens, cit ce faci. Cuvintele pot fi goale daca nu au acoperire in fapte.
Cit despre Lege, cred ca ar fi bine sa ne spui la care Lege te referi. Daca e vorba de Legea lui Moise, noi nu mai trebuie sa o implinim, caci nici nu putem, doar Isus a putut sa o faca, iar daca vrei sa intelegi cum stau lucrurile in acest sens, e destul sa citesti ce scrie apostolul Pavel in Noul Testament. Exista insa o alta Lege, instaurata de Isus Hristos, legea dragostei, care noi credinciosii trebuie sa o tinem, si e trist ca multi credinciosi nu o tin, crezind ca e mai important cu totul altceva, insa totul se rezuma la a iubi pe Dumnezeu si pe aproapele tau ca pe tine insuti. Adica, daca e sa te iei dupa Sfintul Augustin, regula e: "Iubeste si fa ce vrei". Deci putem spune ca voia Tatalui e sa il iubim intii pe El, si apoi pe oameni, incepind de la cei de linga noi (pentru mine ar fi usor sa zic ca ii iubesc pe chinezi, insa adevarata mea dragoste se arata fata de sotia mea, de parintii mei, de socrii mei, de prietenii mei cu care mai mereu ma intilnesc, pentru ca acolo se vede cel mai bine asta).

| cristi202 a răspuns (pentru timoteidoi):

Te multumesti cu atit de putin? Doar cu TV-ul, care iti baga in minte tot ce vrea el?!? Internetul iti ofera mult mai mult, si iti da posibilitatea sa alegi informatia la care ai acces. Iar Dumnezeu nespus mai mult, pentru ca dorul acerb dupa ceva ce ai vrea sa ai dar nu ai ce apare citeodata in sufletul tau si care nu il poate implini nici tv-ul, nici netul, nici orice alt lucru, El il implineste din plin, si nu prin lucrul dupa care tinjesti atit de mult, cit prin faptul ca El umple acel loc gol din sufletul tau care se vrea a fi umplut cu lucruri marunte.
Nu am nevoie de ochelari 3D, atita timp cit El ma ajuta sa vad cu ochii sufetului si in 4D si poate chiar mai mult, atita timp cit El imi ofera tot ce lumea asta mare pretinde ca o poate face, insa nu o face, oferindu-mi doar surogate. Vrei adevarata realitate? La El o gasesti. Vrei minciuni, spalare de creier, si alte chestii asemenea lor? Uita-te doar la TV.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru timoteidoi):

Crestinismul este o religie a bucuriei. Toti gresim, dar avem iertarea pacatelor prin sangele NEPRETUIT al lui Hristos. Un crestin care traieste in iubire este cu MULT SUPERIOR unui fanatic fariseu care crede ca respecta Legea lui Dumnezeu, dar prin interior este un lup flamand.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu esti in masura sa judeci pe nimeni.

Răspuns utilizator avertizat