| Rapunzell a întrebat:

"Ce este acela un ateu? Cel care nu crede in Dumnezeu? Mai degraba cel care lupta impotriva lui Dumnezeu. Dostoievski era de parere ca credinta este sufletul poporului. Ateii sunt oamenii care au primit o credinta noua: ei au crezut in zero. Ce este zero? Este gaura covrigului. Credinciosii cred in covrig, iar ateii in gaura. Daca nu ar fi covrigul, nu ar fi nici gaura. Daca nu ar fi Dumnezeu, nu ar fi nici atei. Prezenta ateilor dovedeste clar existenta lui Dumnezeu."
Text extras din cartea "Indrumar crestin pentru vremurile de azi. Convorbiri cu Parintele Ambrozie"
Stiu ca nu este o intrebare. Este mai degraba un raspuns al multor intrebari puse pana acum la aceasta categorie.
In concluzie: Va multumesc, ateilor! Nu faceti decat sa intariti credinta ortodoxa! >big grin

Răspuns Câştigător
| xname23 a răspuns:

..." unde e dumnezeu cand esti sarac si infometat cand plangi cand suferi"...este exact acolo unde e si cand e hulit, renegat, uitat, contest etc. daca ar intervenii ar trebui sa o faca in toate privintele nu numai unde ne convine noua. iar atunci ni s-ar fi luat liberul arbitru si nici atunci nu ne-ar fi convenit. Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. nu vrea sa il iubesti de frica vrea sa il iubesti neconditionat ca pe un tata.

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Dumnezeu nu ne-a invtat nimic asta e problema intelegi daca un chinez nu intelege biblia de ce nu-i traduce dumnezeu?

| Rapunzell explică (pentru anonim_4396):

De-aia ne-a dat Dumnezeu inger pazitor. Din acest motiv suntem botezati si primim nume de sfant, pentru ca acel sfant sa ne fie ocrotitor si mijlocitor in cer. Nu suntem singuri in nici o clipa. Dumnezeu si sfintii Sai vegheaza aspura noastra, ne apara si ne lumineaza mintea pentru a face lucruri bune si mantuitoare, insa fara constrangere.

Si ca parinte, ca mama, este de datoria ta sa veghezi asupra copilului, sa-l inveti, sa-l ghidezi in viata, Parintii vor raspunde la jduecata pentru faptele copiilor lor.

Vrei marturii ale sfintilor din inchisori? Constransi fizic sa faca lucruri blasfemitoare? Citeste "Marturii din mlastina disperarii" de Dumitru Bordeianu si te vei cutremura! Au innebunit oamenii acolo! Au fost supusi la chinuri inimaginabile. Si totusi, multi au ramas neclintiti in credinta devenind sfintii inchisorilor si mucenicii ce au spalat pacatele neamului cu sangele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Tu comunici cu ingerasul tau? mereu da ala stie romana?

| justfreelove a răspuns (pentru Rapunzell):

Dumnezeu nu te invata nimic. Religia iti spune ca dumnezeu iti permite ca tu sa inveti, ca tu sa traiesti dar nicaieri nu scrie ca Dumnezeu te impinge de la spate, si iti arata ce sa faci. In primul testament scria in biblie ceva ce se poate considera ca iti impune ce sa faci dar mai mult erau rezolvari pentru timpurile acelea scrise de profeti sub "indrumarea" lui dumnezeu - chestii de genu daca femeia te inseala trebuie omorata cu pietre. Karl Marx (fondatorul socialismului stiintific) a spus " Religia este opium pentru popor". In China se oferea opium in cantitati mici muncitorilor sa faca ce vrei tu sa faca, sa munceasca de dimineata pana seara fara sa aiba nici un fel de discrepante. Opiumul este un drog care provoaca dependenta si o stare de visator happy
Ideea e ca daca le oferi oamenilor ceva in care sa creada ei vor fi dispusi sa faca orice oricat de aberant sau absurd ar fi. (Sacrificii umane, sinucideri rituale, atentate sinucigase, razboaie inutile, masacre absurde ex: exterminarea aztecilor de catre spanioli cand au colonizat america latina, vanatoare de vrajitoare din america si europa - era o lege prin care biserica primea jumate din averea vrajitoarei asa ca etc)

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu nu t-e poate invata atat timp cat tu nu vrei! Dumnezeu a "dictat" biblia pentru. ca noi oamenii sa avem de unde sa aflam cuvantul lui. din toata natia de chinezi s-au gasit destui ca sa o traduca nu e nevoie sa o faca El

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Oamenii au scris-o asta a zis si papa de la roma din vorba in vorba asa sa transmis biblia nu o dictat nimic dumnezeu

