| Anonimulantisocial17 a întrebat:

Ce sunteți atei sau creatini?
Daca sunteti atei spuneti ce va facut sa fiti atei?
Iar daca sunteti crestini spuneti ce va facut sa va intariti credinta in Dumnezeu?

39 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu este un concept nesustinut de absolut nicio dovada si care sfideaza tot ceea ce cunoastem despre realitate.
Ce motive as avea sa accept o asemenea idee?

| RAY a răspuns:

Cica biblia are dovezi argumente cate minciuni,biblia este un basm care explica acelor persoane creatia atat, credinta nu este stiinta din cauza acestor ignoranti de realitate suntem in carantina,pentru ei orice intrebare are un raspuns dimnezeu,noroc cu secularismul ca a impus moralitatea,citeste vt sa vezi acolo moralitate, cica stiinta greșește? Cunoasterea e mereu upgradata nu acelasi basm de mii de ani, uitate in jurul tau vezi tu un creator care sa i pese de creatia lui? Copii care mor de foamete, boli cancer orbi dar crestinilor nu le pasa lor le pasa doar de ei, cica 5, 5 miliarde de persoane vor arde in iad sa vezi cat egoism, cum biblia e perfecta? Crestini au 6000 de secte si cica e perfecta

| Celcestietot a răspuns:

Creaționist, datorită experiențelor mele și a documentării în tot.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Eram bun platitor la cutia milei pana sa realizez ca degeaba ma rugam si veneram etica la rang de conditie existentiala... pana sa-mi vina mintile-n cap ca religia era doar etica iar ipotetica entitate era pretextul eticii. Timpul a trecut si-am pastrat numai etica, si-am trecut barbosul la scorul imaginar de persoane cu "probleme mintale legalizate". N-as spune chiar "probleme mintale", ci mai mult "defecte de ratiune" sau o pura nuanta de "comoditate"... ca-i bine sa crezi/stii ca daca Gigel ti-a furat lucerna din fundul curtii, el merge unde tu nu mergi si viceversa.
Nu neg scopurile religiilor/crestinismului, ci fundamentul lor/sau... ca este logic sa ai o morala ca sa nu ajungi la mititica, dar ca barbosul a clapait si-a scos fiinta pluricelulara, absolut nu.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu il cunosc personal pe Dumnezeu si chiar exista, ti-o spune Arhanghelul Gabriel! Nu e asa cum isi imagineaza lumea.

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Si apropo, nu va mai rugati la el pentru ca el e in voi si in fiecare particula existenta, in fiecare strop de ploaie, fir de nisip.
Sunteti liberi sa faceti ce vreti, dar nu va asteptati sa faca minuni doar pentru ca voua nu va merge bine sau pentru noroc, ca nu e firesc. Minunile se fac doar cand se creeaza, distruge sau salveaza.
Sper ca v-ati primit raspunsul, pamantenilor!
~Arhanghelul Gabriel

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Sper ca-ti bati joc de mine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Un efect halucinogen pesemne... schizofrenie?

| raMLesS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ti-am scris sin împărătia cerurilor, am fumat niste iarba cereasca din grădina edenului

| LPCTSTR a răspuns (pentru raMLesS):

Mă bucur.

| zurick a răspuns:

Am citit Biblia și mi-am dat seama câte erori are happy
Plus că dacă iei religia ortodoxă la nivelul moralei și eticii pe care teoretic o promovează, ajungi să vezi doar ipocrizia din asta.

| Mayhem666 a răspuns:

Sper ca esti constient ca nu exista doar atei si crestini in lumea asta.
Eu sunt hyperian, care by the way, nu e o religie sau a new age movement.

| Anonimulantisocial17 explică (pentru Mayhem666):

Ce inseamna "hyperian" mai exact?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Hyperian-ismul nu are o definitie exacta si nu poti gasi pe google forte multe informatii despre asta din moment ce nu e ceva foarte cunoscut si/sau raspandit, dar hyperianismul se bazeara in principal pe "logic, reason and ontological mathematics" ca sa o spun pe engleza, ca nu stiu exact cum sa ma exprim in romana. Noi hyperienii credem in reincarnare si in existenta "sufletului" dar noi nu il numim suflet, ci constiinta care nu e asa cum religia o exprima, nu e o energie, ci e o ecuatie matematica eterna care se reincarmeaza mereu si mereu incercand sa invete cate ceva din fiecare viata si experienta pe care o traieste ca sa poata sa ajunga "simetrica" si sa evolueze intr-o fiinta intradimensionala sau supranaturala daca vrei sa o numesti asa. Noi nu credem in nicio religie si incercam sa nu ne "legam" de nimic pamantesc, care ne poate opri evolutia. Sunt mult mai multe de spus despre asta si nu pot sa scriu aici tot, ca asta ar insemna sa stau ore intregi, dar daca stii engleza, iti recomad un canal de Youtube numit Morgue Official unde se vorbeste exclusiv de hyperianism si ce este mai exact aces hyperianism.
Daca doresti sa afli mai multe despre asta, ca sa iti faci o parere si sa nu fi complet in umbra, iti recomand sa te uiti la cateva videoclipuri, dar iti dau un pont, uite-te la alea mai scurte, nu la alea de 2 ore ca alea sunt live-urile.

