| Rapunzell a întrebat:

"Ce este acela un ateu? Cel care nu crede in Dumnezeu? Mai degraba cel care lupta impotriva lui Dumnezeu. Dostoievski era de parere ca credinta este sufletul poporului. Ateii sunt oamenii care au primit o credinta noua: ei au crezut in zero. Ce este zero? Este gaura covrigului. Credinciosii cred in covrig, iar ateii in gaura. Daca nu ar fi covrigul, nu ar fi nici gaura. Daca nu ar fi Dumnezeu, nu ar fi nici atei. Prezenta ateilor dovedeste clar existenta lui Dumnezeu."
Text extras din cartea "Indrumar crestin pentru vremurile de azi. Convorbiri cu Parintele Ambrozie"
Stiu ca nu este o intrebare. Este mai degraba un raspuns al multor intrebari puse pana acum la aceasta categorie.
In concluzie: Va multumesc, ateilor! Nu faceti decat sa intariti credinta ortodoxa! >big grin

Răspuns Câştigător
| xname23 a răspuns:

..." unde e dumnezeu cand esti sarac si infometat cand plangi cand suferi"...este exact acolo unde e si cand e hulit, renegat, uitat, contest etc. daca ar intervenii ar trebui sa o faca in toate privintele nu numai unde ne convine noua. iar atunci ni s-ar fi luat liberul arbitru si nici atunci nu ne-ar fi convenit. Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. nu vrea sa il iubesti de frica vrea sa il iubesti neconditionat ca pe un tata.

62 răspunsuri:
| Rapunzell explică (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Daca ai citi cu atentie tot contextul, ai vedea unde am gasit metafora. Poate esti curios si citesti toata carteawinking

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Adevărat