| AndreescuMMO a întrebat:

Ce e mai bine sa fi : crestin sau ateu?

Am sa fac o comparatie, sa spunem ca sansele sa existe Dumnezeu sunt de 50 %
acum teoria evolutionista spune ca noi am evoluat de cateva sute de milioane de ani si tot evoluam.
Crationismull spune viata pe pamant este de aprox. 7000 de ani
Odata ce mori, evolutionsmul nu iti garanteaza nimic. mori si gata.
Crestinismul insa spune ca exista doua locuri : Rai si Iad, cei care cred in Dumnezeu si ii fac voia vor ajunge in Rai iar cei care nu cred in El vor ajunge in iad, e un fel de test la care sunt supusi toti oamenii.
Acuma daca varianta evolutionismului e cea corecta inseamna ca cei care au crezut in creationism nu au pierdut nimic, doar ca au avut cateva legi morale. si s-au straduit sa nu pacatuiasca, sa nu incalce legile.
Daca varianta creationista insa este cea adevarata atunci inseamna ca cei care au crezut in evolutionism vor ajunge in iad, iar bazandu-ne pe ce scrie Biblia cei care nu au crezut in Dumnezeu vor fi chinuiti din veci pana in veci acolo.
Concluzia din care o tragem din aceasta este ca este mai bine sa crezi in creationism deoarece iti promite viata eterna dupa moarte, iar evolutionismul nu iti promite absolut nimic.

31 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

1. Cine crede in evolutionism e idiot. Stiinta se formeaza prin analiza critica, nu prin favoritism.

2. Viata dupa moarte nu este o problema stiintifica. Nu are nici-o legatura evolutia cefalopodelor cu ce se intampla cu tine dupa ce ai murit. Trebuie sa fii putin "lulu" ca sa crezi asta.
3. Evolutionismul nu exclude posibilitatea existentei lui Dumnezeu.

4. Chiar daca exista zeul de care vorbesti in expunere, eu cred ca ai pierdut totul indiferent ce ai face, caci e trist ca intregul Univers sa fie creatia unui retardat mintal, e chiar trist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"1. Cine crede in creationism e idiot. Stiinta se formeaza prin analiza critica, nu prin favoritism. "
De acord.
"2. Viata dupa moarte nu este o problema stiintifica. Nu are nici-o legatura evolutia cefalopodelor cu ce se intampla cu tine dupa ce ai murit. Trebuie sa fii putin "lulu" ca sa crezi asta. "
Viata dupa moartea nu are legatura cu evolutia, si da numai este o preocupare pentru oamenii de stiinta fiindca se stie ca chiar daca informatia creierul s-ar pastra exact in forma care e acum, tot nu ar putea un "spirit" sa capteze informatii dinafara sa daca nu dispune de anumite "dispozitive" similare cu organele sezoriale.
"3. Evolutionismul nu exclude posibilitatea existentei lui Dumnezeu."
Din contra cand vorbim de un zeu omnistient si omnipotent, atunci nu corespunde modelului evolutiv, deoarece ar fi un act lipsit de sens sa foloseasca evolutia, iar daca vorbim de zeul biblic, e mai iconcilial deoarece evolutia ne arata dezvoltarea de la inferior la superior, iar creationism crestin vorbeste o adevarat involutie, adica caderea dintr-un presupus paradis.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"...deoarece ar fi un act lipsit de sens sa foloseasca evolutia..."
Pentru ca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Pentru ca din moment ce pot crea o lume intr-o singura secunda vad ca un act lipsit de sens sa o creez in milioane si milioane de ani.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Secunda,ani?
De cand Dumnezeu percepe timpul in secunde si ani? De cand exista diferente intre o secunda si un an pentru o fiinta ce nu se supune timpului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

E adevarat ca timpul este relativ, deoarece exista pentru noi alternanta zi/noapte data evenimente astronomice obisnuite.
Dar sa o luam logic, conform teoriei actuale universul a luat nastere in mii de ani lumina, chestia e ca, as fi putut daca as fi fost zeu sa il fac instantanee.

| AndreescuMMO explică (pentru anonim_4396):

Pai faptul ca universul a fost a luat nastere in mii de ani lumina, nu a fost dovedit niciodata concret lucru asta. happy

| Inferno a răspuns:

Plus ca ateismul nu presupune evolutionism.

| OOOLEOOO a răspuns:

SAU

| Dandanache a răspuns:

Prietene, esti praf. Nisip. Pulbere.

