| mentholinks a întrebat:

Ce este Evanghelia? Adică noi avem 4 cărți care descriu viata lui Isus și le numim Evanghelii. Știu ca Evanghelie ar însemna Vestea cea buna și mulți spun ca este vorba despre moartea și învierea lui Isus și iertarea păcatelor. Totuși, în aceste 4 cărți scrie ca Isus predica Evanghelia împărăției lui Dumnezeu și i-a trimis și pe apostoli sa o predice ori apostolilor nici nu le-a spus ca trebuie sa moara pana cu puțin timp înainte de a fi prins, deci nu poate fi vorba despre asta iar la iertarea păcatelor ce poți sa predici?! Nu prea ai ce, asta predica și Ioan Botezatorul "Pocăiți-va și faceți fapte vrednice de pocăința voastră". Sa fie oare învățătura pe care a lăsat-o Isus sau pildele? Dar nici asta parca nu are sens fiindcă Isus o numește cum am mai spus Evanghelia împărăției lui Dumnezeu.

29 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Iisus vestește Evanghelia, vestea bună a împărăției lui Dumnezeu, adică extinderea autorității lui Dumnezeu peste viața tuturor persoanelor care aleg să fie ucenicii Lui, El aceasta a cerut tuturor să îl urmeze. Moartea și învierea lui completează vestea bună pe care a început s=o vestească dinainte de a avea loc.

| RAY a răspuns:

AstalusAna faci niste blasfemi omule, dumnezeu cu mila

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o carte de înțelepciune cel puțin. Cei ce răspund aici au nevoie ce cineva să le explice sensul celor scrise acolo. Cei ce răspund aici, se leagă de două cuvinte sau aspecte din Noul Testament, chiar și tu, Dihanie, și încearcă să scoată de acolo nimic. Așa desigur că nu are sens.

| Celcestietot a răspuns:

Ești încăpățânat și de asta nu înțelegi nimic. Cum să înțeleagă unul care se opune credinței, Evanghelia?

| mentholinks explică (pentru Celcestietot):

Evanghelia nu este ceva ce trebuie înțeles. Este pur și simplu un text care se predica. Care-i textul acela? Eu asta am întrebat?

| Celcestietot a răspuns (pentru mentholinks):

Evangheliile cred că sunt, că se predică. Tu crezi în Dumnezeu sau nu, în Dumnezeul prezentat în Biblie, deci în Cel Biblic?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Vezi ca si evrei, musulmani, crestini cred in acelasi zeu dar cu diferente mari, intrebarea mai buna e, crezi ca iisus este fiul lui iahve, dihanie are cunostinte despre biblie

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Voi manipulați informația spre a păcăli omul. Bineînțeles că eu cred că Iisus este Fiul lui Dumnezeu, adică a lui Iahve. De ce încerci să ispitești atât? Nu te-ai săturat?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sa ispitesc daca nu stii sa pui o intrebare, ai scris crezi in dz din biblie si mulsulmani, evrei cred omule asta le face crestini

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Dumnezeu e un termen omule care defineste ceva, vorbim de iahve nu de termene inventate in lb romana

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Hai că nu înțelegi nimic, absolut nimic...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Mandria asta, nu cumva sa recunosti ca gresesti, este ca cel de pe cruce care a spus daca esti mesia date de pe cruce jos si salveazate iar al dolea a spus lasa-l noi am pacatuit el nu, recunoasterea greseli inseamna credinta

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Acum tu se pare că am dat în altceva? Ce treabă are mândria cu ce vorbeam noi? Tot nimic nu înțelegi. De ce îți judeci aproapele dacă tu ești cel bun?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Din nou ma judeci si esti mandru, nu cumva sa accepti ca gresesti

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Numai minciuni scrii. Este frumos să acuzi un om așa? Nu ai nicio dovadă că eu sunt mândru. Nu ai cu ce sa dovedești aceasta aberație. Ha, tu mă faci pe mine mândru, dar tot tu începi să jignești... ce dovada de bunătate dai omule ateu, și mai spuneați că voi ateii sunteți mai buni decât noi creștinii... dovedești contrariul de fiecare data.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Omule voi va dati mai buni nu noi, vezi ca iar minti, e greu sa recunosti cand gresesti

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing acum 13 ore | Celcestietot a răspuns (pentru dihanie):
Evangheliile cred că sunt, că se predică. Tu crezi în Dumnezeu sau nu, în Dumnezeul prezentat în Biblie, deci în Cel Biblic?

dupa tine mulsulmani, evrei sunt crestini si tot presisti in prostia ta

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Steregoi tu mi ai dat felicitare?