EDIT. Sau poti sa te uiti la acest videoclip din moment ce explica mai bine si putin mai detaliat ce hyperianismul este
https://youtu.be/fFVSf2tT8hE
Dar chiar si asa, tot sunt mult mai multe de spus despre hyperianism.
P. S. Videoclipul e in engleza, sper sa stii engleza.

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt crestin. Ce anume am facut? Am studiat. Mult. Logica, filozofie, teologie, apologetica, etc.
In urma a mai multor ani de studiu siguranta in ceea ce cred s-a intarit. Si am zis intentionat "siguranta" si nu "credinta" pentru ca aia e altceva. La credinta mai am de lucrat. Pana la urma si demonii au siguranta ca exista Dumnezeu, dar ei n-au credinta in Dumnezeu care se manifesta prin ascultare

| Digikey a răspuns:

Eram crestin ca asa a vrut barza, sa ma nasc intr-o zona plina de crestini.
Am inceput sa ma informez, am citit Biblia, si citind mai atent Vechiul Testament am realizat ca asa zisul Dumnezeu era de fapt un criminal insetat de sange cu probleme psihice.
Daca Veciul Testament pica trage dupa el si Noul Testament cu povestile lui pioase de doi bani.
Dar daca cartile crestinismului sunt doar basme asta nu inseamna ca gara stiinta asta oarba are toate raspunsurile.

| SingleForOne a răspuns:

Nici una, nici alta. Pur și simplu cred în Dumnezeu, Iisus, și lumea divină. happy
Motivația: Am văzut cam toate relele din lume, și neînțelegerile, și am putea avea potențialul de a le repara pe toate, și am înțeles natura și iubirea Lui, și aceasta am putea să o avem printre noi, pentru El, și pentru creația Lui.

Nu sunt în trend cu toate sărbătorile creștine, și toți sfinții, deci nu m-ar face un bun creștin sau religios, dar voi continua să cred în El, creația Lui, și cuvântul Lui. big grin

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, Credinta si Stiinta au argumente, si in credinta sunt intrebari si si in stiinta sunt mari intrebari, teoriile stiintifice de acum 20 de ani, desi la vreme aceea au fost considrate revolutionare si imbatabile, astazi sunt injurate si sunt numite prostii, iti pot da exemple daca doresti.

Noi crestinii avem dovezi dovedite chiar si de stiinta in biblie, dar stiinta care neaga biblia de multe ori se dovedeste a fi falsa, din nou iti pot da exemple daca doresti.
Stiu ca voi fi blamat, dar iti dau un exemplu minor.

Simetria dintre materie și antimaterie este perfectă, condiții în care, după Big Bang, particulele de materie și cele de antimaterie ar fi trebuit să se anuleze reciproc, iar Universul nu ar fi trebuit să existe, conform concluziilor la care au ajuns fizicieni de la Organizația Europeană pentru Cercetări Nucleare (CERN),
Universul nu ar fi trebuit sa existe confirm teoriei Big Bang, nici un om nu stie totul, pana la urma, fie ca iti place fie ca nu, si in stiinta se rezuma la credinta, alegi ceea ce vrei sa crezi, fie pe Dumnezeu, fie un om cu anumite ipoteze, repet, ipoteze, nu raspunsuri sigure. Ipoteze care de-a lungul timpului au fist schimbate de nenumarate ori, cauta singur daca nu ma crezi.
Eu am cercetat vreme de 10 ani ambele variante, si am ajuns la concluzia bazandu-ma pe toate argumentele, ca biblia este relala si are temelia reala, biblia este o busola care arata spre Dumnezeu, si este reala si demna de incredere, nu citi de pe internet tot ce scrie, cauta singur, citeste carti, nu doar brosuri scrie de nu stiu cine.
Un savant a spus sincer unei televiziuni ''Daca adunam tot ce stim despre univers, si punem la un loc toate informatiile, realizam ca nu stim nimic''
Nu se pot explica raional gaurile negre care absorb pana si lumina si curbeaza spatiul si timpul, rational nu ar trebui sa existe.
Cerceteaza singur, si nu singura sursa sa fie de pe net, cauta carti, citeste si afla.

