| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Ce e mai bine sa te rogi si sa te inchini si sa aprizi lumanari sau chiar sa faci o fapta buna?

Daca atei nu cred in prostiile astea asta nu inseamna ca nu ajuta lumea pe strada.

Răspuns Câştigător
| ML001 a răspuns:

Nici una nici alta...crezi ca daca aprinzi o lumanare si faci o fapta buna o sa-ti acopere pacatele?laughing) te inseli! "faptele bune sunt ca o haina manjita in fata Lui Dumnezeu" o sa fii mantuita prin pocainta si credinta!

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este bine sa frecventezi o Biserica, insa credinta trebuie sa fie pusa in actiune.Tot ceea ce invatam trebuie sa punem in practica, sa traim in fiecare zi dupa voia lui Dumnezeu. Avem exemplu pe Samariteanul milos care nu a ramas nepasator atunci cand a trecut pe langa aproapele sau, care era cazut si ranit.
http://www.youtube.com/watch?v=DMD6ZfsV0I0

| Esperança a răspuns:

Inchinarea,rugaciunea nu are nici o legatura cu aprinsul lumanarilor,astea sunt doar niste ritualuri facute de unii. Important e sa ai credinta in Dumnezeu si sa nu te mai uiti la ce face unul si altul,ca daca te iei dupa om. ajungi rau. Priveste la Isus, la faptul ca El si-a dat viata pentru tine si atat. Vina nu o are Dumnezeu, vina o avem noi ca nu stim cum sa vobim oamenilor ca sa creada in Dumnezeu si sa ii facem dornici sa il cunoasca, de multe ori il tinem doar pentru noi.Fii binecuvantata!

| Rapunzell a răspuns:

Omul, in fiinta sa, este bun si tinde spre a face binele, dar bunatatea fara credinta este moarta. Fii bun, ajuta-i pe cei din jur, dar fa-o cu credinta. Altfel e in zadar.

| Bia_8599 a răspuns:

Moralitatea nu te duce in cer. Nu este suficient sa fii un om moral, cumsecade si respectat pentru a fi mantuit.
Oamenii care spun ca ei nu au nevoie de pocainta pentru ca ei nu au facut niciun rau nimanui sunt mai departe de mantuire decat betivul din sunt care isi recunoaste pacatul si simte o nevoie profunda dupa ajutor.

Exista un paradox al vietii de credinta : cu cat esti mai departe de Christos, cu atat mai curat, mai neprihanit si mai moral te consideri. In acelasi timp, cu cat esti mai aproape de El, cu atat mai pacatos te vezi in ochii tai. Daca esti departe de o sursa de lumina nu-ti vei vedea petele de murdarie de pe haina. Cu cat te apropii mai mult de ea, cu atat murdaria iese mai tare in evidenta.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu cred ca ar fi rau sa tot ce ai precizat mai sus! Daca intri in biserica automat aprinzi o lumnare si te si inchini la intrare/iesire, dar nu ar fi rau sa faci si fapte bune.Cat despre atei ai dreptatehappy

| AstralConfessor a răspuns:

Nu exista 'mai bine'. Rugaciunea, inchinarea si aprinderea lumanarii, sau o facere de bine. Fiecare are rolul si rostul ei, uite bunaoara eu in acest moment fac o fapta buna raspunzand-uti tie insa asta nu trebuie sa ma opreasca sa ma rog sa ma inchin sau sa aduc jertfa Divinitatii o lumanare. Intelegi acum?

| ionutzneji a răspuns:

Ambele variante sunt bune

| MariusCs a răspuns:

"Prosti sau nu prosti" raspunsul tau este cert... mai devreme sau mai tarziu oricine poate sa faca o fapta buna.