De la liviu12121
Astăzi, 1:06 pm
https://www.youtube.com/watch?v=9oba1uZWaAo

uite un video pentru tine copiaza si pasteaza linkul este foarte important pentru tine nu il ignora

https://www.youtube.com/watch?v=9oba1uZWaAo

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu mă Darwine, nu ți-am dat eu. Eu cred că tu mi-ai trimis asta :-).

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Sigur e vreun gandac

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Ce treabă au musulmanii și evreii in discuția asta? Tot nu ai înțeles nimic...

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Steregoi vezi ca si tu te intrebi asta, ce misto, vorbeai de dz din biblie omule, dz din biblie este impartit in 3 religi mari,iudaism, crestinism, islam, toate asteapta venirea lui mesia ce ironic, la crestini deja a fost o data

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu are logica ce scrii. Iisus a venit odată și va mai veni și a doua dată. Tot nimic nu înțelegi... Măcar scrie-mi și mie ceva care să-mi de-a de gândit dacă tot vrei sa te iei de mine.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De la căderea in păcat a lui Adam si Eva, întreaga omenire a ajuns sub blestem, despărțiți de Dumnezeu.Dar chiar de atunci Dumnezeu a spus ceva ce a adus speranță in sufletele oamenilor:
Geneza 3/15:"Vrăjmășie voi pune intre tine si femeie intre sămânța ta si sămânța ei.Aceasta îți va zdrobi capul,si tu ii vei zdrobi călcâiul."
Dumnezeu a promis ca sămânța femeii va zdrobii capul șarpelui,adică principiile Celui rău, filozofia si baza pe care este clădită guvernarea lui, adică principiul independentei de Dumnezeu sau despărțirea de Dumnezeu.
Ceea ce spunea Dumnezeu era ca va veni Cineva care va rupe acel blestem.
Acel Cineva era de fapt acest Isus pe care il cunoaștem din Noul Testament.
Chiar Domnul Isus mărturisește ca Scripturile adică Vechiul Testament mărturisesc despre El.
Concluzia:
Evanghelia, sau vestea buna din Vechiul Testament era ca va veni Hristosul, pe care cu toții il așteptau.
Evanghelia sau vestea buna in Noul Testament este ca a venit Hristos, in persoana Domnului Isus.

| mentholinks explică (pentru TamplaruAnisoara):

Și cu zdrobitul călcâiului ce e? Și dacă dacă este asta Evanghelia, de ce Isus ii spune Evanghelia împărăției lui Dumnezeu?

| Irinel15123532 a răspuns:

Evanghelia este vestea buna.
Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, trebuie să știi câteva lucruri de la început. Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea încât a dat. (Ioan 3:16). Dumnezeu te cheamă la El deoarece te iubește! Dumnezeu te iubește și El a pus o valoare deosebită în tine deoarece te-a creat după chipul și asemănarea Lui și pentru că Fiul Său, Isus Hristos, a ales să moară pentru tine, în locul tău și din cauza ta. Astfel, indiferent de valoare pe care oamenii spun că tu o ai sau nu, există Cineva cu adevărat îndreptățit să îți spună: „Eu te iubesc; tu ai valoare pentru Mine! Trebuie de asemenea să cunoști încă un lucru extrem de important: mant 01 dumnezeuPăcatul însă te desparte de Dumnezeu Păcatul a fost cel mai urât, cel mai grozav lucru care se putea întâmpla pe pământ. El nu este prezent numai la criminalii populației, ci Biblia ne spune că „nu este niciun om neprihănit, niciunul măcar. Căci toți au păcătuit și sunt lipsiți de slava lui Dumnezeu." (Romani 3:10, 23). Când a creat Dumnezeu pe om, acesta era perfect și fără vină. Fiind creat în imaginea lui Dumnezeu, omul a avut puterea de a decide. Fără alegere, omul nu ar mai fi capabil să fie un om liber, care să poată avea libertatea de alegere între ce este rău și ce este bine. Omului i s-a dat libertatea de a asculta sau nu de poruncile lui Dumnezeu. Dumnezeu a zis că neascultarea va aduce moartea și, din această cauză, lumea s-a transformat într-un mare cimitir. Dezamăgirea, decepția, suferința și mizeria au devenit istoria rasei umane din ziua lui Adam și până azi. Boala păcatului, moștenită de la Adam, s-a transmis la fiecare generație. Fiecare membru al rasei umane este un păcătos (Romani 5:12). Păcatul este o încălcare a legii, a voii lui Dumnezeu pentru oameni. Acest lucru înseamnă că omul își pune pe primul loc propria dorință și nu voia lui Dumnezeu. Această alegere a propriei dorințe este ceea ce Satan diavolul dorește. Diavolul este o ființă creată, limitată, care a fost în prezența lui Dumnezeu. Numele lui a fost Lucifer. La un moment dat s-a răzvrătit și a dorit să fie ca Dumnezeu. A fost pedepsit de Dumnezeu, apoi a devenit dușmanul lui Dumnezeu și dușmanul creației lui Dumnezeu. Caracterul lui Este unul urât și întunecat. Acțiunile lui, faptele lui, au un singur scop: să distrugă coroana creației lui Dumnezeu, adică omul. Niciodată, sub nicio formă și cu niciun motiv, diavolul nu vrea binele omului. Întotdeauna are un singur scop: să-l distrugă. Trebuie să știi că păcatul a venit astfel asupra oamenilor. Astfel, păcatul pune un zid de despărțire între om și Dumnezeu, îl împiedică pe Dumnezeu să-l asculte pe om. Păcatul a adus moarte veșnică Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit. ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ. HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate. mant 04 harulCe îți oferă acest har al lui Dumnezeu? Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat. (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta: 1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului. 2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână. 3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide. 4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos. Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute. mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt! 2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta. 3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă. Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea: „Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin. Dacă ai făcut această rugăciune cu toată inima, cu toată sinceritatea, se pune întrebarea: cum trebuie să umbli de aici înainte? Sunt câteva lucruri foarte importante. mant 07 traire thumbÎn primul rând trebuie să știi că DIN CLIPA ACEASTA EȘTI COPILUL LUI DUMNEZEU. Lucrul acesta îți este garantat de credincioșia lui Dumnezeu și de cuvântul Scripturii. Biblia este pentru tine Cuvântul lui Dumnezeu și ea îți va spune tot ce trebuie să faci. De azi înainte vei începe să umbli cu Isus în fiecare zi: Primul lucru: ROAGĂ-TE simplu, sincer, fără cuvinte pompoase – într-un mod cât se poate de natural: Doamne Isus, vreau să trăiesc cu tine în fiecare zi. Al doilea lucru: CITEȘTE BIBLIA – vei învăța acolo ceea ce El dorește pentru sufletul Tău. Începe cu Noul Testament, îți recomandăm Evanghelia după Ioan. Apoi e important să știi că niciun bebeluș după ce s-a născut nu a umblat pe stradă singur, ci întotdeauna a fost îngrijit. ESTE IMPORTANT SĂ FII ÎNTR-UN GRUP DE OAMENI care cred ca și tine, care îți doresc aceleași lucruri ca și tine și care Îl experimentează pe Dumnezeu deja înaintea ta. Ei te vor ajuta să înveți și să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi. Trebuie să se schimbe în viața ta multe lucruri dacă rugăciunea ta a fost reală. Duhul lui Dumnezeu care te-a înfiat și care te-a crescut în familia lui Dumnezeu te va învăța să umbli cu Dumnezeu în fiecare zi.

| Helper07 a răspuns:

Cuvântul Evanghelie provine din grecescul ευaγγέλιον sau evangelion care înseamnă Veste Bună. Pentru creștini vestea bună are ca scop prezentarea intervenției lui Dumnezeu în lume prin Isus Hristos. Acest termen a început să fie folosit de către Biserică după secolul I AD.

| mentholinks explică (pentru Helper07):

Eu ma refeream ce este Evanghelia despre care zicea Isus? Nu cred ca El se ducea la oameni și le zicea "Știți, stați sa vedeți ce a făcut Dumnezeu pentru voi, m-a trimis pe mine, etc., etc."

| Helper07 a răspuns (pentru mentholinks):

Evanghelia este Vestea Buna ca "pe cand eram noi inca morti in pactele noastre, El a murit pentru noi luand povara pactelor asupra Lui pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba Viata Vesnica.