| Rapunzell a întrebat:

"Ce este acela un ateu? Cel care nu crede in Dumnezeu? Mai degraba cel care lupta impotriva lui Dumnezeu. Dostoievski era de parere ca credinta este sufletul poporului. Ateii sunt oamenii care au primit o credinta noua: ei au crezut in zero. Ce este zero? Este gaura covrigului. Credinciosii cred in covrig, iar ateii in gaura. Daca nu ar fi covrigul, nu ar fi nici gaura. Daca nu ar fi Dumnezeu, nu ar fi nici atei. Prezenta ateilor dovedeste clar existenta lui Dumnezeu."
Text extras din cartea "Indrumar crestin pentru vremurile de azi. Convorbiri cu Parintele Ambrozie"
Stiu ca nu este o intrebare. Este mai degraba un raspuns al multor intrebari puse pana acum la aceasta categorie.
In concluzie: Va multumesc, ateilor! Nu faceti decat sa intariti credinta ortodoxa! >big grin

Răspuns Câştigător
| xname23 a răspuns:

..." unde e dumnezeu cand esti sarac si infometat cand plangi cand suferi"...este exact acolo unde e si cand e hulit, renegat, uitat, contest etc. daca ar intervenii ar trebui sa o faca in toate privintele nu numai unde ne convine noua. iar atunci ni s-ar fi luat liberul arbitru si nici atunci nu ne-ar fi convenit. Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. nu vrea sa il iubesti de frica vrea sa il iubesti neconditionat ca pe un tata.

62 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ai intre 10-14 ani, nu?
Altfel nu vad cum ai compora ateismul si crestinismul cu un covric. :I

| Rapunzell explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Hai mai dati cu presupusul.

| KlaraWeiss a răspuns:

Da, ai dreptate! E tara faza cu covrigul laughing).

| Rapunzell explică:

Xname23, funda e pentru toate raspunsurile tale.

| Polaris a răspuns:

Ateismul este lipsa teismului, nu negarea lui.
Şi realizează că este un îndrumar creştin, scris de un om care slăveşte existenţa unei aşa-zise divinităţi, ce te-aşteptai să spună?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Ce metafora de tot cacatul, ateii neaga existenta covrigului nu cred in gaura covrigului idioato. Unde *** ai gasit prostia asta?

| Rapunzell explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Daca ai citi cu atentie tot contextul, ai vedea unde am gasit metafora. Poate esti curios si citesti toata carteawinking

| seppuku a răspuns:

Paradoxul lui Epicur : Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuși este rău. Poate și vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?"
Raspunde tu la intrebarea asta.Sunt ateu si cred ca credinta este cea mai mare inselatorie din toate timpurile.

| Rapunzell explică (pentru seppuku):

Pentru ca Dumnezeu l-a creat pe om si i-a dat in stapanire lumea intreaga. Omul este stapan peste tot ce ne inconjoara si este liber sa actioneze cum considera de cuviinta. I s-a aratat omului calea cea dreapta ce trebuie urmata pentru a se invrednicii de viata vesnica, fara sa fie fortat sa o urmeze. Vointa omului este cea care a creat raul in lume, nu vointa Domnului. Dumnezeu ne arata zilnic ca trebuie sa ne indreptam, dar noi nu vrem. E mai usor sa faci rau decat sa faci bine, pentru ca atunci cand vrei sa faci binele, diavolul se lupta sa te opreasca, dar cand vrei sa faci rau, diavolul te sustine. Acestui diavol i se ingaduie sa ne ispiteasca pentru ca noi, refuzandu-l, sa ne intarim si sa ne invrednicim de Imparatia lui Dumnezeu. Daca nu rezistam ispitei, cel rau ne invinge si astfel lucrurile devin rele pe pamant. Cand se va ajunge la maximul de rautate pe care insusi omul il creeaza, atunci Dumnezeu va pune punct.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Diavolu creatia lui dumnezeu de ce tot il bagi pe el in toate nu dumnezeu ea dat un imperiu nu dumnezeu ea dat viata

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Lucifer a fost cel mai luminos inger a lui Dumnezeu, dar a vrut sa fie mai presus. Dumnezeu inca il iubeste si cu siguranta l-ar ierta, insa diavolul este mandru peste masura si nu-i va cere niciodata iertare lui Dumnezeu. Cam asa e si ateul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Ateul nu crede in diavol indiferent de ce ai crede tu diavolu apare in multe religi orice poveste contine un lucru bun si un lucru rau nu-i asa?

| seppuku a răspuns:

Inca ceva, stiai ca cei ce au scris Biblia nu l-au cunoscut niciodata pe Iisus? Ateii nu sunt impotriva lui Dumnezeu doar neaga existenta Lui.Cate nedreptati vezi zilnic pe strada? Unde e Dumnezeu pentru acei oameni? E in vacanta? Daca vorbesti cu Dumnezeu inseamna ca esti credincios, dar daca iti raspunde? esti nebun asa-i?

| Rapunzell explică (pentru seppuku):

Tu stii macar cine a scris Biblia? Proorocilor din Vechiul Testament li s-a aratat Dumnezeu si i-a luminat Duhul Sfant, iar Evanghelistii din Noul Testament au vietuit langa Dumnezeu Fiul Intrupat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Ai fost acolo ai vazut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Daca tu ai un copil si ala isi baga mana in foc tu il lasi sau daca se arunca in prapastie daca cum avem liberu arbitru cand avem 600 de poruncii in vehiul testament cand ne inchinam ca niste sclavi unde e liberu arbitru? cand milioane de evrei ardeau in lagarele naziste

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca eu am un copil il invat ce e bine. daca el nu intelege cand eu ma intorc cu spatele baga mana in foc.eu nu il tin legat pot doar sa ii explic consecintele faptelor sale.la fel e si cu Dumnezeu.El ne arata calea pe care sa o urmam. daca avem 600 de porunci cine ti-a pus sabia la gat sa le respecti? milioanele de evrei ardeau in lagare din cauza unui om care nu credea in D-zeu[credea ca exista dar nu IL accepta] ba chiar a incercat sa Il infrunte pentru. ca oropsirea evreilor era ca un afront adus lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Dumnezeu nu ne-a invtat nimic asta e problema intelegi daca un chinez nu intelege biblia de ce nu-i traduce dumnezeu?

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

De-aia ne-a dat Dumnezeu inger pazitor. Din acest motiv suntem botezati si primim nume de sfant, pentru ca acel sfant sa ne fie ocrotitor si mijlocitor in cer. Nu suntem singuri in nici o clipa. Dumnezeu si sfintii Sai vegheaza aspura noastra, ne apara si ne lumineaza mintea pentru a face lucruri bune si mantuitoare, insa fara constrangere.

Si ca parinte, ca mama, este de datoria ta sa veghezi asupra copilului, sa-l inveti, sa-l ghidezi in viata, Parintii vor raspunde la jduecata pentru faptele copiilor lor.

Vrei marturii ale sfintilor din inchisori? Constransi fizic sa faca lucruri blasfemitoare? Citeste "Marturii din mlastina disperarii" de Dumitru Bordeianu si te vei cutremura! Au innebunit oamenii acolo! Au fost supusi la chinuri inimaginabile. Si totusi, multi au ramas neclintiti in credinta devenind sfintii inchisorilor si mucenicii ce au spalat pacatele neamului cu sangele lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Tu comunici cu ingerasul tau? mereu da ala stie romana?

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu t-e poate invata atat timp cat tu nu vrei! Dumnezeu a "dictat" biblia pentru. ca noi oamenii sa avem de unde sa aflam cuvantul lui. din toata natia de chinezi s-au gasit destui ca sa o traduca nu e nevoie sa o faca El

| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Oamenii au scris-o asta a zis si papa de la roma din vorba in vorba asa sa transmis biblia nu o dictat nimic dumnezeu

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e a scrie si alta a dicta.am pus in ghilimele cuvantul dicta. oamenii nu au scris de capul lor in biblie au scris ce le-a aratat Dumnezeu si ce au trait alaturi de Iisus

| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Dumnezeu a aratat si aia au scris misto atunci de ce s-a oprit biblia hai so mai scriem mie mi-o aratat rahat de caine pe strada unde sa scriu la ce capitol?

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu vrei sa cunosti tu vrei sa batjocoresti! daca atat vezi tu in jurul tau te compatimesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Tu ai ochii mai buni ca mine vezi peste tot in univers mereu eu nu doar in jurul meu

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Lamureste-ma unde a dictat biblia? Adica spune clar ca a dat cele 10 porunci, dar biblia e scrisa de oameni, te invit sa o citesti de la cap la coada. Ma indoiesc ca ai vazut macar coperta laughing

| justfreelove a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca telefonul fara fir, prin urmare daca la inceput s-a spus ca rosu e rosu acum deja se spune ca rosu e negru laughing

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Iti recomand sa citesti biblia. Sunt "absolut sigur" ca dumnezeu le-a spus oamenilor ca atunci cand femeia intra in biserica cu capul descoperit, ea sa fie omorata cu pietre sau si mai tare faza cu oile la pascut laughing Trebuie sa citesti. Iti garantez ca dupa geneza deja iti pierzi interesul big grin

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

Eu nu am spus ca Dumnezeu a scris biblia! am spus ca a "dictat-o".

| xname23 a răspuns (pentru xname23):

Atunci cand cineva iti spune ce sa scrii se poate spune ca iti dicteaza

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Cred ca asta am scris si eu. Citeste mai atent ca iar pici bacu. In general se pica pentru ca oamenii nu citesc cu atentie intrebarea / raspunsul / problema laughing

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

A trecut multa vreme de cand am luat eu bacul!