Nu mai insista atat cu faptul ca evolutionismul e incompatibil cu divinitatea. Catolicii cred in evolutionism, se numeste evolutionism teist. Evolutionismul nu implica obligatoriu ateismul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Ai dreptate si nu ai, deoarece daca vorbim de un zeu ca cel biblic e un act lipsit de sens din moment ce putea face totul intr-o clipa.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Lipsit de sens ar fi atunci si sa produci un genocid global cu ajutorul unei inundatii care dureaza 40 de zile, cand ai fi putut sa ii omori pe toti intr-o clipa. Vezi, actiunile lui Dumnezeu se transpun de cele mai multe ori in evenimente si evolutii istorice. Evolutia speciilor sub patronajul divin e astfel cat se poate de acceptabila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Mai,oamenii ca oamenii, dar ce a avut si cu animalele, ce i-au facut animale laughing, acu serios asta e ineptie, daca vreau sa ucid si am putere, stiu exact pe cine vreau, o pot face pur si simplu fara sa distrug fauna si vegetatie, plus ca daca e sa fie la mintea cocosului, iti d-ai sema ca pe terra numai era nici o planta care sa produca oxigen dupa acel potop.

| Elvina a răspuns:

E alegerea fiecaruia. E vorba de manipulare la urma urmei> a crede sau nu, a te convinge singur sau nu.

| danay72 a răspuns:

Important e sa fii bine informata si atunci vei vedea mai bine de ce sa alegi Biblia si Dumnezeu.Pentru a te informa corect, analizeaza cu atentie Biblia.Situl jw.org contine multe articole ce te pot ajuta in acest sens.

| Narcis2007 a răspuns:

Parerea mea e ca nu conteaza...

| RAY a răspuns:

De la inceput incepi cu minciuna, ateismul nu are legatura cu vreo teorie a evolutiei se vede ca esti crestin/a demonstrezi din plin asta, sti ca lumea e de mai mult ai fi fost la scoala da voi nu aveti nevoie de asa ceva, da cine isi garanteaza ceva dupa moarte? unde e dovada ca exista ceva dupa moarte da in fanteziile voastre, care crestin sa straduit sa nu pacatuiasca adumi un singur crestin care nu e ca voi toti unul singur din 2.1 mld e greu stiu voi doar cu gura sunteti crestini asta e adevarul, fi fara griji viata de apoi nu exista asa ca nimeni nu va vi chinuit, apropo astea sunt amenitari directe wow sa credem in zeul tau ca ne face friptura timp de miliarde de ani ce fain miroasa pe acolo prin iad

| Mădă0611 a răspuns:

Daca toti ar fi crezut in creationism, lumea era altfel, si omul, daca ar mai fi existat. E usor sa urli pe net, la tv, radio sau mai stiu eu unde ca exista dumnezeu si ca lumea are 7000 de ani folosindu-te de tehnologie si indopandu-te cu medicamente cand esti bolnav. Concluzia! Ipocrizia e "calitatea" fara de care omul nu poate fi teist.

| Doub a răspuns:

Crestin..de ce? Pentru ca sunt o groaza de dovezi ale existentei lui Dumnezeu, dar pana la urma fiecare e liber sa aleaga ce vrea.

| Holiday a răspuns:

"Am sa fac o comparatie, sa spunem ca sansele sa existe Dumnezeu sunt de 50 %"

Ca rationamentul tau sa aiba valoare ar trebui sa ne spui intai de ce ar trebui sa presupunem ca sunt 50% sanse. Cum ai ajuns la procentul asta, prin ce calcule?

Ca asa, putem sa intrebam, presupunand ca exista 1%, 2%...50%...99% sau 100% sanse.

O alta afirmatie cel putin indoielnica e asta:
"Acuma daca varianta evolutionismului e cea corecta inseamna ca cei care au crezut in creationism nu au pierdut nimic, doar ca au avut cateva legi morale."

Pe langa multe alte aspecte, acele cateva legi morale de care spui sunt insignifiante fata de legile imorale din povestea crestina, ca sa nu mai zic ca o "lege morala" ce are la baza o minciuna nu poate fi numita "morala".

"Concluzia din care o tragem din aceasta este ca este mai bine sa crezi in creationism deoarece iti promite viata eterna dupa moarte..."

