| timoteidoi a întrebat:

Ce intelegeti din aceasta afirmatie a lui Isus:

"Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31) "

Credeti ca se adreseaza preotilor care predica una, iar ei fac alta?

Sau credeti ca este un indemn pentru fete sa fie usuratice iar baietii vamesi ca sa ajunga in rai?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Aici Domnul Isus se refera la cei care au facut pacate, dar s-au pocait si au primit iertarea Domnului Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu imi rastalmaci cuvintele. Eu promovez abstinenta sexuala in randul tinerilor si nu numai. Aceasta ii scuteste de multe necazuri si consecinte. Poate sa apara o sarcina nedorita, te poti imbolnavi de boli cu transmitere sexuala. Avortul pare o rezolvare, dar vei ramane cu sentimentul de vinovatie toata viata, pentru ca acel sufletel avea dreptul la viata.Este un sindrom de care sufera majoritatea celor care au apelat la aceasta solutie.Sindromul post-avort.Si de aici un sir lung de evenimente nefericite...

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Da, sigur ca promovez abstinenta in randul tinerilor pentru a fi scutiti de multe neplaceri. Sexul este permis doar in cadrul casatoriei.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru timoteidoi):

Dumnezeu da binecuvantarea, nu un om.

Răspuns utilizator avertizat
| RisenLight a răspuns (pentru EmaS):

Dc un I?

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor poate unii chiar asa au inteles, ca trebuie sa fie usuratici si vamesi, daca tot e interpretabila biblia.
Se refera la ipocriti, ca sunt popi sau nu.

| RisenLight a răspuns:

laughing ce intrebare... ai de capu meu, cum sa interpretezi asa simplist biblia laughing. Uite sti macar cui i se adreseaza versetul ala.Iti spun eu, fariseilor l-i se adreseaza.Si sti de ce Hristos spune asta? Pentru ca El compara pe de o parte gravitatea pacatului necredintei(pacat de capetenie,impotriva Sf. Duh, unul dintre cele mai mari pacate), acea necredinta a fariseilor care ignora chiar si dovezile din fata lor, cu pacatele capitale ca desfranarea si furtul(vamesii furau evreii in ultimul hal), iar pe de alta parte Hristos nu se refera in mod direct la savarsirea pacatelor, ci la faptul ca mai usor ii va fi celui ce face pacate capitale sa se caiasca de ele decat celui ce face pacate mult mai mari(Impotriva Sf.Duh)

Răspuns utilizator avertizat
| RisenLight a răspuns (pentru timoteidoi):

O intrere : Are rost?

Răspuns utilizator avertizat
| RisenLight a răspuns (pentru timoteidoi):

Si am zis ca nu mai intru la categoria asta ca imi fac de lucru cu oameni fara disceramant. Poate de data asta o sa ma si tin de cuvant. Dumnezeu cu voi, "fii ploii"

Răspuns utilizator avertizat
| codrut a răspuns:

Se adresa preotilor...

Răspuns utilizator avertizat
| Strikey a răspuns:

Vezi tu, timoteidoi... fara o anumita traire duhovniceasca nu ai cum sa intelegi Biblia.
De asta au aparut catolicii si protestantii si tot felul de religii ipocrite si fanatice, fiindca ei interpreteaza dupa bunul lor plac, Biblia.

Si credinta Ortodoxa e singura care a pastrat tot ce e drept in lumea asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Strikey a răspuns (pentru timoteidoi):

Asta e. Nu crede. Dar toti vom da raspuns la judecata si nu putem sa spunem ca nu am stiut unde-i ADEVARUL.

ERA O PILDA CU ORBUL DIN NASTERE PE CARE IISUS HRISTOS L-A VINDECAT. DE AICI SE VEDE CA TURMA ISI RECUNOASTE PASTORUL.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandra2018 a răspuns:

Ok

se refera in mod " copilaresc" la prostituate si oameni excroci si inselatori care se intorc din viata lor rea si ajung inaintea multor pocaiti si pocaite in rai!
Aceeia care se cred sfinti dar care din pacate, la rapirea bisericii vor ramane cu anticrist, din cauza mandriei lor si lipsei lor de pocainta! ( schimbare din om ingamfat care singur isi da "admis" si da altora "respins" cand aceasta este doar parafa lui Dumnezeu peste iata fiecaruia! prostituate merg in rai inaintea pocaitelor!