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Atunci e clar ca te simti oarecum superior celor de aici daca iti permiti sa citesti superficial un raspuns laughing. Mai mult ca sigur ca esti mai mic ca mine, dar ai grija cand semnezi un contract sa nu te trezesti ca esti obligat sa faci ceva ce nu credeai laughing)). Oricum e logic ca estibaiat, pentru ca o fata ar fi fost atenta la detalii oricat de distrasa ar fi fost!

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

Sunt femeie si sunt distrasa pentru ca mai am si altceva de facut. mai arunc din cand in cand un ochi pe aici.scuze ca nu am acordat toata atentia raspunsului tau

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Nu mai conteaza, dar cand incerci sa atentionezi/ judeci/ etc pe cineva ai face bine sa ai un motiv bine intemeiat si nu doar sa omiti un cuvant big grin Si eu lucrez, si completez contracte in fiecare zii, si desii am un chef de zile mare si intru pe aici sa ma amuz, pot sa ma jur cu mana pe inima ca pana acum nu am gresit deloc. big grin moama...iar mi-au murit laudarosii big grin

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

Greseala mea nu e chiar atat de grava! nu exagera!

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

..." unde e dumnezeu cand esti sarac si infometat cand plangi cand suferi"...este exact acolo unde e si cand e hulit, renegat, uitat, contest etc. daca ar intervenii ar trebui sa o faca in toate privintele nu numai unde ne convine noua. iar atunci ni s-ar fi luat liberul arbitru si nici atunci nu ne-ar fi convenit. Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. nu vrea sa il iubesti de frica vrea sa il iubesti neconditionat ca pe un tata.

| seppuku a răspuns:

Hai ca deja ma simt ca la o slujba cu atatea citate din Biblie.Fiecare e liber sa creada ce vrea si in cine vrea.O sa murim cu totii nu conteaza cine-i primul. Ceau!

| Rapunzell explică (pentru seppuku):

Scuza-ma, dar cred ca ai gresit intrebarea. Nu s-a dat nici un citat biblic aici :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serios stinta asta spune eu nu stiam? ce zero amice a fost big bang nu a fost cifra zero cine so scrie noi oamenii am descoperito

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca ceva unde e dumnezeu cand esti sarac si infometat cand plnagi cand suferi cand isi moare cineva drag cand numai sti ce sa faci unde e de ce nu ne vorbeste

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Plansul deznadejdii nu este de la Dumnezeu. Cand iti moare cineva trebuie sa te bucuri ca sufletul lui va merge la cer si sa te rogi neincetat ca Dumnezeu sa il primeasca. Daca raposatul nu a dus o viata placuta lui Dumnezeu, este de datoria ta sa ii faci pomeni si sa faci milostenie pentru sufletul sau.

Cand mori de foame, roaga-te si nu deznadajdui. Dumnezeu hraneste pasarile cerului si nu-l va hrani pe omul cel iubit? Dar depinde mult de om. Omul credincios altfel simte foamea, laudandu-L pe Dumnezeu pentru incercarea ce i-a dat-o. Necredinciosul il va defaima pe Dumnezeu, considerand ca i se cuvin atatea iar Dumnezeu nu-i da destule. Omul trebuie sa fie smerit, iubitor si recunoascator. Si Dumnezeu il va ajuta. Hulindu-L pe Dumnezeu atunci cand esti in nevoi nu-ti va aduce nici un bine, ba dimpotriva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Eu nu urasc un lucru care nu exista tu in scimb poate ma urasti ca exist n-am nimic cu acel zis zeu

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste! Cum sa te urasc? Fiecare va raspunde de vorbele, gandurile si faptele sale. Daca tu vorbesti urat de Dumnezeu si il nesocotesti, vei da socoteala pentru asta. Mie doar imi e mila de tine si de multi altii care nu pur si simplu nu vor sa se indrepte. Mila imi este si de mine pentru ca sunt departe de a fi un crestin bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Cati ani ai?

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Iti spun daca ma convingi ca are rost sa stii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Sa_si zic daca mai poti ajunge in rai

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Nu te mandri in zadar. Numai Dumnezeu stie asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

El stie ce pacate o sa faci da te lasa sa le faci?