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Una e a scrie si alta a dicta.am pus in ghilimele cuvantul dicta. oamenii nu au scris de capul lor in biblie au scris ce le-a aratat Dumnezeu si ce au trait alaturi de Iisus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Dumnezeu a aratat si aia au scris misto atunci de ce s-a oprit biblia hai so mai scriem mie mi-o aratat rahat de caine pe strada unde sa scriu la ce capitol?

| xname23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu vrei sa cunosti tu vrei sa batjocoresti! daca atat vezi tu in jurul tau te compatimesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru xname23):

Tu ai ochii mai buni ca mine vezi peste tot in univers mereu eu nu doar in jurul meu

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Lamureste-ma unde a dictat biblia? Adica spune clar ca a dat cele 10 porunci, dar biblia e scrisa de oameni, te invit sa o citesti de la cap la coada. Ma indoiesc ca ai vazut macar coperta laughing

| justfreelove a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca telefonul fara fir, prin urmare daca la inceput s-a spus ca rosu e rosu acum deja se spune ca rosu e negru laughing

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Iti recomand sa citesti biblia. Sunt "absolut sigur" ca dumnezeu le-a spus oamenilor ca atunci cand femeia intra in biserica cu capul descoperit, ea sa fie omorata cu pietre sau si mai tare faza cu oile la pascut laughing Trebuie sa citesti. Iti garantez ca dupa geneza deja iti pierzi interesul big grin

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

Eu nu am spus ca Dumnezeu a scris biblia! am spus ca a "dictat-o".

| xname23 a răspuns (pentru xname23):

Atunci cand cineva iti spune ce sa scrii se poate spune ca iti dicteaza

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Cred ca asta am scris si eu. Citeste mai atent ca iar pici bacu. In general se pica pentru ca oamenii nu citesc cu atentie intrebarea / raspunsul / problema laughing

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

A trecut multa vreme de cand am luat eu bacul!

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Atunci e clar ca te simti oarecum superior celor de aici daca iti permiti sa citesti superficial un raspuns laughing. Mai mult ca sigur ca esti mai mic ca mine, dar ai grija cand semnezi un contract sa nu te trezesti ca esti obligat sa faci ceva ce nu credeai laughing)). Oricum e logic ca estibaiat, pentru ca o fata ar fi fost atenta la detalii oricat de distrasa ar fi fost!

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

Sunt femeie si sunt distrasa pentru ca mai am si altceva de facut. mai arunc din cand in cand un ochi pe aici.scuze ca nu am acordat toata atentia raspunsului tau

| Polaris a răspuns:

Ateismul este lipsa teismului, nu negarea lui.
Şi realizează că este un îndrumar creştin, scris de un om care slăveşte existenţa unei aşa-zise divinităţi, ce te-aşteptai să spună?

| justfreelove a răspuns (pentru xname23):

Nu mai conteaza, dar cand incerci sa atentionezi/ judeci/ etc pe cineva ai face bine sa ai un motiv bine intemeiat si nu doar sa omiti un cuvant big grin Si eu lucrez, si completez contracte in fiecare zii, si desii am un chef de zile mare si intru pe aici sa ma amuz, pot sa ma jur cu mana pe inima ca pana acum nu am gresit deloc. big grin moama...iar mi-au murit laudarosii big grin

| Rapunzell explică:

Xname23, funda e pentru toate raspunsurile tale.

| xname23 a răspuns (pentru justfreelove):

Greseala mea nu e chiar atat de grava! nu exagera!

| xname23 a răspuns (pentru Rapunzell):

Multumesc!

| Lace a răspuns (pentru CezarAjutorul):

Eşti aiurea tipule.Suntem nişte secături? Tu ce sens ai în viaţă? Crezi că dacă te rogi de câteva ori la acest Dumnezeu o să ai parte numai de bucurii şi succese în viaţă? Să ştii că de când nu mai cred în Dumnezăul vostru îmi merge foarte bine. Apropo, ateei sau ateii? Ce IQ dezvoltat ai.

| Rapunzell explică (pentru Lace):

Chiar daca imi merge bine, chiar daca nu, atat vreme cat ma rog lui Dumnezeu El ma va intari sa duc toate cate am de dus. Si te cred pe cuvant ca de cand te-ai lepadat de Dumnezeu iti merge bine. Diavolul si-a terminat lucrarea cu tine si acum te lasa in pace. Deja te are.

p.s. De ce spui ca sunteti secaturi? Sunteti doar rataciti.

| Lace a răspuns (pentru Rapunzell):

Mă are deci? Bun draga mea, nu vreau să-mi bat capul cu tine. Spor la treabă cu rugăciunile tale care nu duc la nimic, fiecare cu credinţele lui.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ai intre 10-14 ani, nu?
Altfel nu vad cum ai compora ateismul si crestinismul cu un covric. :I

| Rapunzell explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Hai mai dati cu presupusul.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Ce metafora de tot cacatul, ateii neaga existenta covrigului nu cred in gaura covrigului idioato. Unde *** ai gasit prostia asta?