| Rapunzell a întrebat:

"Ce este acela un ateu? Cel care nu crede in Dumnezeu? Mai degraba cel care lupta impotriva lui Dumnezeu. Dostoievski era de parere ca credinta este sufletul poporului. Ateii sunt oamenii care au primit o credinta noua: ei au crezut in zero. Ce este zero? Este gaura covrigului. Credinciosii cred in covrig, iar ateii in gaura. Daca nu ar fi covrigul, nu ar fi nici gaura. Daca nu ar fi Dumnezeu, nu ar fi nici atei. Prezenta ateilor dovedeste clar existenta lui Dumnezeu."
Text extras din cartea "Indrumar crestin pentru vremurile de azi. Convorbiri cu Parintele Ambrozie"
Stiu ca nu este o intrebare. Este mai degraba un raspuns al multor intrebari puse pana acum la aceasta categorie.
In concluzie: Va multumesc, ateilor! Nu faceti decat sa intariti credinta ortodoxa! >big grin

Răspuns Câştigător
| xname23 a răspuns:

..." unde e dumnezeu cand esti sarac si infometat cand plangi cand suferi"...este exact acolo unde e si cand e hulit, renegat, uitat, contest etc. daca ar intervenii ar trebui sa o faca in toate privintele nu numai unde ne convine noua. iar atunci ni s-ar fi luat liberul arbitru si nici atunci nu ne-ar fi convenit. Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. nu vrea sa il iubesti de frica vrea sa il iubesti neconditionat ca pe un tata.

62 răspunsuri:
| seppuku a răspuns:

Paradoxul lui Epicur : Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Raspunde tu la intrebarea asta.Sunt ateu si cred ca credinta este cea mai mare inselatorie din toate timpurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios stinta asta spune eu nu stiam? ce zero amice a fost big bang nu a fost cifra zero cine so scrie noi oamenii am descoperito

| seppuku a răspuns:

Inca ceva, stiai ca cei ce au scris Biblia nu l-au cunoscut niciodata pe Iisus? Ateii nu sunt impotriva lui Dumnezeu doar neaga existenta Lui.Cate nedreptati vezi zilnic pe strada? Unde e Dumnezeu pentru acei oameni? E in vacanta? Daca vorbesti cu Dumnezeu inseamna ca esti credincios, dar daca iti raspunde? esti nebun asa-i?

| Rapunzell explică (pentru seppuku):

Pentru ca Dumnezeu l-a creat pe om si i-a dat in stapanire lumea intreaga. Omul este stapan peste tot ce ne inconjoara si este liber sa actioneze cum considera de cuviinta. I s-a aratat omului calea cea dreapta ce trebuie urmata pentru a se invrednicii de viata vesnica, fara sa fie fortat sa o urmeze. Vointa omului este cea care a creat raul in lume, nu vointa Domnului. Dumnezeu ne arata zilnic ca trebuie sa ne indreptam, dar noi nu vrem. E mai usor sa faci rau decat sa faci bine, pentru ca atunci cand vrei sa faci binele, diavolul se lupta sa te opreasca, dar cand vrei sa faci rau, diavolul te sustine. Acestui diavol i se ingaduie sa ne ispiteasca pentru ca noi, refuzandu-l, sa ne intarim si sa ne invrednicim de Imparatia lui Dumnezeu. Daca nu rezistam ispitei, cel rau ne invinge si astfel lucrurile devin rele pe pamant. Cand se va ajunge la maximul de rautate pe care insusi omul il creeaza, atunci Dumnezeu va pune punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca ceva unde e dumnezeu cand esti sarac si infometat cand plnagi cand suferi cand isi moare cineva drag cand numai sti ce sa faci unde e de ce nu ne vorbeste

| Rapunzell explică (pentru seppuku):

Tu stii macar cine a scris Biblia? Proorocilor din Vechiul Testament li s-a aratat Dumnezeu si i-a luminat Duhul Sfant, iar Evanghelistii din Noul Testament au vietuit langa Dumnezeu Fiul Intrupat.

| KlaraWeiss a răspuns:

Da, ai dreptate! E tara faza cu covrigul laughing).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Ai fost acolo ai vazut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Diavolu creatia lui dumnezeu de ce tot il bagi pe el in toate nu dumnezeu ea dat un imperiu nu dumnezeu ea dat viata

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Plansul deznadejdii nu este de la Dumnezeu. Cand iti moare cineva trebuie sa te bucuri ca sufletul lui va merge la cer si sa te rogi neincetat ca Dumnezeu sa il primeasca. Daca raposatul nu a dus o viata placuta lui Dumnezeu, este de datoria ta sa ii faci pomeni si sa faci milostenie pentru sufletul sau.