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

Mi-a dat invatatura pe care trebuie sa o urmez, mi-a dat acces la cartile si invataturile sfintilor parinti si ale marilor duhovnici, restul tine de alegerile pe care le fac. Si stiu ca sunt sub limita.

| justfreelove a răspuns:

Auti, tu esti genu de om care considera ca e corect ceea ce face numai el. Deci ca sa intelegi ce inseamna ateu, sa iti fac o comparatie: un arab credincios (toata lumea stie ca arabii sunt mai credinciosi decat crestinii) se bate pentru o bucata de desert sterp pentru ca imamu i-a spus ca pe acela i l-a dat lui Dumnezeu (sau Allah - totuna) Un arab Ateu se uita la bucata lui de desert si vede ca nu poate sa creasca nimic pe ea, nici macar capre, asa ca le vinde terenul americanilor sa isi faca nu stiu ce baza militara si se muta in florida si sta toata ziua pe plaja si agata fete frumoase (religia lor considera adulter numai daca este vorba de fete musulmane, asa ca ei au dreptul sa isi insele nevasta cu necredincioase). Acuma tu care crezi ca o duce mai bine? Pentru o gaura din covrig eu zic ca mai bine iti traiesti viata cum stii tu mai bine decat sa te lasi dictat de niste principii impuse de niste bosorogi pentru niste timpuri demult apuse. Apropo in biblie scrie ca Dumnezeu i-a lasat omului liberul arbitrul, atunci dc biserica incearca sa iti spuna ce sa faci?

| Rapunzell explică (pentru justfreelove):

Nu e corect ce fac eu, ci este drept ce ne-a invatat Dumnezeu sa facem. N-am spus nicaieri ca fac bine ce fac, ca fac lucrurile corect sau ca urmez intru totul invatatura lui Dumnezeu. Nu am vorbit despre mine.

| justfreelove a răspuns (pentru Rapunzell):

Dumnezeu nu te invata nimic. Religia iti spune ca dumnezeu iti permite ca tu sa inveti, ca tu sa traiesti dar nicaieri nu scrie ca Dumnezeu te impinge de la spate, si iti arata ce sa faci. In primul testament scria in biblie ceva ce se poate considera ca iti impune ce sa faci dar mai mult erau rezolvari pentru timpurile acelea scrise de profeti sub "indrumarea" lui dumnezeu - chestii de genu daca femeia te inseala trebuie omorata cu pietre. Karl Marx (fondatorul socialismului stiintific) a spus " Religia este opium pentru popor". In China se oferea opium in cantitati mici muncitorilor sa faca ce vrei tu sa faca, sa munceasca de dimineata pana seara fara sa aiba nici un fel de discrepante. Opiumul este un drog care provoaca dependenta si o stare de visator happy
Ideea e ca daca le oferi oamenilor ceva in care sa creada ei vor fi dispusi sa faca orice oricat de aberant sau absurd ar fi. (Sacrificii umane, sinucideri rituale, atentate sinucigase, razboaie inutile, masacre absurde ex: exterminarea aztecilor de catre spanioli cand au colonizat america latina, vanatoare de vrajitoare din america si europa - era o lege prin care biserica primea jumate din averea vrajitoarei asa ca etc)

| CezarAjutorul a răspuns:

Eu cred in DUMNEZEU si asa voi ramane.Ateei nu sunt decat niste secaturi care nu au un sens in viata.
Rapunzell Vad ca sti foarte multe...
Eu unul sunt un fan a lui sfantul proclu

| anonim_4396 a răspuns (pentru CezarAjutorul):

Care e sensul vieti tale sa te inchi unui zeu ca un sclav

| Rapunzell explică (pentru CezarAjutorul):

Crede-ma ca daca as stii multe nu mi-as mai pierde miezul zilei pe net.

| Lace a răspuns (pentru CezarAjutorul):

Eşti aiurea tipule.Suntem nişte secături? Tu ce sens ai în viaţă? Crezi că dacă te rogi de câteva ori la acest Dumnezeu o să ai parte numai de bucurii şi succese în viaţă? Să ştii că de când nu mai cred în Dumnezăul vostru îmi merge foarte bine. Apropo, ateei sau ateii? Ce IQ dezvoltat ai.

| Rapunzell explică (pentru Lace):

Chiar daca imi merge bine, chiar daca nu, atat vreme cat ma rog lui Dumnezeu El ma va intari sa duc toate cate am de dus. Si te cred pe cuvant ca de cand te-ai lepadat de Dumnezeu iti merge bine. Diavolul si-a terminat lucrarea cu tine si acum te lasa in pace. Deja te are.

p.s. De ce spui ca sunteti secaturi? Sunteti doar rataciti.

| Lace a răspuns (pentru Rapunzell):

Mă are deci? Bun draga mea, nu vreau să-mi bat capul cu tine. Spor la treabă cu rugăciunile tale care nu duc la nimic, fiecare cu credinţele lui.

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Adevărat