Faptul ca ai intrebari nu inseamna ca esti pierdut, din contra, faptul ca ai intrebari inseamna ca totusi ai o credinta reala, pentru ca te interesezi, vrei sa afli, cauti, intrebi, iar Dumnezeu spune ''Daca ma cautati, ma veti gasi''
Cauta-l pe Domnul, si il vei gasi, nu vei cregreta, crede-ma.
El se lasa sa fie gasit de ce-l ce il cauta din toata inima.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Vezi de ce suntem in carantina din cauza unor pers ca tine.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Crede dar nu cerceta, ce sa cauti ma din credinta, credinta nu inseamna cunoastere de ce minti

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Dar Biblia nu spune crede si nu cerceta, asta este o inventie ''din popor'', in Biblie scrie :

1 Tesaloniceni 5:21-28
''Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun.''

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Iisus spune ma ferice de cei care nu au vazut dar au crezut,nu minti omule la voi orice intrebare are raspund dimnezeu de ce e inorat afara? Dumnezeu, de xe e frig? Dumnezeu, chesti banale dar pentru voi totul e dumnezeu, religia mereu a fost anti cunoastere, de asta tarile religioase sunt in evul mediu, cu cat o tara e mai seculara cu atat e mai bogata

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si ce va oprește pe voi ateilor sa munciți pentru a recupera ceea ce considerați voi ca religia a frânat avansarea științei in lume. De ce nu va școliți si sa dovediți ca știință voastră recuperează ce s-a pierdut? Eu cred ca chiar si daca nu ar fi fost religii pe pământ, tot aici eram pentru ca nici tu ca ateu, nici eu ca creștină nu făceam altceva decât facem acum chiar daca ni se permitea școlarizare gratuita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiinta se pupa cu religia, în anumite privinte, ca de exemplu:lumina se misca, pământul sta pe nimic, forma universului prezentat de stiinta, energia se transformă în materie, fulgii de zăpadă văzuți la microscop smd.
Si sunt doar câteva dar ele sunt mult mai multe daca citesti biblia.
Vrei și alte informații care au trecut pe lângă tine citind site-uri ateiste?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Întrebarea Nr.1 : Ziua 4-a=soarele luna și stelele

Întreb. Nr.2: Ziua 0 =celelalte planete împreună cu pământul.

Întreb. Nr.3: Nu știu.Mai stim?

Întreb. Nr.4: Nu stiu domnule, biblia nu e facuta pentru matematicieni ca tine, presupun ca ai și o facultate științifică.

Repet: Biblia nu se contrazice deloc cu știința, daca s-ar contrazice as arunca-o la foc.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Întrebarea cu cine a fost mai întai, soarele sau pământul, este la fel ca găina și oul în lumea științifică.
Asa ca, teoria lor nu poate justifica nimic din "ce se crede".
Trebuie să înțelegi că, sunt lucruri stiintifice care se pot demonstra și altele nu.

Iar partea cu pământul care se rotește în jurul soarelui nu are treaba cu cine a fost primul.winking

| pacatosulBogdan a răspuns:

Credinta se verifica si se intareste prin fapte bune. Altfel, credinta este moarta, asa cum trupul fara suflet mort este. Stim asta din Epistola Sfantului Apostol Iacov. Si cea mai buna fapta pe care o poate face un om este rugaciunea catre singurul Dumnezeu adevarat: Sfanta Treime - Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
Eu nu am credinta intarita, nici prin rugaciune, nici prin studiu. In loc sa citesc "Omilii la Matei" si "Talcuiri noi la texte vechi", ma uit pe net.

| NoisyLight a răspuns:

Și cum stăteai pe căcăstoare în fundul curții, te-a lovit postarea asta filozofico-religioasă direct în rect.

| Anonimulantisocial17 explică (pentru NoisyLight):

Intrebarea asta am pus o deoarece aveam periade din viata in care credeam in Dumnezeu si perioade cand eram ateu iar acum sunt sceptic nu ma poate convinge nici un credincios ca sa cred si nici un ateu ca sa nu cred pur si simplu nici un ateu nu are dovezi ca nu exista Dumnezeu si nici un crestin nu are dovezi ca exista

| Meme10Memu a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

In acest caz ti-e bun pariul lui Pascal.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Pariul_lui_Pascal

Daca crezi si nu exista Dumnezeu atunci nu ai pierdut nimic. Daca nu crezi si exista Dumnezeu atunci ai pierdut tot.