Cand mori de foame, roaga-te si nu deznadajdui. Dumnezeu hraneste pasarile cerului si nu-l va hrani pe omul cel iubit? Dar depinde mult de om. Omul credincios altfel simte foamea, laudandu-L pe Dumnezeu pentru incercarea ce i-a dat-o. Necredinciosul il va defaima pe Dumnezeu, considerand ca i se cuvin atatea iar Dumnezeu nu-i da destule. Omul trebuie sa fie smerit, iubitor si recunoascator. Si Dumnezeu il va ajuta. Hulindu-L pe Dumnezeu atunci cand esti in nevoi nu-ti va aduce nici un bine, ba dimpotriva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Eu nu urasc un lucru care nu exista tu in scimb poate ma urasti ca exist n-am nimic cu acel zis zeu

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Lucifer a fost cel mai luminos inger a lui Dumnezeu, dar a vrut sa fie mai presus. Dumnezeu inca il iubeste si cu siguranta l-ar ierta, insa diavolul este mandru peste masura si nu-i va cere niciodata iertare lui Dumnezeu. Cam asa e si ateul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Ateul nu crede in diavol indiferent de ce ai crede tu diavolu apare in multe religi orice poveste contine un lucru bun si un lucru rau nu-i asa?

| seppuku a răspuns:

Hai ca deja ma simt ca la o slujba cu atatea citate din Biblie.Fiecare e liber sa creada ce vrea si in cine vrea.O sa murim cu totii nu conteaza cine-i primul. Ceau!

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste! Cum sa te urasc? Fiecare va raspunde de vorbele, gandurile si faptele sale. Daca tu vorbesti urat de Dumnezeu si il nesocotesti, vei da socoteala pentru asta. Mie doar imi e mila de tine si de multi altii care nu pur si simplu nu vor sa se indrepte. Mila imi este si de mine pentru ca sunt departe de a fi un crestin bun.

| Rapunzell explică (pentru seppuku):

Scuza-ma, dar cred ca ai gresit intrebarea. Nu s-a dat nici un citat biblic aici :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Cati ani ai?

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Iti spun daca ma convingi ca are rost sa stii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Sa_si zic daca mai poti ajunge in rai

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Nu te mandri in zadar. Numai Dumnezeu stie asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

El stie ce pacate o sa faci da te lasa sa le faci?

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Mi-a dat invatatura pe care trebuie sa o urmez, mi-a dat acces la cartile si invataturile sfintilor parinti si ale marilor duhovnici, restul tine de alegerile pe care le fac. Si stiu ca sunt sub limita.

| CezarAjutorul a răspuns:

Eu cred in DUMNEZEU si asa voi ramane.Ateei nu sunt decat niste secaturi care nu au un sens in viata.
Rapunzell Vad ca sti foarte multe...
Eu unul sunt un fan a lui sfantul proclu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Daca tu ai un copil si ala isi baga mana in foc tu il lasi sau daca se arunca in prapastie daca cum avem liberu arbitru cand avem 600 de poruncii in vehiul testament cand ne inchinam ca niste sclavi unde e liberu arbitru? cand milioane de evrei ardeau in lagarele naziste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CezarAjutorul):

Care e sensul vieti tale sa te inchi unui zeu ca un sclav

| justfreelove a răspuns:

Auti, tu esti genu de om care considera ca e corect ceea ce face numai el. Deci ca sa intelegi ce inseamna ateu, sa iti fac o comparatie: un arab credincios (toata lumea stie ca arabii sunt mai credinciosi decat crestinii) se bate pentru o bucata de desert sterp pentru ca imamu i-a spus ca pe acela i l-a dat lui Dumnezeu (sau Allah - totuna) Un arab Ateu se uita la bucata lui de desert si vede ca nu poate sa creasca nimic pe ea, nici macar capre, asa ca le vinde terenul americanilor sa isi faca nu stiu ce baza militara si se muta in florida si sta toata ziua pe plaja si agata fete frumoase (religia lor considera adulter numai daca este vorba de fete musulmane, asa ca ei au dreptul sa isi insele nevasta cu necredincioase). Acuma tu care crezi ca o duce mai bine? Pentru o gaura din covrig eu zic ca mai bine iti traiesti viata cum stii tu mai bine decat sa te lasi dictat de niste principii impuse de niste bosorogi pentru niste timpuri demult apuse. Apropo in biblie scrie ca Dumnezeu i-a lasat omului liberul arbitrul, atunci dc biserica incearca sa iti spuna ce sa faci?

| Rapunzell explică (pentru justfreelove):

Nu e corect ce fac eu, ci este drept ce ne-a invatat Dumnezeu sa facem. N-am spus nicaieri ca fac bine ce fac, ca fac lucrurile corect sau ca urmez intru totul invatatura lui Dumnezeu. Nu am vorbit despre mine.

| Rapunzell explică (pentru CezarAjutorul):

Crede-ma ca daca as stii multe nu mi-as mai pierde miezul zilei pe net.

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca eu am un copil il invat ce e bine. daca el nu intelege cand eu ma intorc cu spatele baga mana in foc.eu nu il tin legat pot doar sa ii explic consecintele faptelor sale.la fel e si cu Dumnezeu.El ne arata calea pe care sa o urmam. daca avem 600 de porunci cine ti-a pus sabia la gat sa le respecti? milioanele de evrei ardeau in lagare din cauza unui om care nu credea in D-zeu[credea ca exista dar nu IL accepta] ba chiar a incercat sa Il infrunte pentru. ca oropsirea evreilor era ca un afront adus lui Dumnezeu.