| AndreescuMMO a întrebat:

Ce e mai bine sa fi : crestin sau ateu?

Am sa fac o comparatie, sa spunem ca sansele sa existe Dumnezeu sunt de 50 %
acum teoria evolutionista spune ca noi am evoluat de cateva sute de milioane de ani si tot evoluam.
Crationismull spune viata pe pamant este de aprox. 7000 de ani
Odata ce mori, evolutionsmul nu iti garanteaza nimic. mori si gata.
Crestinismul insa spune ca exista doua locuri : Rai si Iad, cei care cred in Dumnezeu si ii fac voia vor ajunge in Rai iar cei care nu cred in El vor ajunge in iad, e un fel de test la care sunt supusi toti oamenii.
Acuma daca varianta evolutionismului e cea corecta inseamna ca cei care au crezut in creationism nu au pierdut nimic, doar ca au avut cateva legi morale. si s-au straduit sa nu pacatuiasca, sa nu incalce legile.
Daca varianta creationista insa este cea adevarata atunci inseamna ca cei care au crezut in evolutionism vor ajunge in iad, iar bazandu-ne pe ce scrie Biblia cei care nu au crezut in Dumnezeu vor fi chinuiti din veci pana in veci acolo.
Concluzia din care o tragem din aceasta este ca este mai bine sa crezi in creationism deoarece iti promite viata eterna dupa moarte, iar evolutionismul nu iti promite absolut nimic.

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Important e sa fii bine informata si atunci vei vedea mai bine de ce sa alegi Biblia si Dumnezeu.Pentru a te informa corect, analizeaza cu atentie Biblia.Situl jw.org contine multe articole ce te pot ajuta in acest sens.