La fel cum, pe principiul tau, e bine de cei care au crezut in onestitatea Caritas-ului, care le promitea de 7 ori mai multi bani inapoi si le-a dat doar o mare teapa.
La fel e si cu politica, sunt votati aia care PROMIT ca iti dau ceva, chiar daca e evident ca nu pot face asta. Romanul in general este foarte credul, de aia se pot sui cu picioarele in spatele lui atat politicienii, cat si biserica, pune usor botul la promisiuni mincinoase.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

"Pe langa multe alte aspecte, acele cateva legi morale de care spui sunt insignifiante fata de legile imorale din povestea crestina, ca sa nu mai zic ca o "lege morala" ce are la baza o minciuna nu poate fi numita morala."
Corect doar ca acum un mileniul si un sfert cam cand a aparul religia iudeo-crestina nu se cunostea minciuna, spre deoasebire de azi.

| Alcyon a răspuns:

Eu nu-s de acord nici cu ideea ca dupa moarte nu mai exista nimic, nici cu ideea conform careia oamenii buni ajung in rai si aia ai dracu (sau necredinciosi) in iad. Ambele variante sunt prea simpliste pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Am sa fac o comparatie, sa spunem ca sansele sa existe Dumnezeu sunt de 50 %"
Dragul meu intelocutor, sansele ca sa existe Yahve sunt de "n" ori mai mici de ce?
Pentru ca un ai raportat crestinismului doar la ateism, dar cum ar fi sa te raportezi la toate religiile care au existat? Deoarece toate au acelasi sanse.
Mergand mai departe ideea de Dumnezeu pe care o postuleaza religia e cam absurda, deoarece se crede ca:
exista din totdeauna (din cate stim asta e imposibil), e omniprezent (prezent in fiecare loc chiar si lucru ), si omnistient (omnistienta e un paradox, deoarece daca stii totul nu poti actiona decat in felul in care decurge timpul ceia ce in stirbeste zeului crestin o alta "mareata" abilitate si anume omnipotenta a.k.a atotputernicia).
Desi nu putem dovedi empiric existenta sau inexistenta unui anumit zeu, putem analiza argumentele.
"Odata ce mori, evolutionsmul nu iti garanteaza nimic. mori si gata."
Trist, dar adevarat, insa viata devine mult mai pretioasa daca unica viata.
"Acuma daca varianta evolutionismului e cea corecta inseamna ca cei care au crezut in creationism nu au pierdut nimic, doar ca au avut cateva legi morale. si s-au straduit sa nu pacatuiasca, sa nu incalce legile."
Uite un adevar bizar, si anume moralitatea e maleabila, inseamna ca ceia e inainte era moral in timp poate deveni imoral si viceversa.
Cat despre legile morale precum a nu minti (desi teoretic e imposibil sa nu o faci, probabil chiar vei fi nevoi la un moment dat), sa nu furi, sa nu ucizi, etc., sunt date de o capacitate numita empatie, aceasta permite unui om sa se puna in situatia alte persoane, dar da sunt anumite persoane care nu au aceasta empatie (deoarece o portiune din creier nu functioneaza) acestia se numesc psihopati, desi pot fi criminali, nu e totdeauna o regula, incep sa cred ca sadismul (placerea de-a tortura o persoana), vine dintr-o alta parte a creierul si nu e un lucru des intalnit la alte specie deoarece ele in general vaneaza pentru a supravietui, sadismul cere o capacitate numita inteligenta.
"Daca varianta creationista insa este cea adevarata atunci inseamna ca cei care au crezut in evolutionism vor ajunge in iad, iar bazandu-ne pe ce scrie Biblia cei care nu au crezut in Dumnezeu vor fi chinuiti din veci pana in veci acolo. "
Din nou te raportezi doar la o religie, dar daca vrei sa fi cu adevarat obiectiv ai sanse egale la fiecare religie.

| AndreescuMMO explică (pentru anonim_4396):

Sa ti-o spun verde-n fata!
Dumnezeu e cel adevarat, restul sunt doar imitatii si dumnezeii falsi
Dumnezeu a lucrat, lucreaza si va lucra pe pamant pana va fi rapirea.
Semnele ca exista Dumnezeu sunt atat de multe incat s-ar putea scrie biblioteci intregi.\(ca sa-ti dau un mic exemplu pe care l-am trait : Matusa mea a avut cancer, familia noastra a strigat catre Dumnezeu si ne-a ascultat, ea vindecan-du-se miraculos, doctorii neputand explica asta. recunoscand chiar ei ca a fost o putere divina )
Toti ateii stiu ca exista Dumnezeu, dar sunt prea incapatanati sa creada prostiile evolutionismului sau alte teorii ale chibritului.
Dumnezeu este cel adevarat! chiar daca tu crezi sau nu treaba asta! El nu se va schimba niciodata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreescuMMO):

"Sa ti-o spun verde-n fata!
Dumnezeu e cel adevarat, restul sunt doar imitatii si dumnezeii falsi"
Dovezi, ce dovezi? Apropo stia ca prima versiune a potopului mitic a aparut cu cateva mii de ani inainte ca sa consemneze evrei?
"Semnele ca exista Dumnezeu sunt atat de multe incat s-ar putea scrie biblioteci intregi.\(ca sa-ti dau un mic exemplu pe care l-am trait : Matusa mea a avut cancer, familia noastra a strigat catre Dumnezeu si ne-a ascultat, ea vindecan-du-se miraculos, doctorii neputand explica asta. recunoscand chiar ei ca a fost o putere divina )"
Da, mai exista genul asta de marturi si alte religii.
"Toti ateii stiu ca exista Dumnezeu, dar sunt prea incapatanati sa creada prostiile evolutionismului sau alte teorii ale chibritului."
Dafug logic laughing
"Dumnezeu este cel adevarat! chiar daca tu crezi sau nu treaba asta! El nu se va schimba niciodata!"
Spor la trolat.

| AndreescuMMO explică (pentru anonim_4396):

Crezi tu ca mai exista, nu mai exista in alte religii marturii asa.
Nu e adevarat, potopul mitic nu a fost cu cateva mii de ani in urma pentru ca cu cateva mii de ani in urma nu exista nimic, potopul a fost la o mie si ceva de ani de la facere. Si oricum nu s-au gasit nici un izvor scris mai vechi izbor scris a fost gasit cu aprox 3500 ani I Hr. deci ce prostii vorbesti tu acolo?
Mai degraba cred ca tu esti un trol happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Zeii astia daca ar exista ar fi psihopati la cate s-au intamplat pe pamant."
De fapt nu e o regula in faptul ca o persoana sadica e si psihopata, deoarece sadismul e placerea de a ucide sau tortura, pe cand psihopatie "impiedica" persoana in cauza sa isi asume vine (din moment ce nu simte un sentiment de vina), un exemplu ar fi ca un vanator nu e neaparat psihopat, dar e oarecum sadic (deoarece ii face placere sa ucida), iar faptul ca ucizi un animal ca sa te hranesti nu te face sa te simt resposabil pentru faptul ca l-ai ucis, dar un psihopat nu poate empatiza de fel.
Ps: Daca ar exista un zeu un ar trebui sa fie cu ochii pe noi ca o dadaca ca nu suntem noi buricul universului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum am zis, daca ar exista un zeu, nu ar fi neaparat obligat sa faca totul perfect, plus ca termenul de perfectiune e relativ.

| Legend123 a răspuns:

Parerea mea ca locul in care traim este un sistem aproape perfect, iar pentru crearea unui sistem aproape perfect, clar este nevoie de un creator, pe asta ma bazez, iti poti da seama de existenta unui creator chiar si fara sa citesti Biblia sa spunem ca nu ar exista Biblia ai fi undeva in pustiu fara sa stii prea multe lucruri despre locul in care te afli, dar vazand ca supravietuiesti, uitandu-te in jur si vazand ca tot ce este in jurul tau este aproape perfect iti dai seama si fara sa iti spuna cineva ca la baza a tot ce exista sta un creator, dar acum pana la urma daca odata ce ti-ai bagat in minte faptul ca o fiinta superioara nu exista, cu greu poti sa faci acel om sa creada, deoarece el o sa aiba mereu argumentele sale, eu unul am crezut cred si o sa cred mereu in Dumnezeu deoarece cu siguranta o fiinta superioara exista si el a fost creatorul nostru si dupa moarte el o sa fie cel care o sa ne judece si atunci tuturor cei care nu au crezut o sa le para rau, toti stam in mainile lui Dumnezeu, el ne apara de rele daca nu ar fi el poate ca meteoritii ar cadea haotic pe pamant deoarece sunt mii si mii de meteoriti care trec pe langa noi, de ce nu ar cadea si pe planeta noastra, dar el ne protejeaza, asta este strict parerea mea daca ceea ce am spus este gresit puteti sa ma corectati sa imi spuneti lucuri noi, chiar sunt dispus sa discut pe aceasta tema happy

| DeusCorrupti a răspuns:

Decat sa fiu limitat de credință toată viața, mai bine îmi asum acest risc.
Și dacă totuși nu există viață după moarte, ți-ai irosit viața conformându-te unor legi și credințe inexistente?
Orice ai alege, îți asumi un risc, poți să trăiești viața defensiv, însă dacă tu crezi în d-zeu doar pentru această siguranță, totuși nu se numește credință, tot în iad ajungi, și degeaba ai încercat toată viața să ajungi în rai.

Totuși dacă d-zeu e atotștiutor înseamnă că destinul ți-a fost decis dinainte să te naști, nu? El știe deja tot ce o sa faci în viața asta, eu de aici trag concluzia că d-zeu ne decide destinul, deoarece e ATOTSTIUTOR, deci poate chiar el ne trimite in iad?

Este o teorie cam ciudată, nu știu dacă poate fi ușor înțeleasă pentru că e greu de exprimat.